11 parfémů zlepšujících náladu, které vám zvednou náladu

By | September 15, 2023

V Well+Good SHOP naši redaktoři využívají své dlouholeté zkušenosti k výběru produktů (od péče o pleť po péči o sebe a dále), které si zamilujete. Zatímco naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle, Well+Good může obdržet provizi, pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů. Příjemné nakupování! Objevte OBCHOD

Jednoduchý závan uklidňující vůně dokáže rozvířit cosi hluboko v lidské duši a vyvolat opojnou směs nostalgie, emocí a pohodlí. Každý milovník vůní zná sílu skvělé vůně a romantiku čichového zážitku. Jde o mnohem víc, než jen vonět ostatním. Je to akt péče o sebe. A přesto je účinek vůně na náladu ve skutečnosti docela neromantický – je to prostý vědecký fakt.

„Čuch je náš zdaleka nejsilnější smysl a ovlivňuje náladu a chování více než jakýkoli jiný lidský smyslový zážitek,“ vysvětluje Brianna Arps, zakladatelka luxusní značky parfémů MOODEAUX. “Vědci tvrdí, že je to proto, že čichový bulbus je spojen s limbickým systémem, který zahrnuje části mozku, které ovládají emoce a paměť.”Na podrobnější úrovni je vztah mezi čichem a emocemi pevně zapojen do naší čichové paměti a limbických systémů, vysvětluje holistická léčitelka Maura Farragher. Vůně jdou přímo do částí mozku odpovědných za emoce a vzpomínky a vytvářejí spojení mezi naší duševní pohodou a tím, co cítíme.

Podle Alexandry Monet, parfumérky světoznámé společnosti Firmenich na vůně a příchutě, je spojení mezi vůní a emocemi tak hluboké, že může pomoci ovládat náladu a chování a vyvolat vzpomínky (vědomé i nevědomé). Například vůně, které spouštějí nostalgii, jsou zvláště žádoucí v dobách nejistoty, vysvětluje Monet, protože nostalgie zvyšuje naši pohodu a nějakým způsobem nás znovu spojuje s částmi nás samých a těmi, které milujeme.

Jak vůně ovlivňuje náladu?

Dobrá vůně je víc než jen potěšení pro nos. Skládá se z poznámek, které přímo cílí na naše emoce. Některé vůně, jako je levandule, navozují pocity míru a klidu, zatímco jiné, jako například divoký pomeranč, povznášejí náladu.

V posledních letech se stále více značek vůní přiklání k „funkčním vůním“, ve snaze vytvořit emocionální spojení a zlepšit náladu nositelů manipulací s mocným čichově-emocionálním spojením. Tato logika není nic nového.

“Vůně je lék,” říká Dr. Janine Mahon, lékařka čínské medicíny. „Vůně obsahuje esenci rostliny a dokáže mocně aktivovat mysl a tělo. Když použijete rostlinný esenciální olej, získáte přístup k prvkům, které nejsou dostupné s jinými rostlinnými přípravky.“

Mění se preference vůní (a účinky vůní na náladu) sezónu od sezóny?

Stejně jako nenosíme stejné oblečení v létě a v zimě, mění se preference vůní a propojení vůně a emocí v závislosti na počasí a teplotě.

„V létě potřebujeme méně. Obecně chceme lehčí, svěžejší vůně, protože hodně cestujeme, nosíme méně oblečení a méně jíme,“ říká Rosie Jane Johnston, zakladatelka By/Rosie Jane. “Během zimy zůstáváme více doma, jíme vysoce kalorická jídla a hnízdíme, takže útulnější a těžší vůně se tam lépe hodí.”

Na vrcholu pandemie jsme používali vůně jako prostředek útočiště a úniku. Pravděpodobně totéž děláme každou zimu a tíhneme k vůním, které jsou hřejivé, uklidňující a smyslnější. Je to fenomén, který stále více určuje naše používání vůní v každodenním životě.

„Opravdu očekávám, že se spotřeba vůní vyvine v přímější prostředek péče o sebe prostřednictvím sebevyjádření,“ říká Arps. “Místo toho, abychom nosili naše oblíbené vůně jen proto, abychom něco cítili, ti, kteří si dopřávají – zejména Millennials a Generation Z – se místo toho obracejí k vůním, aby “přizpůsobili” své pocity.”

11 nejlepších parfémů zlepšujících náladu, které posilují spojení a inspirují

PHLUR Somebody Wood – 96,00 $

„Vidíme pro Woodsyho důležitou roli [scents] “Cítím se klidně a uvolněně mezi americkými muži i ženami,” říká Monet. Zejména kombinace uklidňujících dřev a smetanových vůní pižma je úzce spojena s relaxací – a Somebody Wood od PHLUR je přesně taková.Unisex vůně obsahuje základní tóny santalového dřeva, ambry a pižma pro nepopiratelně útulnou, hřejivou a lehce sexy vůni.

HENRY ROSE okno dolů – 120,00 dolarů

Výzkum ukazuje, že citrusové příchutě snižují oxidační stres a zánětlivé reakce, což může zlepšit náladu – zejména během chladnějších zimních měsíců, kdy mnozí pociťují „zimní blues“. S pečlivou směsí neroli, grapefruitu, bergamotu, mechu, pomerančových květů a čaje Earl Grey, Windows Down od HENRY ROSE okamžitě zvedne náladu svěžím, pikantním přívalem energie. Vůně má citrusové tóny, ale má lehký, květinový závěr, díky kterému je ideální pro každodenní použití.

Vůně Dedcool 01 „Taunt“ – 90,00 $

Taunt je naprosto sexy s tóny bergamotu, vanilky a ambry. Zatímco vanilka a ambra evokují hřejivou, koketní auru, bergamot poskytuje náladu zlepšující pocit energie. Výsledkem je sladká, ale vyvážená vůně, která je zároveň jemná a romantická.

Parfémovaná voda Le Labo Bergamote 22 – 220,00 $

V souladu s názory, které jsme našli v našem výzkumu, Farragher poukazuje na citrusové vůně pro jejich náladu zlepšující, povzbuzující a povznášející účinky. A Le Labo Bergamote 22 plně využívá těchto šťastných výhod. Parfémovaná voda kombinuje citrusové tóny, jako je bergamot, grapefruit a pomerančový květ, s hlubšími, sladšími vůněmi, jako je cedrové dřevo, ambra a pižmo, a také náznaky jemného květinového petitgrain, pro svěží, smyslnou vůni, která je zároveň kořeněná a okamžitě. čištění.

Parfémovaná voda od/Rosie Jane Dulce – 70,00 $

„Vanilka je úžasný zlepšovač nálady. Je to pohodlné, bezpečné, podporuje štěstí a snižuje stres a úzkost,“ vysvětluje Johnston. A její nejnovější parfémovaná voda Dulce je přesně taková. Sladká, uklidňující vůně je jako zabalená do teplého, útulného svetru díky směsi dvou druhů: vanilky, čokolády a dřeva hinoki. Je to lahodné a sladké, aniž by bylo umělé nebo přehnané.

Parfémovaná voda Ellis Brooklyn Après – 108,00 $

„V zimě nás mohou přitahovat vůně, které nás uzemňují,“ vysvětluje Dr. Mahone. “Ty, které nám připomínají naše spojení se zemí, jako je cedr, jalovec a muškátový oříšek.” Ve skutečnosti tyto bujné, zemité lesy podporují pocit klidu, rovnováhy a spojení s přírodou (což může být obzvláště užitečné během kruté zimní měsíce). Après nastoluje tuto rovnováhu dokonale díky úspěšné směsi jalovcových bobulí a cedrového dřeva, která vůni uzemňuje ostrým nádechem brčálu a nádechem bourbonu, vanilky a pralinky, které dodávají sebemenší nádech bohatého koření a sladkosti. Výsledkem je návyková a podmanivá vůně, která je útulná a trochu sexy.

Parfémovaná voda MOODEAUX Worthy – 98,00 $

Když Arps navrhoval debutovou vůni MOODEAUX, chtěl, aby voněla jako „objetí v láhvi“. Směs citrusových, květinových a dřevitých akordů ukotvená v čistém teple. Druh, který zabalí vaše smysly do příjemného objetí – kdykoli to nejvíce potřebujete, zvláště v zimě.“ Za tímto účelem Worthy chytře kombinuje různé styly vůní způsobem, který vzbuzuje důvěru v nositele. A protože se vůně přizpůsobuje přirozeným feromonům těla, na každém voní trochu jinak, takže jde o opravdu jedinečný zážitek.

Parfém Bond č. 9 New York Tribeca – 320,00 $

Tribeca je lehce květinový, sladký parfém, který voní hluboce luxusně a pudrově. Noty absolutu kakaa, zeleného lískového oříšku, ambroxanu z cedrového dřeva, mechu, karamelu a jasmínového absolutu dokonale evokují podrážděnou chladnou dívčí atmosféru Tribecy. Tato poslední poznámka je zvláště důležitá: Dr. Mahone poukazuje na to, že jasmín působí na naše emoce, dodává nositelům větší sebevědomí a pocit přitažlivosti.

EAUSO VERT Sintra – 185,00 $

Sintra je dokonale vyvážená, kořenitě-květinová vůně, která je zároveň svěží, svěží, hřejivá a hluboce bohatá. Svrchní tóny bergamotového oleje, italského citronu a akvaflory si hrají s euforickými základními tóny, jako je kosatec, vetiver, santalové dřevo a pižmo. Výsledek kombinuje povznášející vlastnosti citrusů s uzemňující povahou těchto pižmových, zemitých tónů pro překvapivě lidský aromatický požitek.

Snif Sweet Ash – 65,00 $

Na zemité, sladké směsi je něco nepopiratelně přitažlivého – výsledné teplo je opojné a sexy. Sladký popel přináší tuto kombinaci vzhůru nohama s tóny jalovce, bergamotu, jedlového balzámu, bílého mechu, pačuli, tonky a vanilkového lusku. Vůně je extrémně příjemná a hřejivá, perfektní, když nastanou zimní hrůzy.

BYREDO Mojave Ghost – 200,00 dolarů

Mojave Ghost je dřevitá, aromatická vůně s náznaky svěžích a květinových tónů, které jsou jemné, ale výrazné. Vůně je jedním slovem komplexní. Jsou zde nostalgické tóny pižma a cedrového dřeva Chantilly, sladké květiny jako ambrette, fialka a magnólie, lehký citrusový tón ambry a téměř hruškovitá jamajská nesberry. Je to vůně, díky které se její nositel cítí tak sexy, jak voní (což je, aby bylo jasné, velmi sexy).

Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *