4 návyky zdravého životního stylu z modrých zón

By | September 10, 2023

DZdá se vám, že každá zdravotní rada, kterou dostanete, se scvrkává na jednu ze dvou věcí – dietu a cvičení? Nebo pokaždé, když jdete k lékaři, dávají vám stejnou spontánní řeč o návycích zdravého životního stylu, která v podstatě znamená „dobře jíst“ a „více se hýbat“?

Samozřejmě fitness a výživa jsou V podstatě dvě z nejlepších věcí, které můžete pro své tělo udělat. To je docela nesporné. Existují však i jiné věci, které můžete udělat pro zlepšení svého zdraví – a některé z nich jsou Opravdu zábavné (slibujeme!).

Vezměte si jako příklad komunity po celém světě známé jako „modré zóny“ – regiony, kde lidé žijí nejdéle a nejzdravěji (identifikované National Geographic Fellow a renomovaným autorem Danem Buettnerem). Většina lidí v těchto oblastech, kterým je přes 90 let, nedrží nejnovější dietu a neběhají na běžícím pásu v butikové posilovně bootcampu. Žijete vyváženým životním stylem, který klade důraz na potěšení a radost.„I když nežijete v modré zóně, přijetí těchto principů může mít hluboký dopad na vaše zdraví a dlouhověkost,“ říká Joy Stephenson-Laws, JD, zakladatelka renomované neziskové zdravotnické vzdělávací organizace Proactive Health Labs. Říká, že se z těchto zvyků modré zóny můžeme všichni poučit a implementovat je do našich každodenních životů. “Prostřednictvím jednoduchých, ale významných změn životního stylu může každý projít cestou ke zdravějšímu a potenciálně delšímu životu,” říká.

Zde jsou čtyři návyky zdravého životního stylu inspirované Modrou zónou pro dlouhověkost, které jsou jako všechno Ale sbor.

1. Udělejte si pohodlí

“Přesuňte dolů,” doporučuje Stephenson-Laws. “Zvládejte stres efektivně, protože chronický stres může vést k zánětům a různým chronickým onemocněním.”

Žádná z oblastí modré zóny není ve velkých metropolitních oblastech – a možná existuje souvislost mezi životním tempem a zdravím. Možná to má něco společného s mentalitou „ostrovního života“. Kromě Loma Linda (kalifornské předměstí 60 mil východně od Los Angeles) a Kostariky jsou další tři modré zóny na skutečných ostrovech: Okinawa, Sardinie a Ikaria jsou všechny obklopeny vodou a odděleny od shonu.

To neznamená, že jste odsouzeni k záhubě, pokud žijete ve městě, ale spíše to, že pomalejší tempo života může přispět k vaší pohodě. Jak zpomalit? Možná existují závazky, kterým můžete říci „ne“, nebo způsoby, jak do svého dne začlenit více přestávek.

2. Užijte si šťastnou hodinu

Pokud ještě nepijete, není to váš důvod začít – alkohol jako složka nemá žádné zdravotní výhody. Ale církve v Modré zóně (s výjimkou Loma Linda, kterou tvoří většinou střízliví adventisté sedmého dne) mají tendenci popíjet před večeří s přáteli a rodinou. Aperitiv, abych tak řekl.

Takže pokud si vychutnáte sklenku vína, pijte jedno v pět a ne pozdě v noci, říká Stephenson-Laws. „Umírněná konzumace alkoholu [can help you] Udržujte si optimální zdraví a vyhněte se potenciálním vedlejším účinkům.“ Kromě toho je třeba mnoho říci o výhodách dlouhověkosti, které přináší rituál, který pomáhá snižovat stres (viz výše) a určité Nalezení společnosti a spojení, které nás vede k…

3. Upřednostněte svůj společenský život

Jeden z nejlepších náhledů na životní styl Blue Zone? Pocit sociálního spojení. „Sounáležitost je důležitá,“ říká Stephenson-Laws. “Budování podpůrné komunity, ať už prostřednictvím služeb založených na víře nebo pozitivních sociálních sítí, přispívá k delšímu životu.”

Dejte své vztahy na první místo – před prací a jinými prioritami. Investování času do rodiny a budování přátelství může posílit pocit podpory, zabránit osamělosti a dát vám větší smysl. “Obklopte se,” říká Stephenson-Laws.

Zeptejte se sami sebe: Co můžete tento týden – nebo nyní – udělat pro zlepšení svého sociálního zdraví? Může to být jednodušší, než si myslíte. Třeba někoho pozvat na procházku. Domluvte si s přítelem zavolání. Nebo se na hodině jógy představte nové osobě.

4. Najděte své štěstí

Je snadné propadnout cynismu pod rouškou „realismu“ – ale daleko odvážnější je zvolit si radost a optimismus navzdory překážkám. „Přijměte odhodlání a pozitivní přístup [is a Blue Zone habit]říká Stephenson Laws. “To může významně přispět ke zdravému a šťastnému životu.”

I když vděčnost, optimismus a hledání smyslu nejsou nezbytně nejsnazšími věcmi, které se hned implementují, tento vzorec může mít významný dopad na vaši fyziologickou a psychickou pohodu. A je to zdarma – nejsou potřeba žádné příplatky ani členství v posilovně.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *