11 nejlepších potravin lékaře pro snížení zánětu střev

By | September 14, 2023

WVíme, že jídlo může bojovat (nebo podporovat) záněty v těle. Mezi přísady, které způsobují zánět, patří umělé cukry, zpracované maso a alkohol. Mezi účinné protizánětlivé potraviny (a prodlužující životnost) patří fazole, celozrnné obiloviny a sladké brambory… abychom jmenovali alespoň některé.

Ale ne všechny typy zánětů jsou ze své podstaty „špatné“, protože akutní zánět může být (velmi účinným) způsobem těla, jak bojovat s infekcí a nemocí a zotavit se ze zranění. Problém je, když se to stane chronickým smět může časem vést ke škodlivým stavům, jako je rakovina a kognitivní pokles. Jedna oblast, která může být vážně postižena chronickým zánětem? Váš trávicí systém.


Odborníci v tomto článku

  • Reuben Chen, MD, specialista na sportovní medicínu a léčbu bolesti

Nicméně, podle Dr. Reuben Chen, certifikovaný sportovní lékař, odborník na léčbu bolesti a hlavní lékařský poradce společnosti Sunrider International, řadu základních živin, které mohou pomoci v boji proti zánětu pro zdravější střeva. Zejména: antioxidanty a omega-3 mastné kyseliny. Níže se podíváme na jedenáct nejlepších potravin pro zánět střev, které jsou bohaté na tyto dvě živiny.

11 nejlepších potravin pro snížení zánětu střev

Podle Dr. Podle doktora Chena je jedním z nejlepších způsobů, jak bojovat se zánětem střev, přijetí stravy bohaté na antioxidanty a omega-3 mastné kyseliny. Abychom objasnili, antioxidanty obsahují zdraví prospěšné sloučeniny, které pomáhají bojovat proti zánětu a poškození volnými radikály a mohou pomoci snižovat oxidační stres (který může urychlit stárnutí tím, že je tělo náchylnější k chronickým onemocněním). Mezitím jsou omega-3 mastné kyseliny jednou z nejdůležitějších živin pro udržení zdravých kognitivních funkcí; Nízké hladiny omega-3 jsou spojeny s chronickým zánětem. (Pamatujte si, že naše tělo si nedokáže vyrobit omega-3 mastné kyseliny samo, což znamená, že tuto základní živinu musíme získat prostřednictvím zdravé stravy.)

Jaké jsou tedy nejlepší potraviny pro snížení zánětu střev? Dr. Chen říká, že je na výběr z mnoha možností. “Mnoho z nejlepších protizánětlivých potravin je bohatých na přírodní antioxidanty, včetně borůvek, jahod, pomerančů a zelené listové zeleniny,” říká.

Dr. Chen také doporučuje přírodní tuky a oleje bohaté na antioxidanty a omega-3 mastné kyseliny pro jejich protizánětlivé a kardiovaskulární výhody. Na seznamu: olivový olej, ořechy (jako mandle a vlašské ořechy) a tučné ryby (jako tuňák a losos). Doporučuje také kurkumu a kůru vrby bílé, což jsou podle něj bylinky, které mají i protizánětlivé účinky.

“Mnoho z nejlepších protizánětlivých potravin je bohatých na přírodní antioxidanty, včetně borůvek, jahod, pomerančů a zelené listové zeleniny.”
—Reuben Chen, MD, certifikovaný lékař sportovní medicíny a odborník na léčbu bolesti

Proč byste měli tyto potraviny kombinovat, abyste získali co nejvíce výhod

Chcete-li získat co největší užitek z těchto protizánětlivých potravin zdravých střev, Dr. Pro Chena je nejlepší je kombinovat. „Pevně ​​věřím ve zpestření vašeho jídelníčku. Každá z uvedených potravin působí nejen protizánětlivě, ale obsahuje i další živiny, které se vzájemně doplňují a zajišťují vyváženější stravu,“ říká.

Aby zajistil, že bude držet krok s pestrou stravovací rutinou, Dr. Chen na japonské zdravotní tajemství tzv Jdi Syoku. “Můj oblíbený je japonský přístup, který říká, že byste měli jíst potraviny pěti různých barev a pěti různých chutí v každém jídle, abyste maximalizovali různé živiny, které konzumujete,” říká. Mějte však na paměti, že potraviny s neutrálními barvami mohou být stejně výživné (a chutné!) a neměly by být přehlíženy.

Dr. Chen také doporučuje přírodní tuky a oleje bohaté na antioxidanty a omega-3 mastné kyseliny pro jejich protizánětlivé a kardiovaskulární výhody.

Tak, Kdy byste měli jíst tyto potraviny během dne, abyste podpořili zdraví střev?

Jednoduše: po celý den. “Pro zdravou výživu by každé jídlo mělo obsahovat některé z výše uvedených potravin,” říká Dr. Chen. V Chenově vizi ideálního „světa střev“ by se to rovnalo jedné až dvěma porcím bobulí a zelené listové zeleniny v každém jídle, které jíme. Poté jednu až dvě čajové lžičky olivového oleje, jednu až dvě porce tučných ryb (nebo doplňky s omega-3 mastnými kyselinami) a jednu porci ořechů denně.

Pokud Dr. Ale pokud se Chen musel rozhodnout jíst všechna tato protizánětlivá a střeva šetrná jídla jen v jednu denní dobu, řekl, že je obzvláště důležité jíst je během večeře. “Zvýšený zánět často souvisí se zvýšeným stresem,” říká, což může ovlivnit kvalitu spánku (vedoucí k ještě většímu zánětu další den). Z tohoto důvodu doporučuje připravit se na spaní nejlépe vyváženou večeří, která může pomoci zklidnit imunitní systém a snížit záněty v těle, a tím podpořit dobrý spánek. Kromě toho byste se také měli vyhýbat vysoce zánětlivým potravinám, které mohou mít opačný účinek.

Odborník na výživu sdílí dokonalý průvodce zdravím střev:
Články Well+Good odkazují na vědecké, spolehlivé, aktuální a robustní studie na podporu informací, které sdílíme. Na své cestě za wellness nám můžete věřit.

  1. Calder, Philip C. “Omega-3 mastné kyseliny a zánětlivé procesy.” živina svazek 2.3 (2010): 355-374. doi:10.3390/nu2030355


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *