2 druhy rostlinného mléka pro prodloužení životnosti

By | September 23, 2023

A Pohled do lednice před pár desítkami let by ukázal, že drtivá většina Američanů pijících mléko sáhla pouze po kravském mléce, tedy mléce, které mléko obsahuje. V dnešní době tomu tak úplně není – ve skutečnosti 41 procent amerických domácností nakupovalo v roce 2022 rostlinné mléko.

Výhody alternativního mléka jsou dobře známé. Dojnice produkují velké množství ekologicky škodlivých skleníkových plynů – srovnatelně mnohem více než veganské alternativy mléka. Víme také, že některá rostlinná mléka jsou stejně výživná jako mléko kravské, ne-li více. (Například ovesné mléko obsahuje vlákninu; lněné mléko je bohaté na omega-3 mastné kyseliny; sójové a hrachové mléko je bohaté na bílkoviny.)Alternativní mléko je také nezbytnou součástí stravy mnoha nejdéle žijících lidí na světě, tedy stoletých lidí, kteří žijí v regionech modré zóny. Níže se připojujeme k Danu Buettnerovi a několika odborníkům na výživu, abychom se podívali na to, jak se v těchto komunitách konzumuje rostlinné mléko kvůli chuti a nutriční hodnotě.

Dvě nejoblíbenější rostlinná mléka v modrých zónách

Podle Dana Buettnera, zakladatele Blue Zones, New York Times Nejprodávanější autor a moderátor nové série Netflix Live to 100: Secrets of the Blue ZonesPití mléka od krav není v žádné z modrých zón nijak zvlášť rozšířené (s výjimkou některých adventistů v Loma Lindě v Kalifornii).

Mezitím lidé z řecké Ikarie a italské Sardinie Dělat Výrobky z kozího a ovčího mléka (a také některé kravské mléko) konzumujte s mírou. Buettner nám však říká, že primární zdroje „mléka“ ve dvou hlavních modrých zónách nejsou vůbec živočišného původu – spíše jsou rostlinného původu. Lidé na japonské Okinawě často sahají po sójovém mléce; Adventisté v Loma Linda v Kalifornii pijí širokou škálu ořechových mlék. Pojďme se na to ponořit podrobněji.

Výhody sójového mléka

Podle gastroenterologa Willa Bulsiewicze, MD, je sójové mléko jedním z nejlepších rostlinných mlék pro zdraví střev z několika důvodů. Za prvé, se 7 gramy bílkovin na šálek obsahuje téměř tolik bílkovin a esenciálních aminokyselin jako kravské mléko. “Sójové mléko [also] obsahuje isoflavony, sloučeniny rostlinného původu spojené s různými zdravotními přínosy, jako jsou: “Jako snížení rizika srdečních chorob a mrtvice, snížení krevního tlaku a zlepšení zdraví kostí,” říká Dr. Bulsiewicz řekl Well+Good.

Výhody ořechového mléka

Na druhou stranu, pokud vás zajímá, které druhy ořechových mlék mají nejvyšší obsah bílkovin (a vápníku), neříkejte víc – tento seznam je řadí od „nejvíce“ po „nejméně“. A zatímco většina ořechových mlék, jako je mandlové a lískooříškové mléko, vám neposkytne stejné bílkoviny jako ve srovnání s luštěninovým a/nebo kravským mlékem, najdete další živiny, které v mléčných výrobcích nenajdete.

Dobrým příkladem je ořechové mléko: Vlašské ořechy jsou jedinými ořechy považovanými za vynikající zdroj kyseliny alfa-linolenové neboli ALA, rostlinné omega-3 mastné kyseliny, díky čemuž je toto ořechové mléko skvělou volbou pro dlouhodobé zdraví mozku. Mléko z vlašských ořechů od společnosti Elmhurst (vyrobené pouze ze dvou jednoduchých ingrediencí: filtrovaná voda + vlašské ořechy) obsahuje 1 400 miligramů omega-3 ALA na porci, je veganské a neobsahuje žádné umělé přísady. Značka také nese širokou škálu rostlinných mléčných výrobků včetně mandlového, kešu, ovesného a oříškového mléka… Tak se zblázněte!

Kravské mléko však stále nabízí důležité zdravotní přínosy

S ohledem na to doporučují Dietní směrnice pro Američany konzumovat tři 8 uncové porce mléka (nebo stejné porce jiných mléčných výrobků, jako je sýr nebo jogurt) denně. Za zmínku také stojí, že zvýšený příjem vápníku je spojen s nižším rizikem rozvoje osteoporózy a zlomenin kostí, což je mimořádně důležité zejména s přibývajícím věkem. Kromě toho je kravské mléko vynikajícím zdrojem vápníku (300 miligramů na šálek), bílkovin (8 gramů na šálek) a dalších důležitých vitamínů a minerálů, jako je vitamín B12, draslík a fosfor.

Navíc představa, že mléčné výrobky jsou pro vás „špatné“, je podle registrovaných dietologů mylná. Pokud nejste alergičtí nebo netolerantní na mléčné výrobky nebo laktózu nebo nemáte střevní problém, jako je syndrom dráždivého tračníku nebo SIBO, je nepravděpodobné, že by mléčné výrobky způsobovaly střevní problémy nebo záněty. Výzkum také ukazuje, že konzumace mléčných výrobků, zejména fermentovaných odrůd (například kefír, řecký jogurt), může skutečně pomoci posílit mikrobiom. snížit Zánět. Ačkoli mají mléčné výrobky v některých kruzích západní výživy „špatnou“ pověst, pro mnoho lidí mohou být prospěšné. (Pokud netrpíte intolerancí laktózy nebo alergií na mléčnou bílkovinu).

Ve skutečnosti existuje v dnešní době spousta alternativních značek mléka, takže výběr pouze jedné je extrémně obtížný. Po otestování bezpočtu možností se však Buettner rozhodl pro svou absolutní oblíbenost: Willa’s Original Nesslazené ovesné mléko. Můžete se ptát, proč je to tak skvělé? Willa’s produkt se skládá pouze ze čtyř organických složek (bio celozrnný oves, bio vanilka, voda a sůl). Obsahuje také čtyři gramy bílkovin a dva gramy vlákniny (více než většina konkurentů z ovesného mléka). Zní to legendární.

RD poskytuje průvodce alternativním mlékem:Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *