Barre vs. Pilates: Co vám dá lepší trénink?

By | September 9, 2023

TMožností cvičení je nespočet, ale jen omezený počet hodin denně. Jak byste měli vědět, které školení vyhovuje vašim potřebám – zvláště když jsou některé tak podobné? Take, Barre a Pilates. Oba mají nízký dopad, kombinují sílu a flexibilitu a souvisí s tancem. Ale který z nich je pro vás ten pravý? Navzdory jejich podobnostem (kterých je mnoho) existuje několik jasných rozdílů, které vám mohou pomoci rozhodnout, který z nich vyzkoušet.

Co je Barre?

Kurzy Barre se v průběhu let rozšířily do různých studií a metod, ale každá pochází od zesnulé tanečnice německého původu Lotte Berk. Po překonání zranění souvisejících s její kariérou profesionální umělkyně měla Berk instinkt spojit své baletní rutiny s rehabilitační terapií. Byla vyvinuta nová metoda pro cvičení s nízkým dopadem – metoda Lotte Berk. V 70. letech 20. století tuto modalitu přinesla do Spojených států Berkova studentka Lydia Bach. Od té doby jiní metodologii rozšířili a vyvinula se v různé franšízy, jako jsou The Bar Method a Pure Barre.Zatímco každá podskupina „světa Barre“ je jedinečná, všechny se zaměřují na vysoké opakování malých pohybů s nízkým dopadem z baletu, jógy a pilates. Části lekce se odehrávají na klasické baletní tyči, jiné se odehrávají uprostřed místnosti s použitím lehkých vah nebo pouze vahou vlastního těla.

„Je to intervalový trénink,“ říká Lara Meehan, spolumajitelka The Bar Method Noho v New Yorku. “Používáme krátké, intenzivní výbuchy cílené svalové práce následované protahovacími cvičeními k prodloužení svalů.”

Každé cvičení by mělo být prováděno až do vyčerpání. Například v jednom cvičení Meehan nutí účastníky držet tyč, zvedat se na břiše, ohýbat kolena a pulsovat na hudbu po dobu šesti minut. “Všechny nohy se třesou jako šílené, protože stehna nesou její plnou váhu,” říká. Hodinu pak vede v různých cvicích na stehna. “Symetricky se pohybujeme tělem, dostáváme svaly do tepla a pružnosti a pak je protahujeme.”

Jak to funguje v těle:

Barre posiluje svalové skupiny pomocí opakování. „Během lekce barre děláme až 70 kliků v intervalech, což jsem si nikdy předtím nedokázala představit,“ říká. Meehan ve spolupráci s fyzioterapeuty říká, že cvičení Bar Method jsou speciálně navržena tak, aby chránila tělo klienta v průběhu času. “Například většina lidí má kyčelní flexory napjaté z celodenního sezení na židli,” říká. „Pod vedením fyzioterapeutů dbáme na to, abychom zařadili pouze jeden cvik ve flektované poloze kyčle na kurz a vždy následoval strečink. Tento proces tělo posiluje, místo aby ho ničil.“

Posuďte sami, jak vypadá trénink na tyči:

Co je Pilates?

Pilates byl vyvinut německým kulturistou Josephem Pilatesem, když pracoval jako zdravotník během první světové války. Odpor vytvořený nemocničními lůžky svých pacientů prý využil k posílení svalů na cestě za uzdravením. Přestože sám nebyl tanečníkem, školení bylo v taneční komunitě dobře přijato jako způsob, jak posílit a prodloužit svaly, zlepšit sílu a zotavit se ze zranění. Pilates lze cvičit jak ve skupinových lekcích, tak i v individuálních lekcích.

Stejně jako barre je Pilates nenáročný a zaměřuje se na cvičení síly/flexibility. Na rozdíl od barre se obvykle provádí na podložce, židli a různých zařízeních, včetně oblíbeného reformátoru Pilates. Klade důraz na využití dechu během cvičení a zaměřuje se na spojení mezi myslí a tělem, když se pohybujete s neuvěřitelnou pozorností k formě.

Klasický Pilates se drží původní struktury svého tvůrce, zatímco modernější formy se vyvinuly tak, aby zahrnovaly rychlejší rutiny, přechody a doplňky, jako jsou kapely a závaží na kotníky.

“Je to trochu sportovnější a vyzývavější, ale stále kontrolované a přesné,” říká Liana Levi, zakladatelka Forma Pilates, o svém moderním studiu Pilates. „Stále ztělesňujeme devět principů Pilates – dýchání, koncentrace, kontrola, centrování, přesnost, vyvážené budování svalů, rytmus a tok, pohyb těla a relaxace. Jen je uděláme trochu ostřejší.”

Tělo funguje takto:

Všechna cvičení Pilates začínají v jádru. „Trénujete to na 100 procent a zapojujete hluboké vnitřní svaly, které u jiných cviků běžně nezapojujete,“ říká Levi. Přesto je Pilates cvičením pro celé tělo, které využívá široké rozsahy pohybu a posiluje hýžďové svaly, pánevní dno, příčné břišní svaly a další. Cvičení nejsou určena k únavě celého těla (ačkoli moderní pilates může posunout limit dále než klasický pilates). “Poskytuje lepší vyrovnání, držení těla a delší, silnější svaly,” říká Levi.

Vyzkoušejte Pilates s touto 10minutovou rutinou:

Který si tedy vybrat?

Není překvapením, že pokud jde o Barre vs. Pilates, Meehan i Levi se shodují, že jejich forma cvičení je ideální pro každého. „Mám klienty ve věku kolem 70 let i klienty ve věku 20 let,“ říká Meeham. “Ať už rehabilitujete konkrétní zranění nebo jen hledáte dobrý trénink, je použitelný pro potřeby většiny lidí.” Podle Leviho je Pilates prospěšné těm, kteří jsou hypermobilní, namožení nebo zranění, ale také těm, kteří jsou zdraví a fit. a prostě chtějí zlepšit své základní svaly.

Barre i Pilates jsou navrženy tak, aby rozvíjely silné svaly a správné držení těla a zároveň byly šetrné ke kloubům. Obojí lze provést ve skupinových nebo individuálních lekcích s blízkým trenérem, který vás opraví.

Nakonec výběr cvičení závisí na vašich preferencích. Preferujete menší, pulzující pohyby, které snižují únavu? (Barre) Nebo dáváte přednost cvičení, které zahrnuje větší rozsah pohybu? (Pilates) Máte rádi pohyb k hudbě? (Barre) Nebo dáváte přednost sledování svého dechu přístupem mysli a těla? (pilates)

Nejlepší způsob, jak zjistit, který z nich máte nejraději: vyzkoušejte obě formy tréninku. Tak jednoduché!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *