2 recepty na ohnivé, protizánětlivé chilli papričky

By | September 18, 2023

APodle korejského spisovatele jídla Jamese Parka (můžete ho znát jako Jamesyho na sociálních sítích) je jedním z nejjednodušších způsobů, jak jídlo změnit z fádního na báječné, přidat vrchovatou polévkovou lžíci chilli. A upřímně řečeno, nemýlí se: ohnivý, křupavý přeliv se hodí téměř ke všemu. Přemýšlejte: vejce (Parkovo virální video s křupavými chili smaženými vejci má na Instagramu přes 3,2 milionu zhlédnutí), zelenina, sendviče, rybí konzervy, všechny druhy rýže a obilí a těstoviny a lžíce… dostanete nápad.

Skvělá zpráva? Parkova nedávno vydaná kuchařka, Chilli křupavése plně věnuje zvládnutí umění přípravy chilli crisp, které zahrnuje více než 50 způsobů vařit s tím. A jsme tu pro vás, dokud se vám nedostane do rukou tištěný výtisk (běh, ne choďte!), protože Park se podělil o dva ze svých absolutně nejoblíbenějších receptů z knihy – česnekově cibulový křup a pikantní citronová spálená vajíčka s brokolicí – Získejte představu o tom, jak dobrý (a všestranný) Chili Crisp opravdu je, plus několik tipů na Chili Crisping 101.

Proč je Chili Crisp jednoduše jedním z našich oblíbených koření všech dob

Chili Crisp je oblíbená směs, která kombinuje tři základní složky – chilli vločky, olej a křupavku – a vytváří tak vyvážené, pálivé a křupavé koření, které můžete přidat do jakéhokoli jídla (ano, i do dezertu).Je důležité si uvědomit, že Chili Crisp není nic nového. Jeho kořeny v Sichuanu v Číně sahají až do 80. let 20. století (a s největší pravděpodobností i dříve), ale teprve koncem 90. let si ve východní Asii skutečně začal získávat oblibu. Chilli crisp je dnes stále nejpálivějším kořením (zamýšlenou slovní hříčkou), které si pochutnávají lidé v mnoha částech světa – ve Spojených státech (Ahoj, moje kuchyně, to jsem já!) zahrnuta.

Kromě 10 z 10 chuťových faktorů jsou chilli – klíčová složka *Chili* Crisp – široce známé pro své protizánětlivé účinky. Je to proto, že chilli papričky obsahují kapsaicin, silnou protizánětlivou sloučeninu spojenou s podporou vaskulárního a metabolického zdraví. Některé výsledky naznačují, že může mít také karcinogenní vlastnosti. Spousta chuti A přínosy pro zdraví srdce…milujeme.

Teď, když jsme všichni na chili crisp rozjetém ​​vlaku, je otázka, jak zvládnout přípravu A vařit s tím? Zde je malý úryvek z knihy:

101 základních tipů na chilli papričky, které byste měli znát, říká expert

Jaké jsou hlavní složky Chili Crisp? Hlavními složkami Chili Crisp jsou různé chilli vločky, koření, další křupavé přísady a olej. Díky těmto velkým kategoriím deštníků existuje nekonečné množství chutí a chutí. I mezi samotnými chilli vločkami existují stovky různých odrůd z různých kultur, kromě čínských sečuánských chilli vloček, jedné z nejběžnějších chilli vloček používaných pro chilli chips. Mezi další běžné přísady patří fermentované černé fazole, smažený česnek, fermentované sójové boby a další lahodné zdroje umami.

„Existuje nekonečně mnoho způsobů, jak využít chilli křupavé. Mezi nejjednodušší způsoby použití patří pokapání knedlíků, těstovin, pizzy, těstovin a upřímně všeho, co máte rádi, včetně občerstvení jako Doritos! Čokoládové lupínky? Popcorn? Zbláznit se!”

Chutnají všechny chilli chipsy stejně? Rozhodně ne! To je jako říct, že všechny pálivé omáčky chutnají stejně nebo že všechny kimchi chutnají stejně! Podle toho, jaké druhy chilli vloček, oleje, koření a dalších přísad se použijí, mohou chilli chipsy chutnat úplně jinak. Některé mohou být velmi jemné, zatímco jiné mohou být mastnější, křupavější, pikantnější atd. Vzrušující možnosti a široká škála chutí a textur Chili Crisp jsou důvodem, proč důrazně doporučuji vyzkoušet mnoho různých odrůd, abyste našli svou oblíbenou a vytvořili si dokonalou kolekci Chili Crisp.

Jaký je rozdíl mezi chilli olejem a chilli crisp? Hlavní rozdíly mezi chilli olejem a chilli crisp jsou přísady a poměr oleje a crisp; Termíny nejsou nutně zaměnitelné. Chili Crisp obsahuje chilli olej, ale chilli olej nemá chilli crisp (tj. lahodně křupavá kombinace chilli vloček, smaženého česneku, fermentovaných černých fazolí atd.). Měli byste být schopni ochutnat a vidět křupavé textury. Naproti tomu chilli olej je prostě olej napuštěný chilli – olivový olej nebo řepkový olej, obvykle napuštěný nějakým kořením. Často je přítomno jen málo (pokud vůbec nějaké) viditelných příchutí.

Jak to mám uložit? V závislosti na typu chilli chipsu, se kterým pracujete, jej budete muset uložit do lednice nebo uložit do spíže. Všechny své chilli papričky uchovávám křupavé v lednici, dokonce i ty, které se nemusí nutně chladit. Myslím, že příchutě vydrží déle v lednici, ale mnoho druhů nevyžaduje chlazení. Pro svůj Everyday Savory Chili Crisp doporučuji skladovat v lednici, protože obsahuje vařenou jarní cibulku a česnek.

Jak to mám používat? Existuje nespočet způsobů, jak využít chilli crisp. Mezi nejzákladnější použití patří pokapání knedlíků, těstovin, pizzy, těstovin a v podstatě všeho, co máte rádi, včetně svačin jako Doritos! Čokoládové lupínky? Popcorn? Jdi divoce! Moje hlavní poselství: Ať už jste velkým fanouškem Chili Crisp, který prošel nespočet sklenic, nebo jste o Chili Crisp nikdy předtím neslyšeli, chci změnit způsob, jakým Chili Crisp používáme a přemýšlíme o ní.

A konečně přichází chvíle, na kterou jsme všichni čekali: dva lahodné recepty z knihy, které odpovídají nádheře Chili Crisp.

2 recepty na ostré chilli papričky

Česnek Chili Crunch
Foto: Chili Crisp

Crunch česneková cibule

Vyrobí 1 1/2 šálku

Ingredience
1 šálek (240 ml) olivového oleje
1/2 šálku (55 g) sušené nakrájené cibule
1/4 šálku (40 g) mletého česneku
2 až 3 lžíce vloček červené papriky
2 lžíce vloček aleppského pepře
1 lžíce sójové omáčky
1 lžička mleté ​​uzené papriky
1 lžíce košer soli

1. Do hluboké pánve nebo hrnce na mírném ohni přidejte olivový olej, sušenou nakrájenou cibuli a prolisovaný česnek. Vařte 6 až 8 minut, nebo dokud se cibule a česnek neopečou a nezhnědnou.

2. Přidejte vločky červené papriky a vločky aleppské papriky a za stálého míchání vařte asi 1 minutu.

3. Vložte směs do žáruvzdorné mísy. Přidejte sójovou omáčku, papriku a sůl a promíchejte. Před přenesením do vzduchotěsné nádoby a uskladněním po dobu až 3 měsíců nechte 5 až 10 minut vychladnout.

Chilli křupavá brokolice
Foto: Chili Crisp

Pikantní, citronová, spálená brokolice se zavařenými vejci

Připraví 1 až 2 porce

Ingredience
3 velká vejce
4 lžíce (60 ml) extra panenského olivového oleje
1/2 šálku (30 g) panko
1 citron
4 lžíce (60 g) chilli křupavé
455 g brokolice, očištěné
Strouhaný parmazán na ozdobu

1. Přiveďte k varu velký hrnec vody, přidejte vejce a vařte 6 1/2 minuty. Naplňte misku ledem a vodou. Jakmile jsou vejce hotová, okamžitě je přidejte do ledové vody, abyste je šokovali a zastavili vaření. Během přípravy zbytku pokrmu je nechte 10 minut ve studené vodě.

2. Na střední litinovou pánev na středně vysokou teplotu přidejte 1 lžíci olivového oleje a panko. Strouhanku lehce opečte, dokud nezezlátne (3 až 5 minut). Nastrouhejte kůru z citronu a kůru si ponechte. Rozpulte citron. Jednu polovinu si nechte na ozdobu a druhou polovinu (asi 2 lžíce šťávy) vymačkejte na strouhanku a míchejte, aby se spojila. Citronová šťáva může způsobit, že strouhanka bude zpočátku kašovitá, ale pokračujte ve vaření po dobu 30 až 60 sekund, nebo dokud nebudou křupavé a nebudou již hrudkovité.

3. Vložte strouhanku do střední mísy. Přidejte odloženou citronovou kůru (asi 1 lžičku) a 2 lžíce chilli křupavé. Promíchejte, aby se spojily a dejte stranou.

4. Případné silné stonky brokolice rozpůlíme. Smíchejte se zbývajícími 3 lžícemi olivového oleje.

5. Zahřívejte pánev na vysokou teplotu po dobu alespoň 2 minut, nebo dokud nebude horká. Na rozpálenou pánev přidávejte po dávkách brokolici a nechte je nerušeně vařit 2 minuty, dokud nezískají příjemnou barvu. Otočte a vařte další 1 až 2 minuty, podle toho, jak je chcete mít opečené a křupavé. Po počátečním procesu zuhelnatění často otáčejte, abyste zajistili rovnoměrné vaření. Barva brokolice by měla být po dokončení tmavší zelená. Snižte teplotu, přidejte zbývající chilli chipsy a koření vhoďte do opálené zeleniny.

6. Až budete připraveni k sestavení, oloupejte vejce. Opečenou zeleninu rozložte na servírovací talíř a posypte strouhankou. Džemová vejce rozpůlte a rozdělte je po talíři. Zbylou polovinu citronu vymačkejte na brokolici a pokrm doplňte čerstvě nastrouhaným parmazánem. Zbytky lze skladovat ve vzduchotěsné nádobě v chladničce až 4 dny.


Články Well+Good odkazují na vědecké, spolehlivé, aktuální a robustní studie na podporu informací, které sdílíme. Na své cestě za wellness nám můžete věřit.

  1. McCarty, Mark F a kol. “Kapsaicin může mít důležitý potenciál pro podporu vaskulárního a metabolického zdraví.” Otevřené srdce Vol. 2.1 e000262. 17. června 2015, doi:10.1136/openhrt-2015-000262

  2. Clark, Ruth a Seong-Ho Lee. “Protirakovinné vlastnosti kapsaicinu proti lidské rakovině.” Protirakovinný výzkum svazek 36.3 (2016): 837-43.


Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *