4 nejlepší potraviny pro zdravé stárnutí od odborníka na dlouhověkost

By | September 10, 2023

Zdá se, že každý den přichází nový trend související se zdravím, který tvrdí, že je dalším velkým trendem prodlužování průměrné délky života. To nevyhnutelně činí frustrující a obtížné prolomit hluk „jezte to, ne tamto“ na sociálních sítích. Podle Kimberly Melton, RD, registrované dietoložky zaměřené na dlouhověkost s 30 lety zkušeností v oboru a majitelky NutritionPro Consulting, je však jednoduchost Je nejlepší, zvláště pokud jde o výběr potravin, které podporují zdravé stárnutí.

Nedávno jsme zastihli Meltonovou, která se podělila o čtyři jednoduchá, osvědčená jídla, která svým klientům často doporučuje jíst pravidelně. A pochop toto: nejsi zvláštní…opravdu. Opravdu, kdyby to byla hra Rodinné spory, je pravděpodobné, že toto jsou nejlepší odpovědi, které byste hádali. Přesto jí mnozí z nás možná nejí dost. (Ale ouha, nikdy není pozdě začít!) Níže se podíváme na čtyři nejlepší potraviny, které tento odborník na dlouhověkost vřele doporučuje lidem pro celkovou pohodu, které mají největší vliv na dlouhodobé zdraví, a širokou škálu podpora zdravých biologických systémů, jak stárneme.4 nejlepší potraviny, které odborník na výživu dlouhověkosti doporučuje lidem jíst pravidelně

1. Fazole a luštěniny

Na vrcholu Meltonova seznamu jsou fazole a luštěniny pro zvýšení dlouhověkosti. “Tyto drobné potraviny bohaté na živiny jsou plné rostlinných bílkovin, vlákniny, vitamínů a několika minerálů,” říká Melton. To by však mělo být malým překvapením, vezmeme-li v úvahu, že v modrých zónách, kde se lidé dožívají staletí, se vždy mluví o fazolích (výzkumník dlouhověkosti Dan Buettner jde dokonce tak daleko, že tvrdí, že… Konzumace na šálek fazolí denně prodlužuje průměrnou délku života o čtyři roky.

Další výhoda konzumace fazolí? Jsou levné a hodí se téměř ke všemu – dokonce i k trvanlivým proteinovým brownies (!). “Nejen, že jsou levné, ale lze je také kombinovat s jinými potravinami, aniž by jejich chuť byla příliš silná,” říká Melton.

2. Ořechy

Jakkoli to může znít jako klišé, jsme blázni do ořechů. Melton souhlasí s tím, že jsou snadným způsobem, jak přidat pevný zdroj živin do jakéhokoli menu. “Ořechy jsou pro srdce zdravé jídlo, protože obsahují významné množství esenciálních rostlinných tuků, jako jsou omega-3 mastné kyseliny, které mohou pomoci se zánětem a snížit LDL cholesterol,” říká Melton. (Pro tip: Nezapomeňte ořechy skladovat v lednici, abyste zvýšili jejich účinnost její Dlouhověkost).

3. Bobule

Ačkoli jablka mají tendenci ukrást pozornost – víte, celá věc Apple denně drží doktora pryč Věc – bobule jsou stejně užitečné. „Výbornou volbou je ovoce jako borůvky, maliny a jahody. “Obsahují značné množství fytochemikálií, včetně anthokyanů, které mohou pomoci snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky 2. typu, Alzheimerovy choroby a demence,” říká Melton. A my tady milujeme protizánětlivé antokyany. Ale pokud bobule nejsou vaše věc (zamýšlená slovní hříčka), existuje mnoho dalších potravin bohatých na polyfenoly (anthokyany jsou druhem polyfenolů), které zvyšují dlouhověkost. Myslete na bylinky a koření (jako je kurkuma, zázvor a máta), hořkou čokoládu, kávu a čaje.

4. Olivový olej

V neposlední řadě tu máme olivový olej. „Olivový olej má velké množství mononenasycených mastných kyselin prospěšných pro srdce. Je také bohatý na polyfenoly, sloučeninu obsaženou v rostlinných potravinách, která působí jako antioxidant a pomáhá odvrátit poškození buněk a záněty v těle,“ říká Melton. Vraťme se na chvíli k modrým zónám, je to jeden ze dvou typů kuchyňských olejů, které většina lidí používá k vaření (druhý je avokádový olej).

Nemluvě o tom, že olivový olej je také silný antioxidant díky svým polyfenolovým vlastnostem (podobně jako bobule). Zatímco American Heart Association (AHA) považuje olivový olej za nejlepší kuchyňský olej pro kardiovaskulární zdraví. Studie ukazují, že riziko kardiovaskulárních onemocnění je o 15 procent nižší, pokud denně konzumujete půl polévkové lžíce olivového oleje.

Registrovaný dietolog vysvětluje výhody konzumace olivového oleje a proč je to v podstatě tekuté zlato:Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *