3 somatická cvičení proti depresi a smutku

By | October 19, 2023

AJak se dny zkracují a teploty klesají, pocity podzimní pohody obvykle vyvolávají uklidňující rituály: vaření polévek, pití dýňového kořeněného latté a setkání s blízkými. Ale pro miliony může změna ročního období přinést komplikovanější pocity a temnější emocionální stavy.

Sezónní afektivní porucha (SAD), běžně známá jako „zimní blues“, je podtypem velké depresivní poruchy, vysvětluje licencovaná psychoterapeutka Tandrea Tarver-Brooksová. K tomu dochází, když sezónní přechody vyvolávají výkyvy nálad a ovlivňují schopnost člověka fungovat. Ačkoli se nejčastější případy vyskytují v chladnějších měsících, sezónní deprese se může objevit kdykoli během roku, říká Tarver-Brooks.

Nyní mnoho lidí považuje sváteční setkání a tradice spíše za smutek než za útěchu. „Svátky, výročí a narozeniny slouží jako ‚vzpomínky zmrazené v čase‘ a mohou zhoršit příznaky smutku tím, že zvyšují pocity nejistoty a osamělosti,“ říká Tarver-Brooks. “Když je smutek doprovázen symptomy SAD, může se také znovu rozproudit ‘blues’ člověka, takže je mnohem obtížnější plnit každodenní úkoly a starat se o základní potřeby.”

Jako somatický praktik, který se zaměřuje především na dechovou práci – kterou jsem použil, abych pomohl tisícům lidí, od vedoucích pracovníků Fortune 100 až po děti v juvenilní hale – jsem zjistil, že určité somatické techniky mohou pomoci řešit emoce, které se objevují v těle, když symptomy smutek a sezónní deprese se prolínají.

Co je to somatická praxe? Je to nástroj k řešení fyzických projevů emočních stavů v těle. Zde jsou tři, které zvláště doporučuji pro vytváření více chvil klidu a uzemnění každý den, den po dni.

Tři postupy, které můžete použít, abyste se vyrovnali se sezónní depresí a smutkem

1. Ranní mořský dech

Začněte svůj den uklidňujícími, uzemňovacími nádechy, které vám pomohou vyhnout se přílišnému přemýšlení. Zlepšené spojení mysli a těla může pomoci podpořit plnění každodenních rutin, které se stávají obtížnějšími, když zažíváte depresi a smutek, jako například: Například ustlat postel, osprchovat se nebo si vyčistit zuby.

Oceanic Breath je dechový vzor vhodný pro začátečníky, který zní jako jeho název. Chcete-li to provést, začněte s široce otevřenými ústy.

Pomalu se nadechujte ústy, což má za následek prodloužené nádechy. Vnímejte, jak se vám při nádechu zvedá hrudník a bránice. Poté vydechněte ústy a při vyprazdňování plic pociťujte, jak hrudník obklopuje váš žaludek.

Cítíte-li se pohodlně, můžete po dobu cvičení zavřít oči a umístit své tělo vleže nebo vsedě. Začněte časem, který je pro vás dosažitelný, ať už je to minuta, pět minut nebo deset minut.

Vězte, že je normální, že úkoly a úkoly přicházejí na mysl, když dýcháte. Buďte jemní ke své mysli, když dělá svou práci (myšlení) a soucitně se soustřeďte na svůj dech.

2. Záměrné dýchání nosem při jemné chůzi

Chůze může být skvělým způsobem, jak se cítit více v přítomnosti při zpracovávání obtížných emocí. Kombinace pomalé chůze se záměrným dýcháním nosem je cvičení, které pomáhá vytvořit „více prostoru“ ve vaší mysli a situacích, které chce zpracovat, tím, že místo toho zaměříte pozornost na pohyb a hlubší nádechy a výdechy.

Při chůzi se ujistěte, že dýcháte pravidelně. Prodlužte své nádechy a výdechy o několik sekund déle, než je přirozené. Všimněte si, jak se vaše tělo cítí, když se nadechujete pomaleji a hlouběji, a prodlužujte svůj výdech s větším záměrem.

3. Podporujte sebedotek

Dotek může vyvolat reakci mozku „cítit se bezpečně a pohodlně“.

Pokud je určitá oblast těla napjatá nebo nepohodlná, jemně ji třete krouživými pohyby (ve směru hodinových ručiček, poté proti směru hodinových ručiček). Spusťte tělo na povrch, který vás podepírá, čímž umožníte uvolnění napětí v obličeji, ramenou a spodní části těla.

Abyste získali další pocit bezpečí, zabalte se po tomto cvičení do přikrývky nebo se přikryjte zátěžovou přikrývkou.

Poznámka: Smutek se může v těle každého projevovat jinak, ale často se projevuje v oblasti hrudníku (srdce) a břicha.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *