Co byste měli vědět o Future Fake, manipulativní taktice seznamování

By | September 9, 2023

WKdyž začnete poznávat někoho nového, motýli a vzrušení mohou být obzvláště intenzivní. Stačí tomu říkat „nová energie ve vztahu“. Docela brzy poté si možná dokážete představit společnou budoucnost, kde budete brzy ráno pít kávu, neustále se mazlit a být partnerem nebo dokonce spolu založit rodinu. Sdílení smysluplných zážitků a sladění se s vašimi touhami je nezbytnou součástí zdravého vztahu – ale pokud se zdá, že osoba, se kterou právě chodíte, má od začátku na mysli celou vaši budoucnost nebo dělá velkolepé plány nebo sliby, pak je to možné. ve hře je nejen dobré plánování a silné nasazení.

Odborníci v tomto článku

  • Carla Marie Manly, PhD, klinická psycholožka, odbornice na životní naplnění a autorka Datum chytré, Radost ze strachuA Věk s radostí
  • Lauren Kerwin, PhD, klinická psycholožka
  • Sabrina Romanoff, PsyD, licencovaná klinická psycholožka a profesorka na Yeshiva University

Někteří lidé při seznamování používají škodlivé manipulační taktiky, aby dostali to, co chtějí Nyní: falšování budoucnosti nebo spřádání budoucích plánů a závazků, které nechtějí uvést do praxe. Charakteristickým znakem budoucího falšování je, že tyto plány nejsou realizovány a osoba, která je vyvinula, je nikdy neměla v úmyslu uvést do reality.

„Někdo může začít mluvit o dlouhodobých závazcích, budoucích dovolených nebo dokonce svatbě a dětech velmi brzy ve vztahu,“ říká klinická psycholožka Lauren Kerwin, PhD. Emocionální intenzita však není totožná se skutečnou emocionální hloubkou. Takže pokud si jich všimnete, může to být známka něčeho, co není úplně zdravé chování na začátku vztahu.

To buduje vztah na falešném předpokladu. Osoba na přijímací straně dostává to, co chce slyšet, ale nezakládá se to na pravdě. Někdo vám může například slíbit, že se později stane vaším monogamním partnerem, abyste s ním měli sex. I když není nic špatného na sexu, který nevede k monogamnímu vztahu, pokud vám bude řečeno, že sex ve skutečnosti vede k monogamnímu závazku od osoby, která to nemá v úmyslu, pak jste podvedeni. Nemáte všechny informace potřebné k tomu, abyste se k tomu plně zavázali, a možná byste změnili názor, kdybyste věděli, že o závazku lhali.

Podobně může padělek způsobit, že v budoucnu uděláte velké finanční pohyby, které byste jinak neudělali. „S iluzí společné budoucnosti se oběť může vrhnout do fyzické intimity nebo finančně investovat do svého partnera mnohem rychleji, než by si organicky přála jet spolu na výlety, setkávat se s rodinou nebo se vdávat,“ říká klinická psycholožka Sabrina Romanoff, PsyD. .

Proč by někdo mohl předstírat vztah v budoucnu

Future Fake je klamné a nelaskavé chování, které jej řadí do sféry taktiky, kterou mohou narcisté použít, aby někoho nalákali, ale mohou jej praktikovat i partneři, kteří nejsou příliš zruční nebo ohleduplní. Narcismus existuje v širokém spektru (s diagnózou narcistické poruchy osobnosti na extrémním konci), takže kdokoli může při seznamování vykazovat jednu nebo dvě narcistické tendence, jako je lhaní. Někdo s méně nekalými úmysly si prostě nemusí být jistý, co přesně chce. Bez ohledu na to, nevěnují pozornost tomu, jak k tomu dojde.

Podstatnou část budoucího padělání však tvoří klam. Podle klinické psycholožky Carla Marie Manly, PhD, autorka Radost ze strachuMluvit o budoucích plánech a nechat je selhat není totéž jako budoucí falšování. „Je v pořádku, když někdo řekne: ‚Opravdu doufám, že letos v létě potkáš moji rodinu‘, ale my to opravdu chceme říct. Li Funguje to místo ‘budu’ nebo ‘slibuji’,“ vysvětluje.

To, co představuje tuto manipulaci, je záměrné lhaní o budoucnosti, aby se něco dostalo z přítomnosti někoho jiného. To není jen nelaskavé chování při seznamování; je to vypočítavé a kruté. Budoucí předstírání může být také součástí většího plánu manipulace nebo zneužívání, ve kterém se používá k přilákání a vytvoření zdánlivě láskyplného pouta s obětí, aby se dostala do zranitelné pozice. Tato dynamika staví potřeby jednoho člověka nad potřeby druhého, což není výrazem rovnocenného partnerství.

Budoucí předstírání může být také způsob, jak vytvořit emocionální závislost nebo se vyhnout odpovědnosti za nedodržené sliby, které právě dáváte. Možná, že tato osoba pravidelně ruší vaše plány, ale dělá grandiózní sliby, že vás vezme na okázalou dovolenou, aby vše urovnala.

Ve skutečnosti to osobě, která předstírá budoucnost, z dlouhodobého hlediska příliš neprospívá. „Ďábelskou stránkou předstírání budoucnosti je to, že nejen ovlivňujete alespoň jednoho dalšího člověka, ale také lžete sami sobě a učíte svůj mozek vyprávět příběhy a nenést odpovědnost a nemít integritu,“ říká Dr. Mužný.

Zde je návod, jak zjistit, zda někdo, koho potkáte, bude v budoucnu předstírat

Zpočátku může být obtížné zjistit, zda je někdo, koho potkáte, schopen v budoucnu něco předstírat, protože fáze zamilovanosti je běžná, ale Dr. Manly říká, že ve skutečnosti existují určité druhy chování, na které je třeba dávat pozor.

Nejprve zvažte, zda se jejich činy a slova shodují. Například, když říkají, že s vámi chtějí být vážnější, dávají to najevo svou komunikací s vámi? Když vám řeknou, že vás chtějí znovu vidět, zapadají vás do svého plánu a udělají si čas na prohloubení vašeho spojení? Pokud existuje nějaká nesrovnalost, může to znamenat, že tato osoba není zcela autentická.

Ujasnění si svých hranic a toho, co považujete za varovné signály vztahu, vám může poskytnout jasnost a pomoci vám rozhodnout se, co dělat i zde. Je dobrou obecnou praxí přesně určit, jaké chování od potenciálního partnera budete a nebudete tolerovat. Mít je po ruce může sloužit jako užitečná kontrola střev, co se děje.

Může být únavné být stále ve střehu po provinění. Proto doporučuje Dr Mužně si pište deník, abyste měli přehled o vývoji vašich vztahů. Zapište si případy, které vás nutí přemýšlet, a později se na tyto položky odvolejte, abyste našli vzorce chování, které naznačují nepoctivost. “Může se stát něco jemného, ​​nebo můžete mít nádherný víkend na dovolené a zapomenout na varovné signály, pokud jste si nezapsali svůj příběh, abyste si tyto podrobnosti zapamatovali a potvrdili,” říká. Nemusí to být tak podrobné – stačí k tomu, abyste si uchovali osobní záznam.

Co dělat, když v budoucnu zjistíte, že vás někdo předstírá?

Pokud máte podezření, že někdo, s kým chodíte, k vám není úplně upřímný ohledně toho, kolik investuje do vaší společné budoucnosti, uctivý a jasný rozhovor může vrhnout světlo. Dr. Manly navrhuje říct něco jako: “Všiml jsem si tohoto vzoru slibování.” [that you don’t keep]a teď jsem si všiml tří událostí, kde se to stalo, a to je pro mě zlom.“

“Pokud si všimnete, že se váš partner snaží věci uspěchat, ujistěte se, že ve vztahu nastavíte své standardy a udržíte tempo, které vám vyhovuje.” – Sabrina Romanoff, PsyD, klinická psycholožka

Dalším opatřením, jak zjistit, zda je upřímný, je rozložit schůzky tak, aby měl tento člověk čas na realizaci svých plánů. “Pokud si všimnete, že se váš partner snaží věci uspěchat nebo vás přemlouvá k dalším krokům, které nejste připraveni podniknout, ujistěte se, že jste si ve vztahu stanovili své standardy a pohybujte se tempem, které je pro vás příjemné a cítíte se dobře.” dodává Dr. dodal Romanoff. Mohlo by to vypadat jako říkat: “Hej, je mi trochu nepříjemné, jak rychle se pohybujeme – můžeme zpomalit a jen si užít ten okamžik?”

Pokud reagují špatně nebo vám kvůli tomu říkají, může to být také užitečná informace. (Dr. Manly varuje, že lidé, kteří jsou pravidelně manipulativní, se těmto rozhovorům dobře vyhýbají, takže nepřestávejte, dokud nebudete mít uspokojivou odpověď.)

Pokud to, co slyšíte, spouští vaše alarmy, může také pomoci jejich přesměrování. “Pokud vám právě teď neustále slibují věci a vy se cítíte nepříjemně, můžete změnit konverzaci nebo je požádat, aby se těchto slibů a nápadů zdrželi, pokud se na ně ještě necítíte připraveni,” říká Dr. Romanoff. Poté můžete posoudit jejich realizaci.

Nakonec se musíte rozhodnout, zda máte pocit, že tato osoba je upřímná. Pokud je vám nepříjemné nebo podezřívavé ohledně rychlosti, jakou vztah postupuje, a tlačí na vás, abyste urychlili svůj rozvrh nebo změnu vaše Při vytváření plánů do budoucna si dejte prostor, který potřebujete, abyste si udělali jasno a zjistili, co dál. To by mohlo znamenat zbavit se jich. Pamatujte, že jste zodpovědní za svou budoucnost a že si zasloužíte upřímnost od všech potenciálních partnerů, kteří vám řeknou, o co jde.

Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *