5 mýtů o poruchách příjmu potravy, kterým přestat věřit

By | September 17, 2023

ANejméně devět procent světové populace má diagnostikovanou poruchu příjmu potravy, ale co lidé, kteří spadají mimo diagnostické parametry, ale přesto spadají pod nálepku poruchy příjmu potravy – a jaký je v tom rozdíl? Poruchy stravování se mohou pohybovat od mírných až po závažné, ale jedna věc je neměnná: lidé s poruchami příjmu potravy pociťují stále větší stres a úzkost z toho, co jedí.

S nárůstem výchovy proti dietě a intuitivního stravování nyní lépe rozumíme tomu, jak jsme byli všichni ovlivněni extrémními dietními poselstvími minulosti. Módní diety, přísná pravidla výživy a škodlivé kalorické plány nás jako společnost silně ovládají po celé generace.Zatímco poruchy příjmu potravy mají stanovena kritéria pro laboratorní hodnoty, vitální znaky nebo vzorce chování, která činí diagnózu jasnější, poruchy příjmu potravy jsou poněkud nejasné, což vede k tomu, že mnoho mýtů o poruchách příjmu potravy je přijímáno jako pravda. Mohlo by to vypadat, že někdo má obecný strach z přibírání na váze, někdo uvízl v nočním cyklu přejídání ve stresu nebo někdo zažívá hodně viny za své stravovací návyky. Mnoho odborníků nahlíží na poruchy příjmu potravy ze spektra: Některé mají vážnější následky než jiné.

Bez ohledu na to, kde někdo spadá do spektra, jeho kvalita života a duševní zdraví pravděpodobně utrpí. Lidé, kteří se potýkají s poruchami příjmu potravy, by měli vědět, že je zcela možné uzdravit váš vztah k jídlu a najít lepší rovnováhu – jak psychickou, tak fyzickou.

Pojďme přesně prozkoumat, kterým mýtům o poruše příjmu potravy byste měli přestat věřit, a zjistit pravdu za těmito stravovacími návyky, kvůli kterým se můžete cítit zaseknutý.

5 mýtů o poruchách příjmu potravy, které nejsou pravdivé

Mýtus 1: Poruchy příjmu potravy mají stereotypní „vzhled“

Mnoho lidí si myslí, že poruchy příjmu potravy postihují pouze mladé, hubené, bílé ženy, ale není to pravda. Ve své praxi pracuji se ženami (a také muži!) všech věkových kategorií, velikostí a zázemí. Vidím mladé ženy od 12 let až po ženy ve věku 70 let a více. Pracuji s muži, kteří uvízli v jo-jo dietním vzoru, který je zanechává ve stresu a na jídelníčku. Léčím lidi různého původu a etnického původu, kteří mají podobné problémy.

To mimo jiné podtrhuje, že nikdo není zcela vyloučen z rizika poruchy příjmu potravy. Bez ohledu na vaši historii, kulturu stravování a společenský tlak na přizpůsobení se určitému standardu krásy může být ovlivněno vaše vnímání toho, co musíte udělat, abyste byli zdraví.

Kelsey Kunik, RDN, nutriční specialistka pro Fin vs Fin, sdílí své vlastní zkušenosti: „Jako registrovaná dietoložka jsem viděla poruchy příjmu potravy různého stupně závažnosti u lidí všech věkových kategorií, ras, úrovní příjmů a velikostí. Od 85leté ženy s chronickým onemocněním, která po určitou dobu v noci nejedla, protože nechtěla přibrat, po mladou maminku, která chtěla zlepšit svůj vztah k jídlu a přestat jíst sladké. Poruchy příjmu potravy mohou postihnout každého.“

Mýtus 2: Poznáte, když má někdo poruchu příjmu potravy

Kromě skutečnosti, že neexistuje jediný „pohled“, pokud jde o lidi s poruchami příjmu potravy, je tu ještě jeden důvod, proč je opravdu těžké odhalit někoho, kdo se zapojuje do tohoto škodlivého chování: lidé, kteří se takto chovají, jsou opravdu dobří, aby je skryli. .

Lidé s poruchami příjmu potravy často žijí se studem a pocitem viny za své stravovací návyky. Tato úroveň studu může někoho udržet v soukromí. Když nový zákazník požádá o pomoc, často se roky nebo dokonce desetiletí potýkal, než se rozhodl vyhledat podporu.

Narušené stravovací návyky jsou záludné. Netrénované osobě se může jednoduše zdát, že se váš přítel nebo milovaný najednou více zajímá o své zdraví, stravu nebo fitness rutiny. Co nevidíte, je mnoho způsobů, jak se mohou cítit vystresovaní a ohromeni tímto novým životním stylem.

Mýtus 3: Lidé s poruchami příjmu potravy jsou povrchní

Vzhledem k tomu, že poruchy příjmu potravy často zahrnují jídlo a představu o těle, mnoho lidí se mylně domnívá, že úsilí člověka je z ješitnosti. To však nemůže být dále od pravdy. Lidé s poruchami příjmu potravy se často dozvídají, že kontrola jídelníčku, váhy nebo cvičení jim může pomoci udržet si kontrolu a vyrovnat se se životními stresory. Ve skutečnosti je zkušenost s traumatickou nebo stresující událostí zvýšeným rizikovým faktorem pro rozvoj poruch příjmu potravy.

Po rozhovoru s Caroline Young, MS, RD, LD, RYT, majitelkou Whole Self Nutrition a nutriční specialistkou na poruchy příjmu potravy, jsme se oba shodli, že mnoho lidí věří, že poruchy příjmu potravy jsou povrchní, i když to není pravda. „Obvykle se u člověka vyvine chování s poruchou příjmu potravy, aby se vyrovnal s drsnými emocemi a životními zkušenostmi, jako jsou velké změny, jako je rozvod, studium na vysoké škole nebo narození dítěte. I když to není zdravá dovednost zvládání, poruchy příjmu potravy téměř vždy slouží emocionálnímu účelu,“ říká Young.

Mýtus 4: Poruchy příjmu potravy jsou neškodné

Žijeme v kultuře, která přitahuje poruchy příjmu potravy. Tleskáme lidem za jejich snahu zhubnout, vynechávat jídla, jíst co nejméně nebo dodržovat restriktivní stravovací plán. Jemnými i ne tak jemnými způsoby zdůrazňujeme, že by se lidé měli zapojit do tohoto omezujícího chování. Poruchy příjmu potravy se však mohou stát závažnějšími a nakonec vést k poruše příjmu potravy.

„Protože jsou poruchy příjmu potravy v naší kultuře tak normalizované, chování, jako je omezování příjmu sacharidů, vynechávání jídel nebo cvičení za účelem „vydělání“ určitého jídla, jsou společensky přijatelné a obvykle nejsou považovány za nebezpečné. Porucha příjmu potravy však může zcela jistě vést k plnohodnotné, život ohrožující poruše příjmu potravy,“ zdůrazňuje Young.

Mýtus 5: Poruchy příjmu potravy můžete zvládnout sami

Když bojujete s poruchami příjmu potravy, může být snadné srovnávat se s lidmi s poruchou příjmu potravy a mít pocit, že to, s čím bojujete, „není tak špatné“, pokud jde o vaši schopnost žít svůj život. ovlivňuje vaše vztahy nebo přispívá k lepšímu stres, zasloužíš si podporu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *