4 Dlouhodobé výhody konzumace vajec

By | September 8, 2023

WCo se vám vybaví, když si vzpomenete na některé z nejoblíbenějších snídaní? V top 5 je určitě nějaký druh vaječného pokrmu. Podle registrovaných dietologů by to však nemělo být překvapením, protože vejce jsou jednou z nejlepších potravin pro dlouhodobé zdraví.

Nedávno jsme se setkali se dvěma registrovanými dietology, kteří se zabývali širokou škálou způsobů, jak může konzumace vajec přispět k téměř všem aspektům našeho blahobytu, od poskytnutí dostatečného zdroje bílkovin po podporu zdraví kostí v průběhu stárnutí. Níže prozkoumáme mnoho důvodů, proč většina považuje vejce za „přírodní multivitamin“ a jak je lidé v baštách dlouhověkosti jedí, aby si posílili své dlouhodobé zdraví.Jaké jsou zdravotní přínosy konzumace vajec?

Podle Lauren Manaker, MS, RDN, LD, CLEC, CPT, registrované dietoložky se sídlem v Charlestonu v Jižní Karolíně, jsou vejce nutriční, ekonomická a vysoce všestranná energetická složka s dlouhodobými i krátkodobými přínosy. Krátkodobě jsou vejce vynikajícím zdrojem vysoce kvalitních bílkovin – jedno velké vejce poskytuje něco málo přes šest gramů živin – což stojí za to mít na paměti, protože všechny bílkoviny, které můžeme získat, můžeme použít jako zdroj energie Den . (Přečtěte si: Odborníci na výživu doporučují jíst k snídani alespoň 30 gramů bílkovin.)

Jsou také nabité nezbytnými vitamíny a minerály, jako jsou vitamíny A, D, E, K a B, které mohou podporovat imunitní systém, a také fosfor, který má pozitivní účinky na zdraví kostí a zubů. Jejich dlouhodobý přínos by však mohl být ještě větším prodejním argumentem. Ahojzdravé stárnutí.

4 Působivé dlouhodobé přínosy vajec pro zdravé stárnutí

1. Protein může podporovat budování svalů

Co může být ještě přesvědčivější, jsou dlouhodobé zdravotní přínosy spojené s pravidelnou konzumací vajec. Registrovaná dietoložka Melissa Rifkin, MS, RD, CDN, říká, že protein je nezbytný pro více než jen každodenní aktivity. „Jako kompletní protein mohou vejce pomoci podpořit vaši svalovou tkáň. Jak stárneme, obecně ztrácíme svaly rychleji, takže dieta s vysokým obsahem bílkovin může zpomalit tento přirozený vývoj a dokonce vám umožní nabrat svaly,“ říká Rifkin. Jíst vajíčka = silový pohyb.

„Jako kompletní protein mohou vejce pomoci podpořit vaši svalovou tkáň. Jak stárneme, obecně ztrácíme svaly rychleji, takže strava s vysokým obsahem bílkovin může potenciálně zpomalit tento přirozený vývoj a dokonce vám umožní nabrat svaly.“ – Melissa Rifkin, MS, RD, CDN

2. Mohou podporovat kognitivní funkce a nervový systém

Ještě působivější je, že vejce nejen podporují naše tělo fyzicky, ale mohou také hrát zásadní roli v našem duševním zdraví. „Vaječný žloutek je jedním z nejlepších zdrojů cholinu, živiny, která ovlivňuje zdraví mozku po celý životní cyklus. “Údaje naznačují, že užívání cholinu vede k lepší kognitivní funkci,” říká Manaker. Mezitím Rifkin dodává, že cholin je základní živina, která poskytuje energii buňkám nervového systému a podporuje celkové zdraví nervového systému.

3. Podporují zdraví očí

Nejen, že vejce podporují naše tělo psychicky a fyzicky, ale mají také slibné přínosy pro zdraví očí. Podle Manaker za to mohou dva karotenoidy nacházející se ve vaječných žloutcích zvané lutein a zeaxanthin, které při konzumaci v dostatečném množství mohou pomoci snížit riziko makulární degenerace.

4. Mohou snížit riziko srdečních onemocnění

Oba odborníci na výživu se shodují, že pravidelná konzumace těchto produktů může pomoci zvýšit hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu. “Lidé s vyššími hladinami HDL mohou mít nižší riziko srdečních onemocnění a mrtvice,” říká Rifkin. Podle American Heart Association by celé vejce mělo být považováno za součást zdravé stravy pro srdce. “Další údaje naznačují, že vejce mají antioxidační vlastnosti, které mohou hrát roli v riziku kardiovaskulárních onemocnění,” říká Manaker.

Jaké jsou nejlepší způsoby, jak jíst vejce, abyste využili jejich výhod?

Rifkin říká, že celá vejce jsou dobrým místem, kde začít, protože je lze připravit mnoha různými způsoby a kombinovat s nesčetnými možnostmi, jak vytvořit vyvážená jídla a svačiny. Pokud vás však tlačí čas, doporučuje dopřát si zábaly Egglife Egg White Wraps, což jsou praktické zábaly připravené k přímé spotřebě, které si můžete vychutnat přímo z lednice, ohřát nebo naplnit náplní dle vlastního výběru. , podle toho, co preferují.

Dokážete využít dlouhodobých výhod vajec tím, že budete konzumovat pouze jejich část?

V závislosti na stravovacích potřebách a preferencích mohou někteří lidé konzumovat pouze vaječný žloutek nebo bílek. To ale nutně neznamená, že vám dlouhodobé výhody zcela uniknou. To znamená, že nemusíte konzumovat vejce celá, abyste mohli využít jejich nutričních výhod. „Protein je vynikající způsob, jak přidat bílkoviny do svého denního příjmu a zároveň minimalizovat příjem kalorií. Ve skutečnosti jsou vaječné bílky bez tuku a jakéhokoli cholesterolu,“ říká Rifkin.

Jak si lidé v ohniscích dlouhověkosti užívají vejce?

Podle pokynů pro potraviny Blue Zone se vejce konzumují s mírou v těchto oblastech dlouhověkosti s nejvyšší koncentrací stoletých lidí. Výzkum ukazuje, že lidé ve všech modrých zónách jedí vejce asi dvakrát až čtyřikrát týdně. Navíc se obvykle spárují s některým typem celozrnného nebo rostlinného pokrmu.

Když se blíže podíváte na některé z modrých zón a jejich zvyky pojídání vajec, zjistíte, že Nicoyané smaží vejce, aby se složili do kukuřičné tortilly s fazolemi, Okinawané vaří vejce ve svých polévkách a lidé v V modrých zónách Středomoří (Sardinie a Icaria) se smaží vejce jako příloha k snídani s chlebem, mandlemi a olivami. Pokyny Blue Zones také doporučují získávat vejce od kuřat z volného výběhu vystavených dietě bez hormonů a antibiotik, aby se dosáhlo co nejdlouhodobějších výhod.

RD sdílí zdravotní přínosy konzumace vajec:Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *