Bojové dobové stigma s dobovou neutralitou

By | September 17, 2023

FPo téměř dvou desetiletích, počínaje střední školou, Sallie Sarrel, DPT, věřila, že duše ničící křeče, které cítila během menstruace, byly jen součástí jejího života, kterou musela přijmout. „Styděl jsem se, že mě to tak bolelo. Kvůli nadýmání jsem se nenáviděla,“ říká. “Cítila jsem se jako selhání.” Sarrel říká, že šla k více než 14 různým gynekologům, aby se pokusila pochopit, co se děje, jen aby jí bylo řečeno, že je vše v pořádku. Před 10 lety jí byla nakonec diagnostikována endometrióza a ve 34 letech musela podstoupit operaci menopauzy.

Nyní má 45letý Sarrel, fyzioterapeut v oblasti pánevního zdraví, který se specializuje na léčbu žen s endometriózou a spoluzakladatel Endometriosis Summit, jiný pohled na menstruaci. „Tady jsem o všechny ty roky později, přežívám agónii hormonálních vzestupů a pádů, nikdy jsem nemohl mít dítě a nevím, že naposledy jsem měl křeče naposledy. „Jsem ráda, že jsem za horskou dráhou, kterou mě nasadila menstruace, ale jsem zničená, že mám všechny příznaky menopauzy jako padesátiletá v tak mladém věku,“ říká.

Otevřením diskuse o menstruacích a zvýšením povědomí o stavech, jako je endometrióza, hnutí pozitivity období odstranilo část stigmatu menstruace. To je pozitivní pro komunitu endometriózy, říká Sarrel, a pro další lidi, kteří trpěli tichými obdobími. Ale někdy očividně pozitivní řeči mohou být pro mnoho lidí, kteří mají složitý vztah k menstruaci, zvláštní.

Skutečné výzvy dobového stigmatu

Vzpomeňte si na hrůzu na Sethově tváři Velmi špatný když si uvědomí, že skvrna na jeho džínách byla dobovou krví jeho taneční partnerky, a máte docela dobrou představu o tom, jak společnost obecně zachází s obdobími: se znechucením smíchaným se smíchem a rozpaky. Je to ilustrováno milionem způsobů, jako například skutečnost, že pro termín menstruace máme více než 5 000 různých eufemismů (jako by to byla nadávka nebo nadávka), nebo že reklamy na tampony a vložky stále používají modrou tekutinu k zobrazení dobové krve. používané (i když…to se pomalu mění). Některá místa na světě dokonce vyžadují, aby menstruující osoby zůstávaly během menstruace v oddělených prostorách a v některých případech se po dobu menstruace s nikým nestýkaly.

Hnutí za pozitivní období bylo zahájeno asi před pěti lety, aby bojovalo proti těmto velmi skutečným tabu, které ovlivňují životy lidí s menstruací. Organizace jako Period, která poskytuje produkty menstruační hygieny ženám v nouzi, a společnost Thinx, která dobově odolná spodní prádlo zahájila kontroverzní reklamní kampaň v newyorském metru s explicitními obrázky zobrazujícími vulvy a menstruační tekutinu, vyvolaly bezprecedentní veřejnou konverzaci o menstruaci. mimo .

Zastánci dobové pozitivity chtěli, aby menstruace byla považována za běžnou součást lidského života, spíše než za hanebnou věc, kterou je třeba řešit tajně. A zdálo se, že to funguje. Otevřenější diskuse o bodech bolesti při menstruaci (jako je kvalita produktů) položila základ pro záplavu udržitelných, přirozených možností pro menstruaci, včetně menstruačních kalíšek jako Lunette, organických tamponů jako Lola a večírků „Cupaware“. Maratónský běžec Kiran Gandhi se dostal do titulků poté, co vykrvácel během londýnského maratonu v roce 2016. Instagramové účty jako Pink Bits a Bloody Good Period byly vytvořeny výslovně k oslavě ženských těl a měsíčních cyklů.

Advokáti také odmítli některé negativní komentáře o obdobích. Troll tag #periodpositivity na Instagramu a najdete lidi, kteří sdílejí krásné umění o všem, co souvisí s obdobím, s titulky, které lidi vyzývají, aby „plně přijali“ své cykly nebo období se starověkými náboženskými obřady a svépomocnými manifesty. Odborníci na hormony jako Alissa Vitti již dlouho hlásají osvobozující účinky sledování vašeho cyklu. Autorka a fotografka Rupi Kaur v příspěvku z roku 2016 přirovnala své období k náboženské zkušenosti: „Krvácím každý měsíc, abych umožnila lidstvo. Moje lůno je domovem božství. Zdroj života pro náš druh.”

„Ženy trpěly v tichosti. [The period positivity movement] byl pro mnoho žen velmi osvobozující,“ říká Aimee Raupp LAc, bylinkářka a akupunkturistka z New Yorku, která se specializuje na zdraví žen a plodnost.

Hranice dobové pozitivity

Ale přes všechny ty řeči o „kouzlu“ menstruací mají někteří lidé složitější vztah ke svému menstruačnímu cyklu, který lze přehlédnout zdůrazňováním pozitivity. “Někteří lidé se toho bojí kvůli fyzickému a emocionálnímu nepohodlí, což je pochopitelné a nemělo by to být považováno za abnormální,” říká Alyssa Dweck, MD, OB-GYN v New Yorku.

To byl případ Sarrela, který trpěl endometriózou – stavem, o kterém je známo, že měsíční menstruace způsobuje zvláště úzkosti. Stephanie Ross, 27, také říká, že silné křeče a silná krevní sraženina jí zabránily být normální 12letou dívkou. Nepříjemné měsíční křeče, změny nálad, návaly horka, nevolnost a bolesti hlavy vedly k řadě návštěv lékaře, než jí byla konečně diagnostikována endometrióza a PCOS. “Můj vztah se ženami v mé rodině se stal napjatým, protože jednoduše nechápaly, že jsem emocionálně na jednom z mých nejnižších bodů,” říká.

U jiných mohou hormonální změny během menstruace vést k premenstruační dysforické poruše (PMDD): závažné, někdy oslabující emoční symptomy před menstruací, včetně úzkosti, deprese, sociálního stažení a nespavosti. “Způsobuje to velký stres a výrazné narušení celkového fungování,” říká Sabrina Khan, MD, klinická asistentka na katedře psychiatrie na lékařské fakultě NYU.

I bez diagnostikovatelného onemocnění má mnoho lidí jednoduše nepříjemné menstruační problémy, které z jejich měsíčního krvácení dělají něco jiného než slavnostní příležitost. Sophia Reed, Ph.D., 35, váhá s cestou na menstruaci, protože riskuje, že jí vykrvácí oblečení, pokud bude trčet v letadle byť jen na pár hodin. “Byl jsem frustrovaný, protože jsem nerozuměl [with period positivity]říká Reed. “Pro [people] Když máme silnou menstruaci, nechceme se k tomu připoutat. Musíme se s tím prostě vyrovnat.

Mohou také nastat další problémy, které mohou způsobit, že se někdo bude cítit méně těžký kvůli svému menstruačnímu krvácení. Například lidé, kteří mají problémy s otěhotněním, mohou být zničeni, když dostanou menstruaci. “Některé ženy dostaly menstruaci, protože jednoduše potratily,” dodává Raupp. “To [can be] připomenutí toho, jak jejich těla nefungují a jak se mohou zlepšit.” Navíc transgender muži a nebinární nebo genderově nekonformní lidé mohou mít dělohy, a proto dostat menstruaci – což může způsobit smíšené pocity. „Moje menstruace je další připomínkou toho, že nejsem tím, za koho mi společnost říká, a že na mě nikdy nebude pohlíženo jako na někoho, kdo není žena,“ říká Remy D’Agnillo (23), který se neidentifikuje jako žena identifikovaná.

A přestože dobové hnutí pozitivity povzbudilo lidi, aby se dozvěděli více o svém těle, neznamená to vždy, že mají přístup ke spolehlivým informacím. „Říkají to instagramoví influenceři [women with endometriosis] „Pokud nemáme šťastné období, je to proto, že jsme ztratili energii s našimi otci, nejíme správně nebo si musíme kupovat jejich drahé koučovací programy,“ říká Sarrel jako příklad. To je jeden z důvodů, proč vnímá dobové hnutí pozitivity jako „dvojsečný meč“.

Další pokus

Tím neříkám, že dobová pozitivita je špatná věc – právě naopak. Ale pro lidi, kteří mají komplikovaný vztah se svými cykly, může být lepší způsob, jak skutečně snížit stigma, přijmout dobově neutrální přístup. “Lidé by se neměli za svou menstruaci stydět, ale neměli by se z ní ani nutit,” argumentuje D’Agnillo.

Jak to přesně vypadá? Z naší skromné ​​perspektivy znamená dobová neutralita mluvit otevřeně a bez studu o svém vlastním cyklu, ale ne nutně s radostí nebo vzrušením, pokud to neodpovídá vaší vlastní zkušenosti. Jde o to pochopit, že vaše menstruace je normální biologický proces, který se vyskytuje u mnoha lidí s dělohami. Přesto není třeba, aby někdo připisoval vynucený pocit radosti nebo zmocnění, pokud jim to není pravda.

Možná nikdy Milovat Máš menstruaci, a to je v pořádku. Ale pokud jde o aspekty období, které by je mohly činit nešťastnými, existuje mnoho znalých odborníků – gynekologů, psychiatrů, fyzioterapeutů pánevního dna, naturopatů – kteří nabízejí léčbu založenou na důkazech, která může člověku pomoci získat zpět kontrolu nad svým životem a svým životem Příznaky . Například, pokud lidé vědí, že PMDD existuje, mohou výrazně snížit své příznaky tím, že budou diagnostikováni a léčeni, říká Dr. Khan. “Většinou můžeme udělat něco, abychom pomohli,” dodává Dr. dodal Dwec.

Závěr: I když jsme všichni pro to, abychom přijali krásu a ohromující schopnosti našich těl, měli bychom se také snažit být informovaní a empatičtí. “Nejde jen o oznámení menstruace,” říká Sarrel. “Existuje dobrá péče, ale musíme mluvit o všem, dobrém nebo špatném, abychom se k této péči dostali,” říká Sarrel. V konečném důsledku otevření konverzace o obdobích tak, aby plně zahrnovaly lidi, kteří s nimi mají smíšený vztah, vede k pokroku v boji proti stigmatu.

Váš menstruační cyklus je mnohem delší než jen vaše menstruace – zde je to, co byste měli vědět o každé fázi procesu. A tady je šest často kladených dobových otázek, na které odpovídali lékaři.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *