15minutové video tréninku hýžďového svalu pilates

By | September 13, 2023

TMilovaná část těla, zadek, je mnohem víc než jen… zadek. Skládá se ze tří svalů – gluteus maximus, gluteus medius a gluteus medius – které vám pomohou vylézt po schodech a kopcích, vzlétnout rychlostí blesku a v džínách vypadat zatraceně dobře.

A tyto svaly jsou ve skutečnosti součástí mnohem složitějšího systému, což je důvod, proč hýžďové svaly dělají víc, než jen dávají vám silný zadek. Protože vaše hýžďové svaly jsou ve skutečnosti – počkejte na to – součástí vašeho jádra.

Počkej co? Ano, techničtější termín pro vaše jádro je lumbo-pánevní-kyčelní komplex a zahrnuje všechny svaly, které spojují vaše jádro s boky – včetně hýžďových svalů. Vaše hýžďové svaly jsou v podstatě základem vašeho trupu, a pokud tato základna není stabilní, může to celou věc ohrozit.


Odborníci v tomto článku

  • Chloe de Winter, fyzioterapeutka, mistryně pilates a zakladatelka Go Chlo Pilates
  • Gene Schafer, MA, ATC, CSCS, certifikovaný atletický trenér a certifikovaný specialista na sílu a kondici
  • Laurence Agenor, DPT, CSCS, fyzioterapeut, specialista na sílu a kondici a instruktor Pilates a Barre

„Snížená síla hýžďových svalů může změnit vaše optimální posturální zarovnání a polohu pánve při stoji nebo cvičení,“ řekl dříve pro Well+Good fyzioterapeut Laurence Agénor, DPT.

Dobrou zprávou je, že posilování hýžďových svalů může mít dopad na zbytek vašeho těla. Silná záda mohou zmírnit bolesti kolen a dokonce zmírnit bolesti dolní části zad.

“Často jsem viděl klienty a sportovce s obecnou bolestí dolní části zad a jejich bolest v dolní části zad se zmenšila, když pracovali na posílení hýžďových svalů,” řekl Gene Schafer, CSCS, majitel ARC Athletics v New Yorku, proti Well+Good. “Něco tak jednoduchého, jako je zapojení hýžďových svalů ve stoje, může ve skutečnosti snížit tlak na spodní část zad a snížit únavu zad a bolesti dolní části zad.”

Vzhledem k tomu, že vaše jádro a hýžďové svaly spolupracují, má smysl trénovat záda pomocí metody jako je Pilates, kde je během tréninku nutností udržovat silné svaly jádra.

Vyzkoušejte toto 15minutové cvičení na glutei od Chloe de Winter z Go Chlo Pilates. S každou sérií zdůrazňuje hlavní pozici, aby zajistila, že správně zapojíte hýžďové svaly. Pokud si například během tréninku škeblí lehnete na bok, dá vám pokyn, abyste vytvořili určitý prostor mezi hrudníkem a podlahou, aby vaše horní část těla zůstala stabilní a silná a vaše rovnováha nebyla ohrožena. Později, když zvednete jednu nohu na rukou a na kolenou, její podnět k zapojení vašeho jádra vám zabrání propadnout se do opačného boku.

To udržuje veškerou práci soustředěnou na správných místech, což má za následek silnější zadek – a opravdu silnější tělo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *