3 příznaky hojení plantární fasciitidy

By | October 1, 2023

Pokud jste někdy vyjekli bolestí nebo pocítili ostrý nebo bolestivý pocit na spodní části nohy, když jste ráno poprvé vstali z postele, pravděpodobně znáte agónii plantární fasciitidy.

Tento bolestivý stav chodidla je způsoben zánětem plantární fascie, pruhu husté pojivové tkáně, který se táhne podél chodidla od patní kosti k bříšku chodidla.

Zatímco léčbě plantární fasciitidy je věnována velká pozornost, méně se diskutuje o známkách, že se plantární fasciitida hojí a kdy je v pořádku běhat s plantární fasciitidou nebo pokračovat v činnostech a cvičeních, které jste si užívali předtím, než se bolest objevila. .Jak dlouho obvykle trvá plantární fasciitida?

Fyzioterapeut Damien Howell, DPT, OCS, říká, že nemusí nutně existovat “typická” doba, po kterou plantární fasciitida trvá – může se lišit od tří týdnů do dvou let nebo více.

„Záleží na tom, zda jsou rizikové faktory a přispívající pozice, pozice a aktivity adekvátně řešeny,“ říká Dr. Howell. “Záleží také na tom, zda jsou léčebná cvičení poddávkována nebo předávkována.”

Jaké jsou hlavní známky toho, že se vaše plantární fasciitida zlepšuje?

Dr. Howell říká, že zlepšení příznaků a symptomů plantární fasciitidy je dobrým znamením, že se zotavujete.

1. Máte šťastnější rána

Když je váš první ranní krok méně bolestivý, je to důvod k oslavě. Snížený zánět znamená, že to méně bolí, když vstanete z postele.

2. Vaše noha se může více pohybovat

Jak se uzdravíte, zaznamenáte zvýšenou flexibilitu chodidla – budete moci pohybovat prsty a kotníkem ve větším rozsahu pohybu.

“Standardizovaný, samostatně podávaný “test kolena ke zdi” lze použít k porovnání bolestivé strany s nebolící patou (a normy jsou k dispozici, pokud se bolest paty objeví na obou patách),” říká Dr. Howell. Chcete-li to provést, postavte se vedle zdi a skočte dopředu (s patou na podlaze), dokud se koleno nedotkne stěny. Čím dále můžete položit nohu a stále se dotýkat stěny, tím větší flexibilitu budete mít v kotníku. Nicméně Dr. Howell poukazuje na to, že přílišná flexibilita může také zhoršit plantární fasciitidu. V takovém případě byste se měli vyhnout protahování.

3. Vaše PT cvičení bude jednodušší

Dr. Howell říká, že existuje několik způsobů, jak posoudit slabost svalů nohou spojenou s plantární fasciitidou. Pokud máte plantární fasciitidu pouze na jedné noze, tyto svaly jsou „menší, měkčí a méně koordinované,“ říká. Můžete také otestovat vnitřní sílu svalů chodidel pomocí krátkých cvičení nohou, prstového klavíru nebo kamenů/papíru/nůžek s prsty u nohou, navrhuje Dr. Howell předtím. “Když se cvičení na posílení svalů chodidla stane snazší a přiblíží se výkonnostní úrovni nezapojené nohy, je to známka zlepšení.”

Jak můžete urychlit zotavení?

Chcete-li se vyléčit, musíte vyřešit hlavní příčinu problému. Některé z nejčastějších činností, které mohou přispět k rozvoji plantární fasciitidy, zahrnují stání, chůzi nebo běh v nesprávné obuvi, špatnou formu, příliš dlouhý krok, náraz do paty nebo náhlé zvýšení fyzické aktivity. Dr. Howell dodává, že rizikové faktory mohou být také příliš dlouhé klečení nebo opakované stání na jedné noze, nošení batolete na kyčli atd.

Dr. Howell také říká, že identifikujte všechny přispívající faktory, které byste mohli být schopni změnit, jako je přetrénování, nadváha, hormonální nerovnováha, opakující se polohy nebo jiné aktivity, které kladou větší důraz na patu nebo plantární fascii.

Chyba, která může ovlivnit vaše uzdravení? Příliš se soustředíte na natahování nohou. “Podle mých zkušeností je častou chybou přílišné natahování,” říká. “Bolest paty často souvisí s plantární fascií a nedostatečně ztuhlými šlachami.” Nesprávný přístup nejen zhorší stav, ale také prodlouží dobu, za kterou se plantární fasciitida vyřeší.

Jak poznáte, že se můžete vrátit k běžným aktivitám?

Dobrou zprávou je, že Dr. Howell to říká stop Plantární fasciitida zřídka vyžaduje jakýkoli pohyb. Namísto toho je to o provádění úprav a udržování aktivit namáhajících paty s mírou.

“Účast na aktivitách s mírnou bolestí (tři z 10) je v pořádku,” říká Dr. Howell. „Nejlepší je měřit bolest ráno po aktivitě, když poprvé vstanete z postele. Pokud je bolest, když uděláte svůj první krok ráno, horší než ráno předtím, pak byla předchozí aktivita příliš velká. Pokud je první krok ranní bolesti stejný jako předchozí den, může být úroveň aktivity stejná.“ A pokud je méně bolestivá? Máte zelenou, abyste věci posunuli o něco dále.

Jak můžete zabránit návratu plantární fasciitidy?

Jakmile problém konečně vyřešíte, pravděpodobně nebudete mít chuť ho znovu prožívat. Dr. Howell říká, že je důležité identifikovat a řešit jakékoli modifikovatelné rizikové faktory, které kladou stres na plantární fascii. V zásadě, pokud neřešíte příčiny, stav se pravděpodobně znovu objeví.

Možná si budete muset pořídit více podpůrnou obuv (ujistěte se, že nosíte ty nejlepší boty pro plantární fasciitidu), postupně zvyšujte úroveň své aktivity nebo spolupracujte s podiatrem nebo fyzikálním terapeutem, abyste zjistili biomechanické slabosti nebo problémy s běháním nebo chůzí.

Se správnými změnami není plantární fasciitida odsouzena žít s ní navždy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *