10 podzimních plodin bohatých na živiny, které si můžete vychutnat v sezóně

By | October 11, 2023

WS chladnějším počasím přicházejí nová sezónní a barevná jídla, která doprovázejí naše oblíbená teplá a slaná jídla, jako jsou chilli papričky, kastrol a muffiny. Na výběr je široká škála výživných podzimních produktů, ať už je pěstujete sami, navštívíte farmářský trh nebo si uděláte výlet do místního obchodu s potravinami.

Podle aktuálních Dietary Guidelines for Americans 80 až 90 procent lidí ve Spojených státech nesplňuje doporučený denní příjem ovoce a zeleniny. To má za následek, že důležité živiny jako vláknina, vitamín A, vitamín C, kyselina listová, draslík, hořčík a další jsou nedostupné.

Zde je 10 mých oblíbených podzimních potravin, které si můžete přidat do svého seznamu potravin, několik nápadů, jak je používat, a dokonce i několik tipů, jak si přípravu trochu usnadnit.

10 podzimních plodin bohatých na živiny, které si můžete vychutnat v sezóně

1. Kiwi

Kiwi je bohaté na živiny a obsahuje přes 75 procent doporučeného denního množství vitamínu C. Kiwi je také bohaté na vlákninu a vitamín K. Věděli jste, že můžete jíst kůru z kiwi? Pokožka poskytuje další kyselinu listovou, vlákninu a antioxidanty. Zatímco většina lidí má tendenci myslet na tradiční zelené kiwi, existuje mnoho odrůd a barev. Kiwi může být skvělým zjemňovačem masa a je také skvělým doplňkem do smoothies, ovocných salátů, ovesných vloček a dokonce i domácí ovocné zmrzliny.

2. Hrušky

Hrušky jsou jedním z ovoce s nejvyšší vlákninou, obsahují 5,5 gramu vlákniny na střední hrušku, což je asi 20–25 procent denního doporučení, což mnoho Američanů nesplňuje. Hrušky jsou také zdrojem vitamínu K, vitamínu C, mědi a kyseliny listové a také několika antioxidantů. Hrušky mohou být skvělým doplňkem vaší ranní misky ovesných vloček nebo jogurtu nebo sladkým nebo koláčovým doplňkem k pečivu nebo salátům.

3. Granátová jablka

Není nic lepšího než šťavnaté granátové jablko během podzimních měsíců, ale může být obtížné oddělit sladká a kyselá semínka od slupky ovoce a bílé dřeně. Abyste nemuseli vypeckovat granátové jablko (ale přesto sklízeli nutriční výhody!), můžete si koupit pouze semínka a přidat je do salátů, obilných misek, smažených hranolků, jogurtů, ovesných vloček a dalších. POM Wonderful semena granátového jablka jsou dobrým zdrojem vlákniny, poskytují 4 gramy vlákniny na půl šálku a také polyfenolové antioxidanty, organické sloučeniny, které se nacházejí především v rostlinách a jsou spojeny s řadou zdravotních výhod. Kromě toho může být šťáva z granátového jablka skvělou směsí pro podzimní nápoje a skvělým způsobem, jak přidat živiny a chuť jako dresink, omáčka nebo sirup. Existuje 700 mg polyfenolových antioxidantů na 8 uncí POM. Nádherná 100procentní šťáva z granátového jablka, která pomáhá bojovat s volnými radikály, což jsou nestabilní molekuly, které mohou časem způsobit poškození v našem těle.

4. Jablka

Ať už dáváte přednost kyselé, sladké nebo mezi tím, křupavá jablka jsou základem podzimu. Tyto plody jsou skvělou přenosnou svačinkou pro děti i dospělé a skvěle se hodí k ořechům, semínkům a sýrům. Přidejte je do salátu na křupání nebo si je vychutnejte zapečené do koláčů, ovesných vloček, koláčů nebo drobenek. Jablka jsou bohatá na vitamín C a obsahují několik polyfenolů a antioxidantů.

5. Batáty

Sladké brambory (nezaměňovat s yams) jsou známé tím, že se přidávají do podzimních jídel, jako je sladký bramborový koláč a kastrol. Nejenže dodají pokrmu barevný nádech, ale jsou také plné vitamínů A a C, draslíku, vlákniny a antioxidantů. Přidejte trochu šťouchaných sladkých brambor do vašich masových koulí, palačinek nebo ovesných vloček nebo přidejte nakrájené sladké brambory do buřtů, obilných misek nebo jiných jídel na plechu. Chcete-li batáty uvařit rychleji, umístěte je na 6–8 minut do mikrovlnné trouby místo pečení.

6. Růžičková kapusta

Růžičková kapusta, pravidelná hvězda na stole Díkůvzdání, je plná živin. Porce půl šálku poskytuje více než 50 procent denních doporučení pro vitamíny C a K, které posilují imunitní systém a zdraví srdce. Tato brukvovitá zelenina obsahuje fytochemikálie, které mohou podporovat imunitní funkce a snižovat záněty. Zatímco je růžičková kapusta lahodná pečená, lze ji také nakrájet a přidat do salátů, pizzy a těstovin.

7. Dýně

Od žaludu po cuketu existuje nespočet druhů tykví, z nichž každá má svůj vlastní chuťový profil a různé použití. Pokud jde o podzimní produkty bohaté na živiny, nahraďte svou typickou misku špaget špagetovou dýní nebo je dokonce smíchejte. Pečená karamelizovaná máslová dýně je vynikající samotná, pyré v polévce nebo jako zálivka bohatá na živiny do salátů, ovesných vloček, slaných jogurtových misek a dalších.

8. Řepa

Tato pozemská zelenina má ve skutečnosti sladké podtóny a poskytuje několik antioxidantů a mikroživin, jako je kyselina listová, mangan, draslík a měď. Červená řepa je spojována se zdravím srdce díky svým dietním dusičnanům, které se přeměňují na oxid dusnatý. Oxid dusnatý reguluje různé cévní reakce, jako je krevní tlak. Zvýšená absorpce kyslíku z nich také dělá skvělé jídlo pro sportovce. Tuto kořenovou zeleninu přidejte do hummusu, smoothies, sendvičů nebo salátů.

Bojíte se skvrn, které vznikají při krájení a pečení syrové řepy? Rozhodněte se pro pohodlné možnosti hotové řepy, jako jsou: B. Love Beets Dokonale nakládaná řepa, kterou lze použít stejně jako celou řepu. Obsahují také o 30 procent méně cukru a o 65 procent méně sodíku než jiné konzervované odrůdy.

9. Dýně

Dýně (které patří do čeledi tykvovitých) jsou snad hvězdou podzimu a hodí se nejen na sběr a zdobení. Dýně z konzervy je skvělým doplňkem do pečiva, ovesných vloček, polévek, chilli a těstovin. Dýňová semínka, která obsahuje, lze také upražit a přidat do salátů a obilných misek jako předkrm. Co se týče nutričního profilu, dýně je bohatá na vlákninu, vitamíny A a C, měď a železo, zatímco dýňová semínka jsou bohatá na bílkoviny, vlákninu, železo, hořčík a zdravé tuky.

10. Brusinky

Brusinky mají řadu rostlinných sloučenin a antioxidantů, stejně jako vlákninu, mangan, vitamín E a vitamín C. Jsou nejbohatším ovocným zdrojem proanthokyanidinů, o kterých se předpokládá, že poskytují ochranu proti mikrobiálním patogenům. Kromě přípravy brusinkové omáčky zkuste přidat čerstvé nebo mražené brusinky do pečených ovesných vloček, smoothies, salátů a jogurtových parfaitů.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *