9 potravin s kofeinem, o kterých možná nevíte

By | October 29, 2023

FPro mnoho lidí je začátek dne kofeinový rituál. Ať už jde o šálek kávy, uklidňující čaj nebo dokonce energetický nápoj, o této dávce kofeinu se nedá vyjednávat. Na druhé straně jsou lidé, kteří mají pravidlo „po určité hodině žádný kofein“ nebo se mu vyhýbají úplně, často kvůli přecitlivělosti nebo problémům se spánkem. Ale ať už se vezete na kofeinové vlně nebo proti ní pádlujete, existuje celý svět potravin obsahujících kofein, o kterém mnoho lidí nemá ani ponětí.

Kromě toho, že vám kofein dodá energii, kterou potřebujete na začátek dne, nabízí také působivé množství zdravotních výhod. „Kofein může zlepšit paměť, koncentraci a kognitivní výkon, má pozitivní vliv na náladu a snižuje riziko deprese,“ říká Crystal Scott, RD, registrovaná dietoložka v Top Nutrition Coaching. To by dávalo smysl vzhledem k tomu, že kofeinové nápoje mnohým z nás často pomáhají překonat polední propad.

O tomto stimulantu je také známo, že nám pomáhá překonat pocity únavy jak v běžném životě, tak při sportovních aktivitách. Navíc „kofein může zlepšit vytrvalost, sílu a celkový výkon při cvičení,“ vysvětluje Scott. Ale možná jednou z nejpřekvapivějších výhod kofeinu je to, že může pomoci podpořit zdraví srdce, když je konzumován umírněně. Je to díky několika mechanismům v celém těle. “Některé studie naznačují, že mírná konzumace kofeinu může být spojena se sníženým rizikem některých kardiovaskulárních onemocnění, jako jsou srdeční choroby, srdeční selhání a mrtvice,” říká Scott. To je pravděpodobně způsobeno antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi, které má mnoho běžných zdrojů kofeinu, a také vazodilatačními účinky, které má. “To znamená, že kofein může dočasně rozšířit krevní cévy, což může vést ke zlepšení průtoku krve a lepší cirkulaci,” říká Scott.

U všech těchto výhod však přínos závisí na dávce, protože „nadměrná konzumace kofeinu může mít negativní účinky,“ zdůrazňuje Scott. Jaké mohou být některé z těchto negativních účinků? No a ty nejběžnější, které možná uhodnete z vlastní zkušenosti, jsou nervozita, úzkost a poruchy spánku. Dehydratace se také může stát problémem, protože je známo, že kofein je diuretikum a způsobuje, že tělo vylučuje více vody. Kromě toho může kofein potlačit vaši chuť k jídlu, a ačkoli to někteří považují za přínosné, tento vedlejší účinek může narušit přirozené signály hladu vašeho těla, které je důležité poslouchat.

Nadměrná konzumace kofeinu však může způsobit déletrvající příznaky. Jedním z nich jsou zažívací potíže. “Nadměrná konzumace kofeinu může vést k zažívacím potížím, včetně refluxu kyseliny a žaludeční nevolnosti,” říká Scott. Dalším důvodem je závislost na tomto každodenním stimulantu, která může vést k emočnímu zmatku a dokonce abstinenčním příznakům, pokud není návyk na kofein náležitě omezen.

Kde je tedy ta sladká tečka s kofeinem?

“Pro většinu zdravých dospělých je mírná konzumace kofeinu mezi 300 a 500 miligramy (mg) denně považována za bezpečnou a nepředstavuje pro většinu lidí zdravotní riziko,” říká Scott. “Individuální citlivost na kofein se však liší a někteří lidé možná budou muset omezit jeho příjem, aby se vyhnuli negativním účinkům.”

Mezitím studie zjistila, že příjem kofeinu více než 500 mg denně je spojen s diuretickými účinky. Vzhledem ke všem těmto informacím bych osobně jen zřídka doporučil, aby někdo pravidelně konzumoval více než 300 mg kofeinu denně, což je mezi dvěma až třemi šálky kávy v závislosti na síle kávy.

Scott doporučuje věnovat pozornost tomu, jak kofein ovlivňuje vaše tělo. Pokud pociťujete potíže se spánkem, úzkost nebo jiné nežádoucí účinky, měli byste zvážit snížení spotřeby a vždy se poradit s lékařem, pokud máte konkrétní zdravotní obavy nebo otázky týkající se konzumace kofeinu.

9 potravin s kofeinem, o kterých možná nevíte

Potraviny, které obsahují guaranu

Guarana je rostlina vyskytující se v amazonském deštném pralese, která přirozeně obsahuje kofein. Ve skutečnosti obsahují semena této rostliny až čtyřikrát více kofeinu než kávová zrna. Takže když vidíte guaranu na seznamu složek, víte, že pravděpodobně dostáváte zdravou dávku kofeinu. Nicméně, mnoho produktů obsahujících guaranu má za cíl zvýšit hladinu energie, jako například: B. Energetické nápoje a doplňky stravy. Proto je nepravděpodobné, že vás účinky této rostliny překvapí.

Káva bez kofeinu

Ano, čtete správně, káva bez kofeinu může skutečně obsahovat kofein. Ve skutečnosti studie z roku 2006 analyzovala deset různých vzorků kávy bez kofeinu a zjistila, že hladiny kofeinu se pohybovaly od nedetekovatelných až po téměř 14 mg kofeinu na 16 uncí. Vzhledem k tomu, že 8 uncový šálek uvařené běžné kávy může obsahovat kolem 95 mg, není to nic, nad čím byste kýchali, zvláště pokud jste citliví na kofein nebo se rozhodnete pro bezkofeinovou sklenici jako noční čepici.

čokoládový dort

Jistě, možná víte, že hořká čokoláda je skvělá, pokud jde o obsah kofeinu (jedna unce obsahuje asi 24 mg), ale věděli jste, že oblíbené čokoládové dezerty mohou obsahovat i kofein? I když si možná nemyslíte, že dezert jako dekadentní čokoládový dort může ve skutečnosti obsahovat mnoho kofeinu poté, co byla čokoláda zředěna velkým množstvím cukru, mouky a másla, pro citlivé jedince stále zbývá značné množství. Plátek normální velikosti obsahuje čtyři až šest miligramů kofeinu.

Matcha dezerty

Ať už je to matcha zmrzlina, mochi nebo pěna, s rostoucí popularitou tohoto práškového zeleného čaje rostou i možnosti dezertů, které to zvýrazňují. Ale stejně jako matcha latte obsahuje kofein, všechny sladké dobroty obsahují také kofein. Například zmrzlina matcha ze zeleného čaje Haagen-Dazs údajně obsahuje až 25 mg kofeinu na půl šálku.

Yerba mate

Yerba maté je tradiční bylinný čaj, který pochází z Jižní Ameriky a vyrábí se máčením listů rostliny Yerba maté ve vroucí vodě. Ale nenechte se zmást „bylinným“ aspektem tohoto čaje, pokud jde o kofein, protože může obsahovat až 80 mg na šálek, což konkuruje kávě. A Yerba Mate se nevychutnává jen jako nápoj, ale mnoho potravinářských společností jej nyní přidává do svých produktů.

Energetické tyčinky

I když si mnozí mohou myslet, že energie v energetických tyčinkách pochází ze zasycujících ingrediencí, jako jsou komplexní sacharidy, zdravé tuky a bílkoviny, někteří získávají energii z kofeinu. Dnes je na trhu tolik značek kofeinových energetických tyčinek a žvýkaček, jako je Jimmy! Boosted Clean Protein Bars a PROBAR Bolt Organic Energy Chews, které obsahují 20 mg kofeinu v balení. A pokud je vaše oblíbená tyčinka s čokoládovou příchutí, určitě také získáte extra kofeinovou dávku.

Balená voda

To mohlo vést ke dvojí interpretaci… ale balená voda může ve skutečnosti obsahovat kofein. I když to pravděpodobně není případ běžné balené vody, ve skutečnosti existují značky, které záměrně obsahují stimulant. Jedním z nich je Water Joe, který nabízí 700mililitrové lahve s 85 miligramy kofeinu, téměř tolik jako běžný šálek Joe, ale bez náznaku kávy.

Kombucha

Zdá se, že zdraví gurmáni se kombuchy nemohou nabažit a vzhledem k působivým probiotickým výhodám, které některé značky mohou nabídnout, to dává smysl. Mnoho lidí si však neuvědomuje, že tento módní nápoj obsahuje kofein, protože se vyrábí z černého čaje. Většina odrůd obsahuje mezi 10 a 15 mg kofeinu na porci.

Cereálie k snídani

A konečně tu máme naše poslední kofeinové jídlo: snídaňové cereálie. Zatímco množství jsou obvykle skromná, obvykle méně než 5 mg na porci, v některých z těchto ranních oblíbenců je stále přítomen kofein. Největším viníkem mohou být čokoládové cereálie, a to díky kakau, které obsahují.


Články Well+Good odkazují na vědecké, spolehlivé, aktuální a robustní studie na podporu informací, které sdílíme. Na své cestě za wellness nám můžete věřit.

  1. Cappelletti, Simone a kol. “Kofein: posilovač kognitivní a fyzické výkonnosti nebo psychoaktivní droga?” Současná neurofarmakologie Svazek 13.1 (2015): 71-88. doi:10.2174/1570159X13666141210215655

  2. Spriet, Lawrence L. “Cvičení a sportovní výkon s nízkými dávkami kofeinu.” Sportovní medicína (Auckland, Nový Zéland) Svazek 44 Suppl 2, Suppl 2 (2014): S175-84. doi:10.1007/s40279-014-0257-8

  3. Ősz, Bianca-Eugenia a kol. “Kofein a jeho antioxidační vlastnosti – to vše závisí na dávce a zdroji.” International Journal of Molecular Sciences, svazek 23, č. 21. října 2022, s. 13074. Křížový odkazhttps://doi.org/10.3390/ijms232113074.

  4. Zhang, Yang a kol. “Kofein a diuréza během odpočinku a cvičení: metaanalýza.” Journal of Science and Medicine in Sport Svazek 18.5 (2015): 569-74. doi:10.1016/j.jsams.2014.07.017

  5. Meredith, Steven E a kol. “Porucha užívání kofeinu: Komplexní přehled a program výzkumu.” Journal of Caffeine Research Svazek 3.3 (2013): 114-130. doi:10.1089/jcr.2013.0016

  6. Seal, Adam D a kol. “Káva s vysokým, ale ne nízkým obsahem kofeinu zvyšuje vylučování tekutin a elektrolytů v klidu.” Limity výživy Vol. 4 40. 18. srpna 2017, doi:10.3389/fnut.2017.00040

  7. Schimpl, Flávia Camila a spol. “Guarana: nový pohled na rostlinu s vysokým obsahem kofeinu z Amazonie.” Journal of Ethnopharmacology Svazek 150,1 (2013): 14-31. doi:10.1016/j.jep.2013.08.023

  8. Moustakas, Dimitrios a kol. “Guarana poskytuje další stimulaci v rovinném modelu ve srovnání se samotným kofeinem.” Plus jedna Vol. 10.4 e0123310. 16. dubna 2015, doi:10.1371/journal.pone.0123310

  9. Rachel R. McCusker a kol. “Obsah kofeinu v kávě bez kofeinu.” Journal of Analytical Toxicology, svazek 30.8. Říjen 2006, doi:10.1093/jat/30.8.611

  10. Gawron-Gzella, Anna a kol. “Yerba Mate – dlouhý, ale aktuální příběh.” živina Vol. 13.11 3706. 21. října 2021, doi:10.3390/nu13113706


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *