5 mýtů o intuitivním stravování, abyste přestali věřit včera

By | September 12, 2023

bV roce 1995 odborníky na výživu Evelyn Tribole, RDN, a Elyse Resch, RDN, otřásly stravovací kulturou jednoduchým, ale revolučním nápadem na posílení vašeho těla: intuitivním stravováním. Styl stravování – který doporučuje věnovat pozornost svým instinktům, pocitům a myšlenkám při rozhodování o tom, co jíst – dal vzniknout bestselleru a také pracovním sešitům pro teenagery a dospělé. Cílem bylo přimět lidi (zejména ty, kteří se zotavují z poruch příjmu potravy), aby přehodnotili své stravovací návyky a životní styl, aniž by se zaměřovali na váhu nebo vzhled těla.

Tato myšlenka je v rozporu s tradičními „dietami“, které obvykle podporují určitý druh omezení (ať už méně jíst, konzumovat méně sacharidů nebo vyloučit určitou skupinu potravin) a dodržovat určitá, nezcizitelná pravidla, jak zhubnout a udržet si zdraví. Proto i 25 let po jeho oficiálním vzniku panují četné mýty o intuitivním stravování.


Odborníci v tomto článku

  • Taylor Wolfram, RDN, Taylor Wolfram, RDN, je nutriční terapeut a autor zdraví, který pomáhá lidem objevovat radost z jídla a věnovat se zdraví a wellness, aniž by se zaměřoval na váhu.

Výživový specialista Taylor Wolfram, RDN, zaměřený na intuitivní stravování, věří, že zmatek kolem životního stylu pochází z toho, že lidé nepochopili jeho samotnou definici. „Skutečně výstižný způsob, jak to tvůrci popsat – alespoň tak, jak to prezentují lékařům – je ten, že intuitivní stravování je dynamická souhra instinktu, emocí a myšlení,“ říká Wolfram. Ale i to se může zdát velmi vágní a matoucí, zvláště když jsme jako společnost zvyklí dodržovat pravidla a pokyny týkající se výživy.

Aby byl tento styl stravování konkrétnější, Resch a Tribole vyvinuli deset hlavních zásad, které je třeba dodržovat, včetně respektování vlastního hladu, cvičení pro radost a kombinování broskví s jídlem ve světě, kde dietní kultura není finančně životaschopná Lidé do toho investovali . Přesto je zde spousta prostoru pro zmatky – zvláště když do hry vstupuje kultura stravování.

Pokud vás zajímá, co je to za netradiční nedietu A Pokud tomu tak není, Wolfram říká, že může být užitečné neustále se vracet k této trojici instinktů, cítění a myšlení. Níže uvádí pět nejčastějších mylných představ o intuitivních dietách, které slýchá až příliš často a vyvrací je.

5 nejčastějších mýtů o intuitivním stravování, které potřebují zemřít tady a teď1. Mýtus: Hubnutí lze dosáhnout intuitivním stravováním

Podle Wolframa byly části jazyka intuitivního stravování převzaty stravovací kulturou – jako je „věnování pozornosti hladu“, aby se „zamezilo bezduchému přejídání“. Tyto myšlenky záměrnosti ve stravování jsou jistě součástí intuitivního stravování, ale někteří influenceři a dokonce i odborníci na výživu je často prezentují jako způsoby, jak si pomoci vysloveně zvládat svou váhu a hlad. (Kontroverzní „banánový test“ zakladatele Blogilates Cassey Ho na TikTok je toho příkladem v praxi.)

Wolfram říká, že tato kooptace je v rozporu s původním účelem intuitivního stravování. „Pokud někdo řekne: ‚Shoďte zbývajících pět kilo prostřednictvím intuitivního stravování‘, je to velká červená vlajka a nechápe, co je to intuitivní stravování. Když si přečtete knihu a výzkumy v ní, je jasné, že je intuitivní.” “Jíst je absolutně protiúmyslné hubnutí,” říká Wolfram – což znamená, že aktivní, záměrné úsilí o hubnutí není cílem ani přínosem filozofie je.

Alissa Rumsey, MS, RD, certifikovaná poradkyně pro intuitivní stravování a majitelka Alissa Rumsey Nutrition and Wellness, dříve řekla Well+Good: „Pokud úplně neopustíte dietní kulturu nebo záměr zhubnout, pravděpodobně to uděláte.“ Mám potíže najít skutečný klid, který přichází s intuitivním stravováním,“ říká Rumsey. To se samozřejmě nestane přes noc – jak řekl Rumsey, intuitivní stravování je „dynamický proces“, který přichází s časem a praxí.

2. Mýtus: Intuitivní stravování je o instinktu

Možná jste slyšeli mlhavé přílišné zjednodušení, že intuitivní stravování je v otázce jídla jen o „důvěře svým vnitřnostem“ – a to prostě není pravda. „Jednu mylnou představu, kterou vidím, je, že lidé si myslí, že intuitivní stravování je o následování instinktu, a nechápou, že roli hrají emoce a myšlenky – což ve skutečnosti jen ukazuje, jak složité je intuitivní stravování a jak člověk „Vím, že lidé opravdu potřebují hlubší učení a praxi, aby skutečně pochopili, co to je,“ vysvětluje Wolfram.

Pokud například zjistíte, že vaše tělo chce dezert, ale vaše mysl ne – což byl pravděpodobně tento případ hluboký Ovlivněn stravovací kulturou – začne vás za to stydět a uvědomí si, že napětí je součástí práce intuitivního stravování. Ve skutečnosti je jedním z deseti pilířů, které Tribole a Resch vytvořili, otázka, proč člověk pociťuje určité chování kolem jídla. To vyžaduje instinkt, myšlení, A Emoce – že?

3. Mýtus: Intuitivní stravování znamená jíst pořád jen pizzu a koblihy

Kritici intuitivního stravování se často zaseknou na jeho principech: jíst, když máte hlad a jíst, abyste se cítili sytí; Argument, že by to vedlo k tomu, že by lidé jen „jedli nezdravé potraviny“, ve zdravotnictví přetrvává. Ale to je daleko od pravdy, říká Wolfram.

Některé výzkumy ve skutečnosti ukazují, že když přicházíte do kontaktu s jídlem dostatečně často, ve skutečnosti po něm toužíte méně, protože váš mozek to nevidí jako novinku. „Lidé často zjišťují, že se cítí nejlépe, když jedí širokou škálu potravin, včetně citovaných, necitovaných „zdravých potravin“ a rafinovanějších nebo zpracovaných potravin. Někdo tomu může říkat nezdravé jídlo, ale já tomu rád říkám zábavné jídlo,“ říká Wolfram. Odstraněním svévolných omezení a pocitů studu kolem jídla, které převládají ve stravovací kultuře, a tím, že lidem umožníte jíst to, co jim v tu chvíli vyhovuje, budou moci lépe najít přirozenou rovnováhu, která vyhovuje vašemu individuálnímu tělu a potřebám.

4. Mýtus: Nemůžete se naučit jíst intuitivně – buď se zruční narodíte, nebo ne

Ujasněme si jednu věc: „Možná se s tím narodila, možná je to intuitivní stravování“ není nic.

“Kultura stravování má hodně společného s našimi rodiči, našimi pečovateli, domem, ve kterém jsme vyrostli, jak bylo zacházeno s naším jídlem a zda vůbec existovala nějaká omezení, zda nám bylo řečeno, abychom si sklidili talíře nebo co ne.” Chceme sníst brokolici, než budeme moci jíst dezert. Velká část našeho vztahu k jídlu je ovlivněna těmi skutečně formativními ranými roky. Někdy z věcí, které si ani nepamatujeme,“ říká Wolfram. Jinými slovy, nikdo (nebo jen velmi málo lidí) nedosáhne dospělosti bez újmy na stravovací kultuře. Ale to neznamená, že naučit se, jak tento vztah napravit, je nemožné – a naznačovat, že někteří lidé toho nejsou schopni, je blahosklonné a nepřesné.

Naučit se jíst intuitivně může pro každého vypadat jinak, ale je to tak se ještě naučí. Vaše intuitivní cesta k jídlu bude vypadat jinak než ta moje, ale jeden z nás nebude nutně „přirozenější“ než ten druhý – že?

5. Mýtus: Hlad a sytost jsou hlavními směry intuitivního stravování

Naučit se respektovat své signály hladu je pilířem intuitivního stravování, ale je to pouze pilíř. Nevypráví celý příběh vašich instinktů, pocitů a myšlenek.

“Další výrok, který často říkám: ‘Ach, jím, když mám hlad, a přestanu, když jsem sytý – to je intuitivní stravování.” Tak to vůbec není; “To je malá a důležitá část toho,” říká. Je za tím, co vnímáte jako sytost, nějaká dietní mentalita? Přijali jste tvar svého těla? Běháte, plavete nebo tančíte pro radost z toho? Intuitivní stravování není od věci – a čím více si to zjednodušujete, tím méně z toho máte užitek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *