2 druhy mléčných výrobků konzumovaných v modrých zónách

By | September 9, 2023

FPro mnoho lidí je sklenice mléka nezbytnou součástí zdravé snídaně. Pokud se však zeptáte výzkumníka dlouhověkosti a novináře Dana Buettnera, vynálezce modrých zón, termínu vytvořeného pro oblasti světa, kde obyvatelé pravidelně žijí dlouhý a zdravý život, klíč (složka) k dlouhověkosti není Kravské mléko. Ale počkej. Neznamená to, že jsou mléčné výrobky zcela vyloučeny.

„Kravské mléko nehraje v žádné dietě modrých zón žádnou zásadní roli, s výjimkou některých adventistů [in Loma Linda, California]“ říká Büttner v příspěvku na blogu. Není tomu tak (opakuji, milovníci sýrů, ne) znamená, že mléko je zcela vyloučeno. Jednoduše řečeno: Od krav to prostě nepojde. Buettner zdůrazňuje, že dva nejoblíbenější druhy mléka v modrých zónách jsou ovčí a kozí mléko.

Níže s pomocí registrovaného dietologa prozkoumáme výhody těchto dvou mlék a proč mohou být stejně dobrá, ne-li lepší, než jejich protějšek z kravského mléka.Jak lidé v modrých zónách konzumují mléčné výrobky

Studiem stravovacích návyků některých lidí s nejdelším životem na světě objevil Buettner mezi nimi určité podobnosti. Jedním z nich je, že lidé v těchto komunitách mají tendenci konzumovat mléčné výrobky ve velmi malých množstvích. Z tohoto důvodu vědci často doporučují do značné míry snížit měsíční příjem mléčných výrobků. Odborník na dlouhověkost obecně doporučuje nekonzumovat mléčné výrobky častěji než párkrát týdně.

Pokud jde o to, jak se mléko konzumuje, Büttner říká, že obvykle nepochází přímo ze sklenice. Místo toho kozí a ovčí mléko prochází fermentací za vzniku dalších lahodných mléčných výrobků. “Zajímavé je, že většina kozího mléka se nekonzumuje tekutá, ale spíše fermentovaná jako jogurt, kyselé mléko nebo sýr,” říká. Plnotučný, přirozeně fermentovaný jogurt bez přidaného cukru je oblíbený zejména ve dvou modrých středomořských zónách: Ikaria (Řecko) a Sardinie (Itálie).

Buettner však říká, že prostřednictvím svého výzkumu nebyl schopen určit přímou souvislost mezi spotřebou těchto dvou druhů mléka a dlouhověkostí – ani to, zda roli nehrály jiné faktory, jako je lezení po kopcovitém terénu, aby z nich mléko získal. zvířata mohou pomoci dále zvýšit známky zdravého stárnutí.

Jaké je srovnání ovčího a kozího mléka s mlékem kravským?

Lauren Manaker, RDN, LD, registrovaná dietoložka se sídlem v Charlestonu, poukazuje na několik nutričních rozdílů A Při porovnání tří druhů mléka se objeví podobnosti. Pokud jde o to, co mají společného, ​​říká, že všechny jsou skvělými zdroji základních živin, včetně bílkovin, vápníku a vitamínů. Z hlediska výživy navíc Manaker nezaznamenává žádné významné rozdíly ve stravě mezi nimi.

Pokud jde o odlišnosti, rozdíly v chuti a vůni jsou nejzřetelnější. Kozí mléko samo o sobě má sladkou a převážně neutrální chuť bez výrazné pachuti a zápachu, ovčí mléko je také mírně sladké – podobně jako kravské. Při zpracování na sýr však můžete zjistit, že kozí sýr má kyselou a pikantní chuť s jemnou, téměř roztíratelnou strukturou, zatímco sýr feta má podobnou strukturu, ale je o něco kouřovější a sladší. Sýr vyrobený z kravského mléka bývá naopak zemitější nebo ořechovější.

Dalším velkým rozdílem mezi těmito třemi mléčnými výrobky je to, jak snadno jsou stravitelné – a přechod z kravského mléka na ovčí a/nebo kozí může mít pro vaše střeva velké výhody.

Jaký druh mléka je nejsnáze stravitelný?

Aby bylo možné lépe porozumět „faktoru tolerance“ těchto různých druhů mléka, Manaker navrhuje vizualizovat je ve formě sýra. “Sýr vyrobený z kravského mléka může být pevnější než sýr vyrobený z kozího a ovčího mléka,” říká. “To je částečně způsobeno tím, jak se sýřenina tvoří během procesu výroby sýra, když je kyselina kombinována s určitými proteiny nacházejícími se v mléce,” říká.

Když konzumujeme mléko, naše žaludeční kyseliny reagují s mléčnými bílkovinami podobným způsobem, to znamená, že při konzumaci kozího mléka vzniká „měkčí“ tvaroh, zatímco při konzumaci kravského mléka vzniká „tvrdší“ tvaroh. různé proteinové struktury. To zase ovlivňuje, jak snadno je stravitelné, říká Manaker. (Přečtěte si: Kozí a ovčí mléko může být lehčí na žaludek.)

Durae Hardy, manažer značky Laura Chenel, americké prémiové společnosti na výrobu kozích sýrů, také poukazuje na to, že kozí mléko je „dominantní A2“, což znamená, že protein může být snáze stravitelný díky složení aminokyselin. Navíc říká, že jogurty a sýry vyrobené z kozího mléka mohou mít někdy nižší obsah laktózy než jejich protějšky z kravského mléka. Buettner také upozorňuje, že kozí mléko obsahuje laktózu a také laktázu, enzym, který pomáhá tělu trávit laktózu – což může usnadnit trávení.

Pozor by si však měli dávat lidé s intolerancí laktózy. “Alternativy mléka vyrobené z kravského mléka mohou stále obsahovat laktózu,” říká Manaker. “Rozdíl spočívá ve struktuře bílkovin, což může být důvod, proč někteří lidé tolerují jednu přes druhou a proč někteří lidé zaměňují své potíže s trávením bílkovin kravského mléka s intolerancí laktózy.”

V každém případě navrhuje zajistit, aby kupované mléko nebo mléčné výrobky vždy pocházely z pasterizovaného zdroje, aby se snížilo riziko kontaminace. “CDC zjistilo, že syrové mléčné výrobky mají 840krát vyšší pravděpodobnost, že způsobí onemocnění než pasterizované mléčné výrobky,” říká.

Jaký je nejlepší způsob konzumace kozího a ovčího mléka?

Manaker říká, že existuje široká škála produktů z ovčího a kozího mléka, které můžete začlenit do svého jídelníčku. „Pasterizované ovčí nebo kozí mléko není jedinou možností,“ vysvětluje. “Můžete také vyzkoušet jogurt, sýr a dokonce i některé příchutě zmrzliny vyrobené z těchto mléčných přísad,” říká. Jediná věc, kterou je třeba poznamenat, je, že konzistence se může lišit v důsledku různých struktur proteinů.

RD představuje nejlepší alternativní sýry:Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *