6 dobových faktů na základě často kladených otázek o menstruaci

By | September 18, 2023

NBez ohledu na to, kolikrát jste to četli Péče a starost o vás Na střední škole jsou hodiny (a jak fungují) stále dost matoucí. Možná je to proto, že to trapné “Zralé” video, na které jste se museli dívat v páté třídě, nevysvětlovalo nic jiného, ​​než že ukazovalo dívku křičící v knihovně o její “los”. Možná je to tím, že sexuální výchova v USA je žalostně nedostatečná. Možná je to tím, že společnost jako celek stále trochu váhá, když má mluvit otevřeně o historických faktech a mýtech. Ať už je příčina jakákoli, znamená to, že mnohé z nás (včetně mě) jsou stále dost zmatené ohledně některých hloupých detailů menstruačního cyklu.

Abychom vyjasnili některé zmatky, požádali jsme devět zdravotnických pracovníků (porodníků/gynek a zdravotních sester), aby se podělili o otázky, kterých se všichni ptají. The. Čas. Pokud tyto otázky slýcháte pravidelně, je velká šance, že o nich sami přemýšlíte.

1. “Co je to ‚normální‘ období?”

Upřímný? To záleží na. „Je důležité vědět, že každý [person] mohou mít rozdíly ve svých cyklech, které jsou pro ně rutinní a normální,“ říká gynekoložka Jyoti Desai, MD, FACOG a odborná asistentka na University of Nevada, Las Vegas School of Medicine. To, co je standardní operační postup pro jednu osobu (např. srážení krve nebo období, které trvá pouze dva dny), nemusí být nutně „normální“ pro jinou osobu.

Existují však některé obecné pokyny, které mohou pomoci osobě určit, zda je pro ni průtok krve normální nebo ne. „Cykly, které se vyskytují každých 21 až 35 dní a [periods that] Poslední dva až sedm dní jsou považovány za pravidelné nebo normální,“ říká Dr.) von Blut,“ říká Dr. Lauren Nelson, odborná asistentka porodnictví a gynekologie na George Washington School of Medicine and Health Sciences. “[However] Vnímání nadměrného krvácení je důležitější než skutečné množství.“ Přečtěte si: Pokud máte pocit, že během menstruace náhle krvácíte silněji než normálně, poraďte se co nejdříve se svým lékařem.

Délka vašeho cyklu se také může v průběhu času měnit, říká June Gupta, NP, přidružená ředitelka lékařských standardů ve Federaci plánovaného rodičovství v Americe, což znamená, co pro vás bylo normální, když jste poprvé dostali cyklus. Menstruace se může lišit od toho, co je teď normální. „V prvních několika letech vaší menstruace nemusí přijít každý měsíc ve stejnou dobu. Můžete více či méně krvácet nebo mít různé příznaky PMS,“ říká Gupta. “Čím jste starší, tím je vaše menstruace pravidelnější a je snazší rozpoznat, co je pro vás “normální”.”

Nejste si jisti, co je vaše „normální“? Vyzkoušejte aplikaci pro sledování období, říká Dr. Karen Duncanová, Odborný asistent na katedře porodnictví a gynekologie na NYU Langone Health. “Je to skvělý způsob, jak zvládnout svůj cyklus a zjistit typickou délku cyklu,” říká Dr. Duncane. „Sledování cyklu je také skvělý způsob, jak každý měsíc zjistit své nejplodnější dny, pokud se snažíte otěhotnět. Je také dobré vědět, jestli se chcete vyhnout těhotenství.“

2. “Proč antikoncepce ovlivňuje krevní oběh?”

Za prvé: V závislosti na typu BC, který používáte, to nemusí být ani „skutečné“ období. “I když máte menstruaci při užívání hormonálních antikoncepčních pilulek, není to přirozená menstruace jako taková,” vysvětluje Dr. Stephanie McClellan, hlavní lékařka na klinice Tia.

Většina antikoncepčních pilulek zabraňuje otěhotnění tím, že brání vaječníkům uvolňovat vajíčko každý měsíc. (Bez vajíčka nemá spermie co oplodnit.) Podle American College of Obstetrics and Gynecology hormony uvolňované pilulkou také ztenčují děložní výstelku. „Období“ v tomto typu antikoncepce se nazývá krvácení z vysazení, říká Dr. McClellan, protože během týdne na vašem balení antikoncepce se stane, že si vezmete placebo pilulky – hladina hormonů vám klesne, což způsobí ztenčení sliznice. “Krvácení z antikoncepční pilulky ve skutečnosti souvisí se ztrátou hormonální podpory, kterou vám pilulka poskytuje každý den,” říká.

Pokud používáte dlouhodobě působící, reverzibilní antikoncepci, jako je implantát nebo hormonální IUD, Dr. McClellan může zaznamenat špinění nebo vůbec žádné krvácení. (Například u jednoho z pěti lidí s IUD Mirena se menstruace úplně zastaví do jednoho roku od zavedení.) Hormony v IUD ztenčují děložní výstelku (podobně jako pilulky), ale IUD uvolňuje hormony neustále. Čas – a nedává vám příležitost projít tímto „odstoupením“.

“Naproti tomu měděná nitroděložní tělíska, která neobsahují hormony, ale působí přes sterilní zánět, způsobují silnější krvácení a více menstruačních křečí,” říká Dr. McClellan. Bez hormonů neexistuje nic, co by vám mohlo ztenčit výstelku menstruace nebo jí jinak zabránit.

3. “Jak potřebné jsou menstruace?”

Záleží na tom, koho se ptáte. Zatímco někteří odborníci na hormony tvrdí, že menstruace je důležitou součástí zdraví lidí s dělohami, Karen Wang, MD, ředitelka AAGL Fellowship in Minimally Invazive Gynecologic Surgery v Johns Hopkins Medicine, říká, že menstruace je důležitá pro hormonální antikoncepci, není nutné. “Já“Je v pořádku, pokud užíváte pilulky nepřetržitě déle než měsíc, abyste potlačili cyklus, nebo pokud máte progestinové IUD,” říká Dr. Wang. “Nepotřebuješ menstruaci k vypláchnutí dělohy.”

Existuje samozřejmě mnoho důvodů, proč možná vůbec nechcete mít menstruaci. Ženy v armádě často volí IUD nebo jiné dlouhodobě působící formy antikoncepce, které obvykle snižují frekvenci menstruace, protože přístup k menstruačním produktům může být při nasazení obtížný. Transgenderové, genderově nekonformní nebo nebinární lidé se mohou také rozhodnout vynechat menstruaci, protože samotný akt by mohl vyvolat genderovou dysforii (psychologický stav, kdy člověk zažívá konflikt mezi svou genderovou identitou a identitou přiřazenou k je při narození byl, má). což může vést k problémům se sebevědomím a dalším problémům duševního zdraví, jako je deprese).

Pokud celá věc „proč je moje menstruace vůbec nutná?“ je něco, s čím bojujete – řekněme, že máte obzvlášť bolestivou menstruaci – určitě to proberte se svým gynekologem a oni to s vámi proberou. co se děje.

4. “Proč je menstruace někdy nepravidelná?”

Toto je důležitá otázka, kterou byste měli probrat se svým lékařem. „Nepravidelná menstruace není normální a může mít mnoho různých příčin,“ vysvětluje Norbert Gleicher, MD, FACOG, FACS, zakladatel Centra pro lidskou reprodukci. Podle NIH může nepravidelná menstruace znamenat, že se menstruace objevuje více než 35 dní od sebe, že krvácení je velmi silné nebo že trvá déle než týden, nebo že se mezi menstruacemi dokonce objevuje neobvyklé špinění.

Dr. Gleicher říká, že lidé, kteří zaznamenají takové změny v menstruaci, by měli co nejdříve promluvit se svým gynekologem. „Nepravidelná menstruace automaticky neznamená zdravotní problém, ale měla by být vyšetřena,“ říká. Lékařské důvody pro vynechání menstruace by mohly zahrnovat perimenopauzu a syndrom polycystických vaječníků (zdravotní stav, při kterém má osoba cysty na vaječnících, nepravidelné menstruační cykly a / nebo zvýšené hladiny androgenů), říká. Mezi nelékařské důvody patří cestování, zejména cestování napříč časovými pásmy, a nedostatek tělesného tuku, což je běžné u závodních sportovců.

5. “Co to znamená, když se změní barva mé menstruační krve?”

Moc si s tím nedělej starosti. Zatímco barva menstruační krve může poskytnout určité vodítko o tom, co se děje ve vašem těle, obecně to není nejdůležitější měření pro pochopení celkového zdraví během menstruace. “Barva vaší menstruace je pravděpodobně to, na čem záleží nejméně,” vysvětluje Dr. Jennifer Conti, OB-GYN ve Stanford Health Care. „Mnohem více nás zajímá, jak často krvácíte, jak silné nebo slabé je tok a jakékoli související příznaky, jako je bolest, migréna nebo změny nálady. Barva krve se může lišit v závislosti na tom, jak rychle nebo pomalu krev proudí. Opouštějí vaši dělohu, ale ve skutečnosti nemají žádný klinický význam.“

FWIW, hnědá dobová krev je docela běžná barva, Sherry Rossová, OB-GYN, dříve řekla Well+Good. “Na začátku, [menstrual] “Krev má tendenci mít jasně červenou barvu a nakonec vypadá hnědá nebo černá,” řekla. Většinou jde jen o starší krev, která zoxidovala a obecně se není čeho bát.

6. “Proč je menstruace tak bolestivá?”

Mohou za to prostaglandiny, říká Dr. Jessica Shepherd, lékařská poradkyně v Rory, online ženské zdravotní službě, a gynekologická chirurgička v Baylor University Medical Center. Tyto hormony jsou produkovány ve výstelce dělohy a podílejí se na přirozené zánětlivé a hojivé reakci těla. Pomáhají také regulovat menstruační cyklus, ovulaci a dokonce stimulují porodní proces.

“The [prostaglandin] “Hladiny jsou vysoké na začátku a klesají v průběhu cyklu a obvykle se bolest snižuje, když hladiny prostaglandinu klesají,” říká Dr. Pastýř. Nicméně nadměrná bolest, která se s postupem menstruace nezlepšuje, může být známkou toho, že něco není v pořádku, dodává. “Může to být známkou problémů, jako je endometrióza, myomy nebo syndromy pánevní bolesti.” Proto je důležité navštívit svého gynekologa, když bolest začne diskutovat o tom, jak zvládnout bolest, a ujistit se, že neexistují žádná další základní onemocnění. .“

Skutečné ženy sdílejí to, co si přejí vědět, než dostanou IUD. A zde je návod, jak přijmout dobovou pozitivitu jako dospělý.

Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *