Běh v dešti: 8 tipů od běžeckého trenéra

By | September 28, 2023

MVětšina běžců pravděpodobně ví, že „nic nového v den závodu“ se vztahuje na vše, co budete mít na sobě během závodu, stejně jako na váš čerpání paliva, hydrataci a dokonce i váš plán spánku.

Věděli jste ale, že to platí i pro počasí?

Je zřejmé, že v den závodu není možné ovládat nebo dokonce předpovídat počasí. Je to jediný způsob, jak zajistit, abyste byli připraveni na všechny možné podmínky? Trénujte za všech možných podmínek (samozřejmě kromě případů, kdy to není bezpečné).

„Myslím, že pro sportovce je přínosné zažít všechno,“ říká Elizabeth Corkumová, známá také jako Coach Corky, běžecká trenérka a osobní trenérka z New Yorku. “Protože pokud je to prvek v den závodu, který jste nikdy předtím nezažili, je to další proměnná, o které prostě nevíte.”I když nemáte v plánu žádné závody, někdy běh v dešti prostě patří k běžci. „Pokud budeme čekat na ideální podmínky, nikdy nebudeme schopni trénovat tak důsledně,“ říká Corkum. “A v závislosti na tom, kde žijete, někdy existují období dešťů, a to je jen část reality.”

Běhání v dešti vám nemusí připadat jako utrpení. Ve skutečnosti může podle Corkuma otevřít běhání novou, hravou stránku. Využijte její tipy pro zábavné, bezpečné a bez bouřící se deště.

Vyhněte se tření

Pokud jste těžký svetr a běhali jste v horkém a vlhkém letním počasí, víte, že pocit, že jste promoknutí až na kost, nenastává jen v deštivých dnech. Stejné vybavení, na které se spoléháte, abyste zabránili tření v propoceném počasí, dokáže totéž v dešti. To znamená, že byste se měli vyhýbat bavlně a všem netechnickým tkaninám, které se mohou při vystavení vlhkosti odírat a ztěžkat. (A nezapomeňte: produkty proti oděru jsou vaším přítelem.)

Pokud je teplý, deštivý den, říká Corkum, méně je více – takže je méně materiálu na zadržování vlhkosti. „Nosím tam sportovní podprsenku a šortky,“ říká. “Déšť má chladivý účinek na pokožku, což je příjemné.”

V chladnějším počasí se můžete rozhodnout pro vodu odpuzující vrstvu. “Ale buďte opatrní, protože když cvičíte na rychlost nebo dlouhý běh, rychle se zahřejete a někdy tyto skořápky udrží naše tělesné teplo.” Chcete-li zjistit, jaké vybavení je pro vás to pravé, možná budete muset experimentovat a buďte flexibilní, říká Corkum, zejména proto, že podmínky se mohou v průběhu provozu změnit.

Upřednostněte viditelnost

Když budete muset mžourat přes déšť, který vám fouká do očí, bude váš běh obtížnější, než je třeba – a může představovat bezpečnostní riziko, pokud to znamená, že nevidíte, kam jdete. Rozhodněte se pro deštník nebo klobouk, abyste co nejvíce zabránili dešti z očí, doporučuje Corkum. “Nechcete minout krok nebo si zvrtnout kotník na výmolu, protože nevidíte jasně,” říká. “A nechcete plýtvat energií starostmi o proměnnou vidění.”

Pokud sdílíte cestu s auty, pamatujte, že viditelnost řidičů bude ovlivněna i deštěm. Corkum doporučuje nosit stejné světlé barvy a reflexní vybavení, jaké byste měli na noční nebo ranní běh.

Janji x La Sportiva AFO Hyperlight Cap – 38,00 $

Tato superlehká čepice od Janji a La Sportiva je vyrobena z rychleschnoucího materiálu, který nepromokne, bez ohledu na to, kolik deštivých a propocených kilometrů na den plánujete. Jasný design a reflexní detaily plní dvojitou funkci tím, že poskytují zvýšenou viditelnost.

Uchopit

Pokud máte ve svém arzenálu pár nepromokavých bot, budete dobře připraveni na běh v dešti. Ale obvykle je v pořádku nosit běžnou tréninkovou obuv, říká Corkum. Dokud vám boty správně padnou a nenosíte bavlněné ponožky, neměly by být puchýře velkým problémem.

Důležitější než nepromokavé boty je podpora. “Ujistěte se, že nosíte boty, které nejsou příliš staré a mají opotřebované rukojeti,” říká Corkum. Když běháte v dešti s novým párem bot, měli byste se nejprve s klidem ujistit, že poskytují dostatečnou trakci, aby vás podpořily na kluzké vozovce.

Naplánujte si bezpečnou trasu

Deštivá předpověď by mohla být důvodem k přehodnocení Kde Budete běhat. Ideální dešťová trasa Corkumu? Park, kde se nemusíte bát snížené viditelnosti ze strany řidičů a kde vám stromy mohou nabídnout úkryt před deštěm.

Ať jedete kamkoli, dávejte si pozor na nízko položené oblasti, kterým hrozí záplavy, říká Corkum, a vyhýbejte se chůzi po rušných silnicích nebo silnicích s vyššími rychlostními limity (a jako vždy jeďte proti provozu, abyste viděli, co k vám přichází).

Stezky mohou být zábavné i v dešti, říká Corkum, pokud se na nich již dobře cítíte a máte dobré trailové boty, které vám nebudou vadit, když se zabahní. Jeďte pomalu a buďte zvlášť opatrní na kluzkých kamenech a mokrém listí, doporučuje, a během silnějšího deště mějte uši otevřené, abyste mohli sledovat nebezpečí padajících větví nebo úlomků.

Vyberte si cvičení moudře

Zda déšť změní typ běhu, který jste si na ten den naplánovali, závisí do značné míry na vašich zkušenostech běžce, říká Corkum. Zkušený běžec s mnoha běhy za deště? Zkuste pokračovat v tréninku, který jste si naplánovali. Zvláště když se objeví závodění, „chcete vědět, jaké to je běžet rychle v těchto prvcích,“ říká Corkum.

Jste v běhání noví – nebo běhání v dešti? Corkum doporučuje držet se lehkého běhu nebo alespoň rovnoměrného tempa a šetřit si rychlostní trénink na dobu, kdy jsou podmínky optimálnější.

Hydratujte a doplňte palivo jako obvykle

Pokud běžně používáte jako měřítko potřeby vody a elektrolytu to, jak se cítíte zpocení, musíte změnit strategii, pokud prší a vy si nevšimnete, že se potíte. Snažte se držet příjmu tekutin a energie, který vám normálně funguje, říká Corkum, i když zrovna necítíte, že to potřebujete. Totéž platí, pokud soutěžíte v deštivém závodě – neměňte svůj plán tankování jen proto, že nemáte pocit, že se potíte.

Kdy skočit na běžecký pás

Některé podmínky prostě nejsou pro běh bezpečné. Dobré pravidlo, říká Corkum: Pokud je počasí tak špatné, že by byl závod zrušen (např. bouřky, blesky nebo silný vítr), měl by být zrušen i váš závod. A zatímco běh v mrznoucím dešti může být bezpečný se správným vybavením, buďte opatrní a sledujte příznaky podchlazení, říká Corkum, a pokud se vám to zdá riskantní, neváhejte běhání zastavit nebo běhat uvnitř. (Pokud běháte v chladném dešti, nezapomeňte si svléknout mokré oblečení a zahřát se, jakmile skončíte.)

“Je v pořádku, že si běžci vybírají své bitvy,” říká Corkum. „Pokud je monzun pět dní, dostanu běžce, který nechce být venku pět dní v řadě. Mohlo by to být vybrat si tři z těchto dnů být venku v přírodních živlech a pak skočit na běžeckém pásu na jeden z těch běhů, abyste si psychicky i fyzicky odpočinuli.“

Udělejte z běhání v dešti zábavu

“Jakmile jsi mokrý, jsi mokrý,” říká Corkum. Tak to přijmi, navrhuje, a přistupuj k deštivému běhu hravým způsobem – ať už to znamená plést se přes kaluže nebo se obrnit v lijáku. „Když se to stane v den závodu, můžete použít připomínky, že to byla pozitivní zkušenost a ne to, čeho jste se děsili,“ říká. “Protože pokud máte negativní zpětnou vazbu, nejste připraveni na skvělý den.”

Navíc „stání venku v dešti je opravdu špatné,“ říká Corkum. Poukazuje na to, že pokud běžně běháte po rušné cestě, běh v deštivém dni vám dá téměř vše pro sebe. “Je to pocit, jako byste vlastnili park,” říká. “A těch pár lidí, které tam venku vidíte běžet s vámi, má pocit, že jsme součástí kmene, který přijímá živly – odhalili jsme tajemství, jak to udělat opravdu zábavnou.”

Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *