5 tipů na skladování jablek, aby vaše ovoce zůstalo čerstvé

By | November 7, 2023

DV závislosti na tom, koho se zeptáte, neexistuje typičtější podzimní jídlo než jablko. (Milovníci dýňového koření latte, taky vás vidím.) Ať už se chystáte s přáteli na sbírání jablek nebo jen sbíráte tašku během týdenního nakupování, možná budete mít po ruce nějaké Honeycrisps, McIntoshes nebo Pink Ladies. Cílem teď je, aby vám vydržely dostatečně dlouho, abyste si je užili až do úplného konce… ale jak přesně to uděláte?

Níže jsou uvedeny všechny tipy a triky na skladování jablek, na kterých jste možná spali mnoho podzimů. Tamika Sims, PhD, vrchní ředitelka komunikace potravinářských technologií v Mezinárodní radě pro informace o potravinách (IFIC), je v čele.


Odborníci v tomto článku

  • Tamika D. Sims, PhD, virolog a vrchní ředitel komunikace potravinářských technologií v International Food Information Council

5 tipů na skladování jablek, které vám pomohou udržet vaši podzimní odměnu dlouho čerstvou

1. Jablka skladujte v lednici, aby dlouho vydržela

Někteří z nás preferují teplotu svých oblíbených jídel a nápojů. To znamená, že *můžete* nechat svá jablka v košíku s ovocem na stole, pokud nejste fanouškem chlazených potravin (a je naprosto v pořádku je vynechat alespoň do doby, než budou úplně zralá). Dr. Sims však varuje, že při pokojové teplotě nevydrží tak dlouho. Tato metoda nabízí trvanlivost pouhé dva až tři týdny, sdílí, zatímco chlazení zajišťuje, že vaše odměna zůstane čerstvá asi pět týdnů – nebo dokonce až dva měsíce. „Mnoho chladniček má zejména zásuvku na zeleninu, která je ideální pro skladování ovoce,“ pokračuje. Určitě to použijte.

2. Udržujte etylen mimo dosah

Jablka patří k největším producentům etylenu, plynného dozrávacího činidla bez zápachu, z něhož se u mnoha producentů uvolňuje. Když se tento plyn uvolní, vaše oblíbené ovoce a zelenina začnou vadnout, barvit se nebo jinak ztrácet poživatelnost. Nejen, že jablka produkují etylen (odrůdy jako McIntosh produkují „ohromující množství“); Jsou na to také velmi citliví. Nízké teploty pomáhají snižovat citlivost na etylen, což je důvod, proč chlazení uchová vaše jablka mnohem déle než alternativa.

Svá jablka byste také měli skladovat mimo dosah jiných výrobců s vysokým obsahem etylenu, mezi které patří další produkty vhodné pro ledničky, jako jsou hrušky, papriky, meloun a kiwi. Než vychladnou v křupačce, oddělte je od etylenu, který je vhodnější na pracovní desku, včetně banánů a rajčat.

Svá jablka byste také měli skladovat mimo dosah jiných výrobců s vysokým obsahem etylenu, mezi které patří další produkty vhodné pro ledničky, jako jsou hrušky, papriky, meloun a kiwi.

3. Při řezání buďte selektivní

Někteří lidé mívají raději jablko nakrájené na plátky než celé. Pokud jste v tomto táboře, zkuste si jablka nejprve nakrájet, než si je budete moci vychutnat. Pokud vám však zbyde pár plátků, které nechcete vyhodit, sbalte je do pytlů a co nejdříve dejte do lednice.

Plátky jablek nevyhnutelně zhnědnou docela rychle, ale Dr. Sims říká, že tento proces neznamená, že jsou nepoživatelné; Budou jen trochu nevzhledné. „Zhnědnutí jablečné dužiny je přirozený proces a nemá nic společného s kvalitou,“ vysvětluje. Přesto nabízí užitečný trik, který vám pomůže tento problém obejít, pokud si chcete plátky uchovat ještě alespoň pár hodin nebo do druhého dne: Vymačkejte na ně citron nebo limetku, které oddálí enzymatické zhnědnutí.

4. Zmrazte si jablka

Pokud máte doma hodně jablek a myslíte si, že některé z nich v následujících týdnech neupotřebíte, můžete je vždy zamrazit. “Musí být omyty, oloupány a zbaveny jádřinců, aby byly připraveny na zmrazení,” říká Dr. Sims a odhaduje, že takto mohou zůstat svěží až osm měsíců.

5. Pečeme, poté uložíme do lednice

Upéct jablečný koláč a zbyde vám? Dr. Sims má pro vás několik dalších postřehů. “Jablečný koláč může zůstat čerstvý při pokojové teplotě jeden až dva dny, ale koláč by měl být zakrytý nebo uložený v nádobě,” říká. Je však lepší skladovat jablečný koláč v lednici, protože tam může zůstat čerstvý asi týden. “Dort můžete také zmrazit v mrazicím sáčku nebo vzduchotěsné nádobě, aby zůstal čerstvý po dobu sedmi až osmi měsíců,” dodává.

“[Apples] je třeba je umýt, oloupat a vyjmout jádřince, aby byly připraveny na zmrazení,“ říká Dr. Simíci a odhadují, že takto mohou zůstat svěží až osm měsíců.

Závěrečné tipy pro přípravu vašich jablek

Nyní, když víte, jak nejlépe uchovávat jablka, abyste zajistili maximální čerstvost, Dr. Simíci dbají na to, abyste je také dobře připravili. Samozřejmě je musíte vyčistit.

“Jablka, stejně jako jiné ovoce a zelenina, je třeba pouze opláchnout čistou tekoucí vodou,” říká Dr. Simíci. „Přístup k čisté vodě je prvním krokem k bezpečnému odstranění všech kontaminantů – včetně nečistot a mikrobů, jako jsou: Salmonella A CampylobacterV závislosti na kvalitě vaší vody z kohoutku můžete jablka opláchnout filtrovanou vodou, než je osušíte čistým (papírovým nebo opakovaně použitelným) ručníkem a budete si užívat. Dr. Sims říká, že vždy můžete před kopáním odstranit poškozené nebo poraněné oblasti, což je nanejvýš důležité, než jednoduše vyhodit celé ovoce. „Jakékoli ovoce, které vykazuje známky plísně nebo zkažení, by mělo být vyhozeno,“ doporučuje.

Nakonec odborník na bezpečnost potravin objasňuje mylnou představu: že je bezpečnější mýt ovoce mýdlem. “Mýdla a detergenty mohou být nebezpečné a mohou vás vystavit chemikáliím, které nejsou určeny ke spolknutí,” varuje.


Články Well+Good odkazují na vědecké, spolehlivé, aktuální a robustní studie na podporu informací, které sdílíme. Na své cestě za wellness nám můžete věřit.

  1. Moon, Kyoung Mi a kol. “Nedávné trendy v kontrole enzymatického hnědnutí ovocných a zeleninových produktů.” Molekuly (Basilej, Švýcarsko) Vol. 25.12 2754. 15. června 2020, doi:10.3390/molecules25122754


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *