Botox v těhotenství? To říkají lékaři

By | September 10, 2023

FZjištění, že jste těhotná, může přinést spoustu otázek (a obav!). mohu pít víno? Odborníci říkají, že je to složité. A co kofein? Šálek denně je v pořádku. Mohu spát na břiše? Lékaři doporučují spát na boku, zejména po 20 týdnech. Musím přestat cvičit? Cvičení je opravdu skvělé pro vás i vaše miminko, ale nepřehánějte to. Můžete dostat botox během těhotenství? Asi ne.

Neurotoxin, Botox, stejně jako jeho náhražky Dysport, Xeomin a Jeuveau, se staly populární jako rychlé ošetření v ordinaci, které může dočasně zmrazit obličejové svaly a vyhladit vzhled jemných linek a vrásek. V poslední době se botox používá k prevenci pocení v podpaží, křečím v krku, líným očím a chronickým bolestem hlavy. Ale i když stále více lidí vidí v injekcích řešení nejen pro kosmetické, ale i lékařské účely, odborníci upozorňují, že nelze říci, že by s nimi nebyla spojena absolutně žádná rizika. Zde přichází na řadu otázka léčby botoxem v těhotenství.


Odborníci v tomto článku

  • Amy Beckley, PhD Amy Beckley, PhD, je specialistka na neplodnost, generální ředitelka a zakladatelka společnosti Proov.
  • Ira Savetsky, MD, Ira Savetsky, MD, je atestovaný plastický chirurg.

Proč není bezpečné dostat botox během těhotenství

FDA stanovila kategorie pro užívání drog během těhotenství, rozdělené podle písmen. Kategorie se pohybují od A (bezpečné použití) po X (potenciálně smrtelné).

“Podle FDA spadá Botox do kategorie C pro použití během těhotenství,” říká Ira Savetsky, MD, plastický chirurg s certifikací. „Tato klasifikace naznačuje, že chybí podstatné studie prokazující bezpečnost během těhotenství. Proto se použití botoxu během těhotenství nedoporučuje, protože existuje omezený výzkum jeho účinků na nenarozené děti.“

A protože se tělo člověka během těhotenství drasticky mění, včetně hormonálních výkyvů a kožních změn, tvrdí Dr. Savetsky také vůbec nedoporučuje výplně rtů a elektivní operace, jako je plastická operace obličeje během těhotenství. Pokračování nebo zahájení léčby může vést k nežádoucím výsledkům.

Je botox bezpečný, když se snažíte otěhotnět?

Vzhledem k tomu, že plný účinek botoxu na reprodukční systém je stále nejasný, odborníci doporučují ukončit léčbu, jakmile je pozitivní těhotenský test.

“Není třeba s tím předem přestat, protože botoxový toxin opouští systém během několika hodin po injekci,” říká Amy Beckley, PhD, specialistka na neplodnost, generální ředitelka a zakladatelka společnosti Proov. “Takže injekce den před pozitivním těhotenským testem představuje velmi, velmi nízké riziko pro těhotenství ženy.”

V případech, kdy existuje významná šance na otěhotnění dříve, než je zjistitelné, například během pozdního období nebo cyklu IVF, odborníci doporučují odložit jakoukoli léčbu botoxem, dokud nebudete moci potvrdit, že nejste těhotná.

Je bezpečné používat botox po porodu nebo při kojení?

Pokud se nemůžete dočkat, až se vrátíte na svůj první poporodní botox, možná pro vás máme dobré zprávy. Pokud kojení není součástí vašich poporodních plánů, Dr. Savetsky počkat, až otok na obličeji odezní, a pak začít s injekcemi. To se obvykle děje asi týden po narození.

Pokud však plánujete kojit, měli byste botoxové injekce probrat se svým lékařem.

“Botox téměř vždy zůstává v místě místní injekce, což znamená, že riziko kojení je velmi nízké,” říká Dr. Beckley. „Existuje však malá šance, že se botox dostane do mateřského systému a tím i do jejího mléka. Ženy se proto mohou rozhodnout, že nebudou používat botox během kojení, nebo se mohou rozhodnout pumpovat několik hodin po injekci.“

Nebyly provedeny žádné studie na ženách, které dostávaly botox během kojení. Protože však riziko není nulové, většina zdravotních odborníků doporučuje používat botox až po kojení, dodává Dr. Dodal Beckley.

Alternativa botoxu během těhotenství

Víme, že botox během těhotenství nepřipadá v úvahu, ale pokud si přesto chcete během této doby vyhladit jemné linky a vrásky, existuje spousta skvělých možností, které nabízejí podobné výhody a jsou bezpečné pro vás i vaše dítě.

Lokální péče o pleť

Jednou z nejlepších ingrediencí, které můžete přidat do své každodenní péče o pleť, je sérum s vitamínem C. Obsahuje antioxidanty, které opravují a chrání pokožku před poškozením sluncem a zabraňují známkám předčasného stárnutí. Ujistěte se, že jej spárujete s SPF.

Další skvělou lokální léčbou je sérum s kyselinou glykolovou. Je to skvělá alternativa k drsnému nebo chemickému peelingu a alfa hydroxykyselina jemně odstraňuje odumřelé kožní buňky pro jasnější a hladší pleť.

A pokud jste zvědaví, kterým složkám péče o pleť byste se měli vyhnout, produkty obsahující kyselinu salicylovou, tetracyklin nebo jejich deriváty minocyklin a doxycyklin jsou velké ne. Jedná se o oblíbená antibiotika používaná k léčbě řady kožních onemocnění. Ukázalo se však také, že mají negativní účinky jak na nastávající maminky, tak na jejich plody.

Neinvazivní postupy

“Lze zvážit neinvazivní procedury, jako je ošetření obličeje, světelná terapie a mikrodermabraze,” říká Dr. Savecký. “Je však důležité poradit se s odborníkem na péči o pleť, který má znalosti o ošetřeních bezpečných pro těhotenství.” Mohou také zahrnovat chemický peeling, kyslíkové ošetření obličeje a dokonce dermaplaning (také známý jako holení obličeje).

Hydratace a výživa

Kromě neinvazivních procedur a péče o pleť se Dr. Savetsky obhajuje udržování dostatečné hydratace a vyvážené stravy, aby si pokožka během těhotenství udržela svůj nejkrásnější tvar. To zahrnuje pití vody po celý den, vyváženou stravu s dostatkem čerstvého ovoce a zeleniny a každodenní nošení SPF. A pokud hledáte způsob, jak zvýšit hydrataci, umístěte zvlhčovač vzduchu do kanceláře nebo dokonce vedle postele, když spíte. Přidaná vlhkost poskytuje větší pevnost a pomáhá zvýšit přirozenou záři, kterou jsou nastávající maminky již známé.

Ale jako vždy, pokud si nejste jisti bezpečností jakýchkoliv injekčních přípravků, přípravků pro péči o pleť nebo procedur a jejich bezpečností během těhotenství, zeptejte se svého gynekologa nebo lékaře na jakékoli otázky, které můžete mít.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *