3 řešení cestovní zácpy a jejích příčin

By | September 16, 2023

AJakkoli můžete být nadšení z cest, které vás čekají, je tu jeden suvenýr, se kterým nechcete skončit: cestovní zácpa. Ačkoli je to běžné a obvykle se není čeho bát, zdržování na dovolené může být rozhodně nepříjemné, a proto stojí za to být proaktivní Před Jste na ulici.

Dopředné plánování však není vždy samozřejmostí. To znamená, že pokud jste se právě vrátili z dovolené a hledáte způsoby, jak urychlit výlety na toaletu, existuje několik tipů schválených restauracemi, které můžete použít, abyste dali věci do pohybu co nejrychleji.

Předem objevte poznatky o prevenci a léčbě cestovatelské zácpy, s laskavým svolením Bharata Pothuriho, MD, gastroenterologa z Memorial Hermann v Houstonu v Texasu.Proč vzniká cestovní zácpa?

Obvyklé příčiny zácpy – mimo jiné včetně špatných stravovacích návyků, dehydratace, zdravotních potíží a dokonce stresu – platí, ale cestování může přidat (promiňte kaskádu slovní hříčky) pokakanou bolest v zadku. Za prvé, naše stravovací návyky jsou často ovlivněny, když jsme v novém prostředí a je narušen náš obvyklý režim. „Když jsme na dovolené, máme tendenci jíst potraviny, které mají vyšší obsah tuku a obecně nižší obsah vlákniny,“ vysvětluje Dr. Pothuri. Navíc „máme tendenci jíst náhodně, nepravidelně, což je v kontrastu s předvídatelným, plánovaným jídlem doma.“

Někteří z nás také pijí více alkoholu než obvykle. Můžeme Taky Zkuste se přizpůsobit novému časovému pásmu tím, že vypijete jeden nebo dva šálky kávy navíc – obojí může zvýšit dehydrataci. “Nedostatek obvyklých a pravidelných cvičení, stejně jako zvýšený stres a poruchy spánku mohou také přispět k zácpě,” dodává Dr. dodal Pothuri.

Riziko cestovní zácpy může být vyšší, pokud cestujete na dlouhou dobu a nevstáváte do pohybu. Můžeme zapomenout pít dostatek vody nebo se vědomě rozhodnout nepít tolik vody, abychom se vyhnuli koupelně v letadle nebo dalším zastávkám v boxech na výletě.

3 tipy, jak se zbavit cestovní zácpy

“Může trvat několik dní nebo dokonce týdnů, než se tělo zotaví z cestovní zácpy,” říká Dr. Pothuri s. Vaše standardní strava a životní styl – včetně příjmu H2O, kofeinu a vlákniny – mají velký vliv na to, jak dlouho trvá, než se dostanete zpět na normální základní tělesnou úroveň. Kromě toho nevyhnutelně hrají roli vaše typické vzorce stolice a frekvence stolice.

“Může trvat několik dní nebo dokonce týdnů, než se tělo zotaví z cestovní zácpy,” říká Dr. Pothuri s.

To, co jíte, pijete a děláte, když jste mimo domov, také ovlivňuje dobu zotavení po cestování. I když byste si rozhodně měli odpočinout a užít si výlet, možná budete chtít být opatrnější, abyste se vyhnuli spouštěcím mechanismům, a upřednostnit následující tipy Před Jděte domů, pokud již máte sklony k zácpě.

1. Hydratujte, jak to myslíte

“Měli bychom se snažit vypít 100 uncí vody denně,” říká Dr. Pothuri. Cestování může zhoršit dehydrataci a zácpu, zejména při létání, intenzivním cvičení, silném pocení nebo pobytu ve vysokých nadmořských výškách. Měli byste však věnovat zvýšenou pozornost tomu, abyste sledovali příjem vody (a elektrolytu).

2. Užijte si vlákninu

„Jezte vyváženou, zdravou stravu bohatou na vlákninu s alespoň dvěma až třemi porcemi ovoce a zeleniny každý den,“ radí gastro. Dr. Pothuri říká, že bychom se měli snažit o příjem 25 až 30 gramů každý den, ideálně prostřednictvím jídla, ale v případě potřeby také pomocí doplňků. Mnoho produktů obsahuje rozpustnou i nerozpustnou vlákninu. Pokud se však rozhodnete pro suplementaci, věnujte pozornost prvnímu (který zahrnuje psyllium a pektin), protože mohou zkrátit dobu průchodu a zmírnit příznaky zácpy.

PS: Pokud jíte více vlákniny, budete muset pít více vody, abyste zvýšili objem stolice a usnadnili pohyb střev (a oh-tak-uspokojující). Čím ochotněji se na tuto dynamickou dvojici spoléháte, tím je pravděpodobnější, že se za chvíli odrazíte od zácpy po cestování.

3. Pohybujte tělem

Chcete-li uvést *věci* do pohybu, uveďte věci do pohybu. „Doporučuji pacientům vést aktivní životní styl, který zahrnuje 30 minut kardio aktivity alespoň třikrát až čtyřikrát týdně,“ uzavírá Dr. Pothuri.


Články Well+Good odkazují na vědecké, spolehlivé, aktuální a robustní studie na podporu informací, které sdílíme. Na své cestě za wellness nám můžete věřit.

  1. Diaz S, Bittar K, Mendez MD. Zácpa. [Updated 2023 Jan 31]. In: StatPearls [Internet]. Ostrov pokladů (FL): StatPearls Publishing; ledna 2023.

  2. Duboc H, Coffin B, Siproudhis L. Narušení cirkadiánních rytmů a střevní motility: Přehled základních mechanismů a souvisejících patologií. J Clin Gastroenterol.

  3. Xu L, Yu W, Jiang J, Li N. [Clinical benefits after soluble dietary fiber supplementation: a randomized clinical trial in adults with slow-transit constipation]. Zhonghua Yi Xue Za Zhi. 30. prosince 2014;94(48):3813-6. Čínština. PMID: 25623312.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *