Běžné otázky o ženské plodnosti, zodpovězené lékaři

By | September 15, 2023

Kdybych měl udělat seznam některých z nejvíce matoucích zdravotních témat, plodnost by byla na prvním místě. Je to obrovská součást zdraví každého člověka s dělohou, ať už chce mít děti nebo ne. Než se však člověk aktivně pokusí otěhotnět, většina lidí založí své znalosti o ženské plodnosti na podprůměrných středoškolských zdravotních kurzech a ročních prohlídkách u svého gynekologa. hodně Prostor pro dotazy.

Za tímto účelem jsme na začátku tohoto měsíce provedli průzkum mezi diváky Instagramu společnosti Well+Good a zeptali se jich, co je na plodnosti nejvíce matoucí. A zatímco čtenáři pochopili mnohé ze základních faktů správně – například, že plodnost žen po 35. roce věku obvykle klesá a že naše hormonální hladiny v průběhu měsíce kolísají, lidé si kladli mnoho stejných (nebo podobných) otázek. Ve skutečnosti bylo tolik společných témat, že jsme se rozhodli položit tyto naléhavé otázky špičkovým gynekologům, abychom získali ta tolik potřebná A. Považujte toto za svůj 200krokový kurz ženské plodnosti.

1. Co může způsobit neplodnost?

„Základ“ úspěšné plodnosti, říká Dr. Stephanie McClellan, Tiina hlavní lékařka, je oplodnění vajíčka spermií. „Abychom toho dosáhli, nejprve a [person] “Ovulace musí nastat – což znamená, že pravidelně produkují vajíčko ve vaječnících – v podpůrném hormonálním prostředí, které umožňuje oplodnění a implantaci oplodněného vajíčka do dělohy,” říká. Ale od obou partnerů se mohou objevit nejrůznější věci, které mohou ovlivnit tento proces a zabránit těhotenství, říká.

Jednou z největších překážek je porucha ovulace, říká Alyssa Dweck, porodní gynekolog a gynekolog v New Yorku – pokud vaječníky neuvolní vajíčko, spermie nemá co oplodnit. Podle Mayo Clinic se s tímto problémem potýká každý čtvrtý neplodný pár. Může to být způsobeno věcmi, jako je syndrom polycystických vaječníků (PCOS) nebo předčasné selhání vaječníků (kdy vajíčka člověka stárnou a umírají neobvykle rychle).

Některé další věci na ženské straně, které Dr. Dweck může způsobit neplodnost: ucpané vejcovody (které brání spermiím setkat se s vajíčkem), hormonální nerovnováhu, infekce dělohy nebo jiných reprodukčních orgánů a strukturální problémy, jako jsou fibroidy a polypy nebo jizva.

Na straně mužů jsou běžnými problémy nízký počet spermií (to znamená, že ve spermiích je abnormálně málo spermií) a pohyblivost (to znamená, že spermie nemohou dobře nebo vůbec plavat), říká Dr. McClellan. Problémy se spermií mohou značně ztížit oplodnění i toho nejzdravějšího vajíčka – pokud například spermie neumí dobře plavat, má menší šanci dostat se přes pochvu, děložní hrdlo, dělohu a vejcovod a setkat se s vajíčkem k oplodnění.

2. Kdy je ve vašem cyklu „úrodné okno“ a jak dlouho trvá?

„‚Plodné okno‘ je doba, kdy je největší pravděpodobnost, že otěhotníte během menstruačního cyklu,“ říká Dr. Gillian Dean, vrchní ředitelka lékařských služeb ve Federaci plánovaného rodičovství v Americe. To se děje v době vaší ovulace, kdy vaše vaječníky uvolňují vajíčko do vejcovodu. Neoplozené vajíčko může přežít ve vejcovodu 12 až 24 hodin a spermie mohou přežít v děloze a vejcovodu asi šest dní. “To znamená, že jste nejplodnější asi sedm dní v každém menstruačním cyklu: pět dní před ovulací, den, kdy skutečně ovulujete, a den nebo dva po ovulaci,” říká.

Přesné plodné okno je však u každého jiné – někteří lidé mají velmi pravidelné cykly a ovulují každý měsíc ve stejnou dobu, zatímco jiní mají cykly nepravidelné, což trochu ztěžuje přesné určení, kdy ovulace nastane (a proto určují plodná okna ). Být). Například, zatímco plodné okno se obvykle vyskytuje mezi menstruacemi, „u některých lidí, zvláště těch s krátkými cykly nebo nepravidelným krvácením, se plodné okno může objevit během dne krvácení,“ říká Dr. Děkan. To je důvod, proč je technicky možné otěhotnět, pokud máte nechráněný sex žádný bod během cyklu, včetně menstruace.

To je důvod, proč je technicky možné otěhotnět, pokud máte nechráněný sex žádný bod během cyklu, včetně menstruace.

K ovulaci obvykle dochází asi 14 dní před vaší další menstruací, říká Dr. Děkan; Většina lidí může zjistit, kdy ovulují, sledováním menstruace pomocí aplikací nebo metody kalendáře (mapováním jejich cyklů v kalendáři a následným matematickým odhadem plodného okna). Je to ještě přesnější, říká Dr. Deane, pokud přidáte doplňky, jako je sledování teploty nebo vaginálního výtoku, mohlo by to také pomoci určit čas ovulace. Říká, že tyto doplňky by měly být provedeny s pomocí vašeho lékaře, abyste lépe porozuměli a interpretovali tato data.

Podívejte se na vlastní oči, jak může vypadat test plodnosti… když jej získáte v Kindbody’s Van:3. Co znamená nepravidelná menstruace pro ženskou plodnost?

I když je menstruace u každého trochu jiná, menstruace je obecně považována za normální nebo zdravou, pokud se objevuje každých 21 až 35 dní a trvá dva až sedm dní. Podle Dr. Dean doporučuje, když člověk vynechá menstruaci, zažije silnější nebo slabší krvácení než obvykle a každý měsíc má nepředvídatelné načasování. “Pokud je mnoho z vašich menstruací nepravidelných, promluvte si se svým lékařem, abyste se ujistili, že je vše v pořádku, protože by to mohlo být známkou základního zdravotního problému, který by mohl ovlivnit vaši plodnost,” říká.

Například nepravidelná menstruace může být známkou nepravidelné ovulace, říká Mary Jane Minkin, MD, klinická profesorka porodnictví, gynekologie a reprodukčních věd na Yale School of Medicine – což, jak je uvedeno výše, může ovlivnit schopnost osoby ovulovat těhotnou. .

„Nepravidelný nebo chybějící průtok může být navíc způsoben nepravidelností štítné žlázy nebo zvýšenými hladinami prolaktinu – hormonu vylučovaného mozkem. [that can stop ovulation]– nebo dokonce poruchu příjmu potravy nebo nadměrné cvičení nebo stres,“ říká Dr.

4. Má hormonální antikoncepce vliv na dlouhodobou plodnost člověka?

Zatímco berete antikoncepci, bude ovlivněna vaše plodnost – o to jde. Vaše ovulace je buď potlačena (jako u pilulky), nebo je vaše děložní a cervikální prostředí změněno tak, aby bylo pro spermie nehostinné (jako u IUD nebo jiné dlouhodobě působící reverzibilní antikoncepce), říká Dr. McClellan. Pokud však přestanete užívat hormonální antikoncepci, vaše plodnost by se podle Dr. Deana se to vůbec nedotkne. “Pokud neexistují žádné další faktory ovlivňující vaši plodnost, můžete otěhotnět bez ohledu na to, zda jste v minulosti užívala antikoncepci a jak dlouho,” říká.

Nicméně důvod Proč Osoba užívající hormonální antikoncepci by mohla ovlivnit jejich plodnost, říká Dr. Dwecku. Například mnoha lidem s nepravidelným cyklem, endometriózou nebo hormonální nerovnováhou, jako je PCOS, může být předepsána hormonální antikoncepce ke zmírnění jejich příznaků. Všechny tyto základní choroby mohou ovlivnit plodnost. Proto mohou mít lidé s těmito problémy potíže s otěhotněním, pokud přestanou pilulku užívat nebo jim bude IUD odstraněno. Navíc “věk ovlivňuje plodnost,” dodává – plodnost klesá kolem 35 let u lidí s dělohami. Takže člověk, který pilulku užíval roky, může mít problémy s otěhotněním, když přestane brát pilulky, ale nemusí to být nutně kvůli pilulce, ale proto, že je prostě starší, a proto možná pro začátek méně plodný.

5. Proč ženy (a lidé s dělohami) procházejí menopauzou, ale muži ne?

Z biologického hlediska jsou „naše vaječníky navrženy tak, aby v určitém okamžiku přestaly fungovat,“ říká Dr. Minkin. „Narodili jsme se se všemi vejci, která budeme mít – s každým [menstrual] V našem cyklu vajíčka dále dozrávají a dochází k ovulaci – ale časem zásoby vyčerpáme. A když jsou všechna vajíčka pryč, přecházíme do menopauzy.“ Mezitím muži a lidé s varlaty pokračují v produkci spermií a testosteronu až do svých 70 let, říká.

„Narodili jsme se se všemi vejci, která budeme mít – s každým [menstrual] V našem cyklu vajíčka dále dozrávají a dochází k ovulaci – ale postupem času naše zásoby vyčerpáme.“ – Dr. Minkin

„Menopauza je pro ženy jako pád z hormonálního útesu,“ dodává Dr. dodal McClellan. „Máte hormony a najednou je už nemáte. Doslova spadnete z útesu. Pro muže je to, čemu říkáme „andropauza“, spíše jako válení se z mírného kopce a muži jsou schopni se dobře reprodukovat až do stáří.“

To zní…dost strašně, zvláště když vezmeme v úvahu účinky této ztráty hormonů – návaly horka, nižší sexuální touha (a bolestivý sex), ztráta hustoty kostí a další zdravotní účinky. Ale menopauza není špatná díky “babičskému efektu”, říká Dr. McClellan. Lidé mohou zemřít během porodu nebo bezprostředně po něm na komplikace, jako jsou krevní sraženiny a infekce; Zatímco dnes jsou tyto následky obecně vzácné, ve stoletích před moderní medicínou byly velmi běžné. Tato rizika pro matku a dítě se zvyšují, čím je žena starší, říká Dr. McClellan.

Takže zastavení reprodukčních příležitostí nebo snížení pravděpodobnosti jejich výskytu by ve skutečnosti mohlo být biologickým darem, říká Dr. McClellan. Ženy nejen přežijí svá těhotenství a porodí zdravé děti, ale také žijí, aby se o tyto děti staraly, říká. Navíc, „když jsou ženy zbaveny svých primárních mateřských povinností, mohou tyto vyživující zkušenostní tendence přenést do širší komunity,“ říká – což je známé jako „efekt babičky“. (Tento efekt podporují i ​​některé antropologické údaje.)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *