4 Základy kávy podle odborníka

By | September 8, 2023

FDnes je oficiálně sezóna PSL, což může znamenat jen jedno: jsou možné každodenní výlety na kávu do Starbucks. Pravdou je, že navzdory všemu dýňovému koření #duuupes, které se vznáší po sociálních sítích, nic nepřekoná studený nápoj z dýňového krému Venti vyrobený profesionálem ze Starbucks.

Říká se, že důslednost je v restauračním průmyslu klíčová – a to platí i pro Starbucks po celém světě. Ať jdete kamkoli, káva chutná téměř vždy stejně. Je to nějaká tajná baristická magie? Ne. Ve skutečnosti lidé ve Starbucks zavedli to, čemu říkají „čtyři základní principy kávy“, a to je úspěch za jejich trvale skvěle chutnajícími nápoji, ať jste kdekoli. Zastihli jsme jednoho Lennona Fediwa, který je zodpovědný za vzdělávání a zkušenosti s kávou ve Starbucks a má téměř dvě desetiletí (!) zkušeností v kávovém průmyslu, abychom zjistili, co to znamená Opravdu potřebné k přípravě dokonalé kávy.Jaké jsou čtyři základy kávy?

I po desetiletích přípravy kávy téměř každé *spící* ráno je zcela možné, že většina z nás dosud neměla ponětí o čtyřech základech přípravy kávy. Jako manažer globálního vzdělávání a zkušeností s kávou Starbucks je hlavní odpovědností Fediw zajistit, aby káva chutnala skvěle a aby každý šálek odpovídal vysokým standardům kvality Starbucks. Jinými slovy: pro Fediw může den v „kanceláři“ znamenat ochutnání více než 400 šálků kávy denně – to znamená jistotu kvality a velké nadšení.

Ale jak může Fediv po tolika kávě vůbec rozeznat dobrý šálek od špatného? To vše se scvrkává (slovní hříčka) na čtyři základy kávy: poměr, mletí, voda a čerstvost. (A ty platí pro všechny druhy kávy – i když číslo tři bude při přípravě cold brew trochu jiné.) Pojďme si tedy každou rozebrat.

1. Najděte dokonalé proporce

Jedním z nejdůležitějších rozhodujících faktorů při přípravě kávy je správný poměr, který podle Fediwa představují dvě polévkové lžíce (10 gramů) mleté ​​kávy na šest uncí (180 mililitrů) vody. „Příliš málo mleté ​​kávy má za následek příliš extrahovanou nebo hořkou kávu. Příliš mnoho kávové sedliny způsobuje, že káva není extrahována a nezachová si plnou chuť směsi,“ říká Fediw.

Proporce je podle kávového experta nejčastější chybou při přípravě kávy. Ujišťuje nás však, že je to také nejsnáze opravitelná chyba. Fuj.

Jedním z nejdůležitějších rozhodujících faktorů při přípravě kávy je správný poměr, který podle Fediwa představují dvě polévkové lžíce (10 gramů) mleté ​​kávy na šest uncí (180 mililitrů) vody.

2. Vědomí, že pokud jde o kávu, neexistuje žádné univerzální jídlo

Káva určitě není Řešení, které vyhovuje všem. Pokud je cílem dobrá kvalita kávy, je naopak nezbytné upravit mletí kávy. „Různé metody vaření vyžadují různé stupně mletí. Příliš jemné mletí může zachycovat vodu a způsobit hořký, nepříjemný nálev. Pokud je mletí příliš hrubé, káva bude slabá a bez výrazných vlastností nebo aromat,“ říká Fediw. V případě pochybností však naznačuje, že hrubší mletí je obecně o něco shovívavější. „Příliš extrahovaná káva chutná mnohem hůř než nedostatečně extrahovaná káva. Takže pokud máte nějaké pochybnosti o způsobu vaření, vždy jděte na hrubou verzi.“

A pokud si zrnka melete sami, Fediw doporučuje používat, kdykoli je to možné, namísto čepelového mlýnku otřepový mlýnek, abyste zajistili rovnoměrnější mletí a zároveň omezili vystavení teplu, které může zničit jemné oleje a složení čerstvých kávových zrn.

Pokud si však někdy nejste jisti správným protokolem mletí, Fediw říká, že vždy můžete požádat baristu Starbucks o pomoc, aby zjistil, které mletí je pro vás (a vaši metodu vaření) to pravé. „Když si koupíte celozrnnou kávu od Starbucks, můžete požádat svého baristu, aby vám zrnka namlel a vybral perfektní mletí pro váš preferovaný způsob vaření. Například zrna budou namleta hruběji, pokud je připravíte pomocí lisu na kávu.“

3. Použijte správný typ vody

Ačkoli se voda může zdát jako dodatečný nápad, Fediw říká, nenechte se zmást. Ve skutečnosti může voda připravit nebo rozbít váš šálek kávy jednou rukou, a proto lidé ve Starbucks přijímají speciální opatření, aby zajistili, že k přípravě kávy vždy použijí ten nejlepší typ vody. „Ačkoli se káva nemusí zdát jako důležitá složka, je z 98 procent tvořena vodou. Typ vody použité při vaření má velký vliv na výslednou chuť,“ říká Fediw.

Aby se zajistilo, že kvalita vody není důvodem pro cappuccino bez chuti, doporučuje vždy používat čistou, čerstvou vodu, která je filtrovaná nebo zbavená nečistot. „Při domácí přípravě kávy se vyhněte měkké vodě nebo vodě ze studny a používejte čerstvou filtrovanou vodu. Jednoduchý džbán s vodním filtrem s aktivním uhlím pomáhá doma připravit ten nejchutnější šálek kávy,“ říká Fediw.

A když už jsme u vody, Fediw dodává, že H2O zahřátá na „těsně blízko bodu varu“, neboli mezi 195 a 205 °F, je optimálním místem pro extrakci celého spektra chutí kávy. „Příliš studená voda tlumí chuť a oslabuje aroma kávy,“ říká Fediw.

4. Zachování čerstvosti kávy

Jednoduše řečeno: káva, vlhkost a kyslík ne dobře promíchejte. Z tohoto důvodu Fediw doporučuje kávu vždy skladovat ve vzduchotěsné nádobě při pokojové teplotě, aby zůstala ve špičkovém tvaru. A na rozdíl od všeobecného přesvědčení, kávová zrna neměl by Buď dejte do lednice nebo mrazáku. „Nedoporučujeme skladovat kávu v lednici nebo mrazničce, protože funkce chlazení, která se v nich používá, může způsobit kondenzaci vlhkosti na kávě a otupení chuti. Kávu nejlépe skladujete v neprůhledné, vzduchotěsné nádobě nebo v původním sáčku.“

„Nedoporučujeme skladovat kávu v lednici nebo mrazničce, protože funkce chlazení, která se v nich používá, může způsobit kondenzaci vlhkosti na kávě a otupení chuti. Nejlepší místo pro skladování kávy je v neprůhledné, vzduchotěsné nádobě nebo v originálním sáčku.“ – Lennon Fediw

A i když to může být trochu extra (zvláště bez trochy kofeinu proudícího našimi žilami), Fediw nás povzbuzuje, abychom to udělali vždy Při každé přípravě kávy používejte čerstvý kávový prášek. Dobře, slyšíme tě. Ale pokud je to nutné, Fediw doporučuje použít kávový prášek nejpozději týden po namletí.

Neoficiální *páté* základní pravidlo kávy: bavte se

Příprava kávy má být zábavná a zdaleka ne tak zastrašující, jak to zní. „Káva je přístupná a je možné si uvařit skvělý šálek kávy. Pokud uděláte maličkosti správně, můžete se vyhnout nevýraznému šálku kávy,“ říká Fidew. Navíc nejlepší nálev je ten, který je k dispozici a který si vychutnáte.

RD vysvětluje výhody pití kávy:Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *