Ano, je úplně v pořádku jíst, když nemáte hlad

By | November 5, 2023

Pokud jste v minulosti drželi dietu nebo jste v minulosti trpěli poruchou příjmu potravy, můžete mít komplikované spojení s hladem, jako například: B. protože máte pocit, že je nezdravé jíst, když nemáte hlad. Fyzické známky hladu mohou být vítaným důkazem toho, že „jíte správně“, nebo to mohou být nežádoucí pocity, které se snažíte potlačit. Diety nakonec nejsou navrženy tak, aby fungovaly dlouhodobě. Jsou psychicky i fyzicky náročné a způsobují, že máte špatný vztah k jídlu.

Stále více lidí se obrací k intuitivnímu stravování, aby si vytvořili zdravější vztah k jídlu. Intuitivní stravování je úžasné, protože může prospět vašemu fyzickému i duševnímu zdraví. Ale jak se intuitivní stravování prosazuje, stále více lidí propaguje jeho zředěnou verzi, někdy nazývanou „hladová strava“.

Jistě, „Cti svůj hlad“ a „Cíť svou plnost“ jsou dva principy intuitivního stravování, ale tento přístup bez diet má dalších osm principů. I co se týče samotného hladu, intuitivní stravování znamená víc než jen jíst, když máte fyzický hlad, a přestat, když jste sytí. Ve skutečnosti je to také o jídle, když to děláte ne fyzicky hladový. Tady je to, co mám na mysli.

Různé typy hladu v intuitivním stravování

Co se vám vybaví, když pomyslíte na hlad? Mnoho lidí si představí biologický hlad – takový, kdy vám kručí v žaludku, cítíte se málo energie nebo jste podrážděnější. Toto je dokonale platná forma hladu a všimnout si příznaků biologického hladu (zejména jemných příznaků, jako je myšlení na jídlo nebo potíže se soustředěním na práci) vyžaduje čas a záměr. Ale když se zastavíme u této formy hladu, připravíme se o rozvinutí jemnějšího a dynamičtějšího vztahu k jídlu.

Ve skutečnosti existují čtyři typy hladu, které lze rozpoznat podle intuitivního stravování. Jsou to biologické, praktické, chuťové a emocionální hlady. Biologický hlad je druh, o kterém jsme již mluvili; To je to, co většina z nás myslí, když myslí na hlad. Zbylé tři jsou však často přehlíženy.

Praktický hlad

Pokud máte tradiční práci od 9:00 do 17:00, můžete mít konkrétní čas, kdy si můžete udělat přestávku na oběd. Kdybyste v tuto chvíli neměli biologický hlad, vynechali byste jídlo?

Pokud se rozhodnete jíst, když nemáte hlad, protože víte, že nějakou dobu nebudete moci jíst, ctíte praktický hlad.

Praktické hladové plány podle autorů Intuitivní stravování, registrované dietoložky Evelyn Tribole, RDN, a Elyse Resch, RDN. Rád to považuji za proaktivní formu péče o sebe. Jsou chvíle, kdy možná nepociťujete biologický hlad, ale jíst má smysl, protože víte, že nebudete mít šanci se najíst, když hlad udeří. Pokud nejíte, když máte příležitost, je pravděpodobnější, že budete zažívat chutě, které mohou vyvrcholit přejídáním.

Ochutnejte hlad

Pokud jste na narozeninové oslavě a dort vypadá dobře a všichni ho sní, je úplně v pořádku ho sníst, i když nemáte biologický hlad. Intuitivní stravování je opět o flexibilitě a odklonu od černobílých pravidel typických pro diety.

Kromě narozeninových oslav jistě nastanou chvíle, kdy nemáte fyzický hlad, ale máte chuť na něco sníst nebo si to situace žádá. Možná jste po slané večeři pěkně sytí, ale máte chuť na něco sladkého a sníte kousek čokolády. To je způsob, jak uctít hlad po chuti. Na tom není nic špatného; Jen ctíte své tělo jemnějším způsobem.

Velkou součástí intuitivního stravování je následování vašich vnitřních signálů při jídle, spíše než dodržování vnějších pravidel a omezení. Tyto vnitřní signály signalizují nejen biologický hlad, ale i chuťový. Vyrovnání se a uctění této formy hladu je proto také cennou součástí intuitivního stravování.

Navíc, když budete ignorovat chutě, je pravděpodobnější, že se stanete posedlými potravinami, které omezujete. Rozpoznání chutí vám pomůže najít uspokojení, které vaše tělo a mysl potřebuje, abyste mohli pokračovat ve svém dni.

Emocionální hlad

Nuda, osamělost, hněv a stres mohou vyvolat emocionální přejídání. Jídlo může poskytnout pohodlí, když se cítíte depresivní, nebo činnost, když se nudíte. Tento typ stravování je často démonizován.

Ve skutečnosti je emoční stravování zcela normální. Řeknu to znovu pro lidi vzadu: emocionální jedení je úplně normální!

Všechny vtipy stranou, existuje mnoho způsobů, jak jsou naše emoce svázány s jídlem. Je možné, že máte hezké vzpomínky na to, jak pro vás vaše rodina jako dítě připravovala konkrétní pokrm, a to je něco, co vás od této chvíle uklidňuje. Je možné, že jste zvyklí, že jídlo je symbolem lásky, jak je v určitých kulturách běžné. Nebo se možná jen chcete cítit dobře a po špatném dni si dát zmrzlinu.

Jídlo by nám mělo přinášet radost. Kdyby nám to nepřinášelo potěšení, neměli bychom nutkání jíst – něco, co doslova musíme dělat, abychom přežili. Není tedy žádná ostuda nacházet v jídle radost.

Jak již bylo řečeno, pokud se ve vás emocionálně děje něco hlubšího, možná stojí za to ujistit se, že máte jiné dovednosti, jak se vyrovnat, abyste se dostali k jádru problému.

Za zmínku také stojí, že mnoho lidí se popisuje jako „emocionální jedlíci“, i když ve skutečnosti prostě nejí dost. Pokud se často přistihnete, že sníte plný sáček chipsů nebo celou krabici sušenek, když sedíte v noci na gauči, zvažte, zda jste toho přes den snědli dost, než to označíte za stresové jedení. „Emoční jedení“ v noci může být ve skutečnosti vaše tělo kompenzující nedostatečný příjem potravy během dne. Pokud si nejste jisti, že jíte dostatečně, může vám pomoci spolupráce s registrovaným dietologem vyškoleným v intuitivním stravování.

Naučte se rozlišovat mezi 4 druhy hladu

Nyní, když znáte čtyři druhy hladu v intuitivním stravování, možná vás zajímá, jak je ve vlastním životě rozlišit.

Vyzývám vás, abyste zaujali zvědavý, neodsuzující přístup. Začněte více vědomě chápat, co pohání vaši touhu k jídlu, zda ignorujete svůj hlad nebo chutě, nebo zda se cítíte zcela odpojeni od signálů svého těla.

Dovolte mi, abych to vysvětlil. Toto není určeno ke sledování nebo „kontrole“ vašeho příjmu. Je to jen způsob, jak se připojit k těmto různým typům hladu. Pokud si všimnete, že začínáte mít dokonalý hlad nebo odsuzujete určité typy hladu, udělejte krok zpět. Pamatujte, že je v pořádku jíst, když nemáte hlad nebo z důvodů přesahujících biologický hlad.

Závěrečné úvahy o tom, proč je v pořádku jíst, když nemáte hlad

Když sáhnete po něčem k jídlu, mohou za to různé druhy hladu, a to je zcela normální. Namísto toho, abyste se omezovali pouze na jedení, když máte biologický hlad, zvažte, jak můžete respektovat i ostatní formy hladu – praktický, chuťový a emocionální.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *