Co byste měli vědět o odstranění zubů moudrosti

By | September 10, 2023

EKaždý zná někoho s příběhem o odstranění zubu moudrosti: příběhy o oteklých tvářích a zotavovací místnosti, OMG-řekla to?! oplývat. Jako zdravotní sestra jsem na odstranění zubů moudrosti pohlížela jako na drobný zákrok, který nebyl považován za „skutečný“ chirurgický zákrok. To se ale všechno změnilo, když jsem si ve 28 letech nechal odstranit vlastní. Řekl jsem naší chůvě, že se o naše děvčata mohu postarat, jakmile se vrátím domů. Místo toho jsem zkusila sníst jablečný pyré, dostala jsem vyzařující bolest a poslala jsem manžela, aby mi vzal prášky proti bolesti, zatímco jsem šel do pokoje plakat. Naše chůva zůstala den.

Naštěstí poté, co jsem dostal svou bolest pod kontrolu ibuprofenem, bylo mé zotavení většinou hladké, kromě dne, kdy jsem se rozhodl sníst pitomce, kteří se okamžitě usadili v kráterech, kde byly moje zuby.


Odborníci v tomto článku

 • Rachel Uppgaard, DDS Rachel Uppgaard, DDS, je klinická docentka na katedře orální a maxilofaciální chirurgie na University of Minnesota.

Mluvil jsem s Rachel Uppgaard, DDS, klinickou docentkou na katedře orální a maxilofaciální chirurgie na University of Minnesota, abych se dozvěděl, jak se připravit na odstranění zubů moudrosti, jak vypadá rekonvalescence a čemu byste měli věnovat pozornost předtím a po operaci po operaci.

Kdy by měly být odstraněny zuby moudrosti?

Mezi 17. a 25. rokem se obvykle objevují třetí stoličky, známé také jako zuby moudrosti. Ačkoli většina lidí má čtyři nebo méně zubů moudrosti, někteří lidé nemají žádné. Zuby moudrosti může být nutné odstranit, pokud nerostou správně nebo způsobují problémy, jako je bolest, infekce nebo shlukování.

Dr. Uppgaard sdílel, že ideální je odstraňovat zuby v mladším věku – než se jejich kořeny a kosti plně vyvinou. Včasná extrakce také usnadňuje pacientovi hojení, protože odstranění s sebou nese vyšší riziko problémů s hojením u starších pacientů.

Co se stane před odstraněním zubů moudrosti?

Někteří chirurgové odstraňují zuby moudrosti ve stejný den, kdy vidí pacienta. Jiní by rádi absolvovali konzultaci před operací a pak si nechali zuby odstranit další den. Dr. Uppgaard vysvětluje, že vše závisí na chirurgovi, zda je pacient mladý a jinak zdravý a zda jde o rutinní odstranění zubu moudrosti.

Pokud je výkon složitější, pacient má základní zdravotní potíže nebo pokud má pacient/rodiče dotazy, je dobré se s chirurgem setkat před datem operace. Některé pojišťovny vyžadují předchozí povolení. V tomto případě by se chirurg setkal s pacientem, poskytl pojišťovně poznámky o potřebě výkonu a počkal šest až osm týdnů na schválení pojištění.

Příprava před operací

Protože každý chirurg má jiná pravidla, je důležité si s operatérem promluvit o tom, jak byste se měli na operaci připravit. Dr. Uppgaard uvádí některá typická preop pravidla:

 • Osm hodin před operací nesmíte jíst ani pít.
 • Kouření: Doporučuje svým pacientům, aby dělali to, co již dělají před sedací, protože přestat kouřit před operací může způsobit reaktivitu dýchacích cest. (Po operaci doporučuje dát si pauzu od kouření.)
 • Pokud užíváte nějaké léky, bylinné doplňky nebo léky, je důležité, abyste to probrali se svým lékařem. Některé léky lze užívat s malým douškem vody ráno po operaci, jiné léky, jako například: Některé léky, jako jsou léky na cukrovku, mohou být před operací upraveny.

Den operace

Jakmile dorazíte, budete převezeni na operační sál, kde tým dvakrát zkontroluje, zda mají správného pacienta a provádějí správný postup. Zahájí se infuze. Jakmile je IV zavedena, může být pacientovi podán oxid dusný (oxid dusný), aby se uvolnil, a prostřednictvím IV mohou být podány léky, které pacienta uspíší.

Délka výkonu závisí na složitosti případu a operatérovi. Dr. Uppgaard doporučuje zeptat se svého chirurga, jak dlouho bude váš zákrok trvat. Po narkóze nebudete moci řídit 24 hodin. Musíte si proto vzít s sebou někoho, kdo vás odveze domů.

Proč se potom pacienti chovají tak divně?

Po probuzení na zotavovacím pokoji s plnou pusou gázy jsem měl ze života skvělý pocit.

“Je mi horko,” řekla jsem manželovi.

“Chtěl bys, abych z tebe sundal přikrývku?” zeptal se.

Po mé oteklé tváři se rozlil děsivý úsměv. “Ne, jsem sexy.”

Na YouTube je mnoho videí, na kterých lidé říkají veselé věci poté, co si nechali odstranit zuby moudrosti. Proč je to? Dr. Uppgaard vysvětluje, že to nějakou dobu trvá, než účinky anestetických léků odezní. Můžete očekávat, že účinky léků odezní po 24 hodinách.

Jaké volně prodejné léky byste měli mít po ruce?

Za prvé: Je důležité promluvit si se svým chirurgem o svém plánu zvládání bolesti – někteří pacienti mohou mít kontraindikace některých léků. Obecně platí, že Dr. Uppgaard však uvádí, že extra silný ibuprofen (Advil) a extra silný acetaminofen (Tylenol) poskytují nejlepší zvládání bolesti po operaci a mají mnohem nižší riziko zácpy, nevolnosti a závislosti než opioidy. Ibuprofen a paracetamol mohou být užívány buď současně, nebo postupně, aby bylo zajištěno kontinuálnější zvládání bolesti.

Zkontrolujte pokyny pro dávkování na lahvičce. Je důležité nepřekračovat maximální denní dávku. V prvních dnech po operaci je užitečné zapsat si časy, kdy užíváte jednotlivé léky. Dr. Společnost Uppgaard doporučuje udržovat si v telefonu plán, vytvořit tabulku nebo umístit na lahvičku s léky malý graf, který lze zaškrtnout, když si vezmete dávku.

Léky na předpis

Dr. Uppgaard vysvětluje, že léky předepsané po operaci závisí na pacientovi, obtížnosti odstranění, chirurgovi a na tom, zda existují známky aktivní infekce. Pacient může být poslán domů s antibiotiky, antimikrobiální ústní vodou a steroidy. Poukazuje na to, že zatímco mnohé praktiky odrazují od předepisování opioidů, pacienti jsou někdy posláni domů s jejich omezeným množstvím – vzhledem k opioidní epidemii zdůrazňuje význam bezpečného výdeje nepoužitých dávek v lékárně.

Co můžu jíst potom?

Dr. Uppgaard doporučuje pro prvních pár dní měkkou stravu a podle tolerovaného rozšíření stravy. Vyhněte se křupavým, obilným nebo tvrdým jídlům (ano, to znamená žádné nerdy) a držte se dál od kyselých a kořeněných jídel. První den doporučuje studená jídla, protože způsobují stažení cév a zpomalují krvácení…což si vykládám jako zmrzlinu po celý den.

Následná péče po operaci

Udělej následující:

 • Postupujte podle pokynů svého chirurga ohledně gázy v ústech. Normálně Dr. Uppgaardová nechává své pacienty 30 až 40 minut po zákroku pevně kousat gázu, dokud krvácení neustoupí. Dodává: “To znamená nemluvit.” Jak nudné.
 • Zvedněte hlavu, abyste snížili otok.
 • Po každém jídle a svačině si vypláchněte ústa teplou slanou vodou (vodu však nevylévejte, nechte ji vykapat sama). Někteří chirurgové posílají pacienta domů s injekční stříkačkou, aby místo operace jemně zavlažili. Jiní chirurgové to neudělají, protože se obávají, že se sraženina uvolní a vytvoří suchou lůžku, bolestivý stav, který může nastat po odstranění zubu moudrosti, pokud se krevní sraženina vytvoří v lůžku, ze kterého byl zub extrahován. se správně vytvarují nebo se uvolní, přičemž zubní objímka se spodní kostí zůstává obnažena. Promluvte si se svým chirurgem o tom, jak provádět výplachy slanou vodou.
 • Aplikujte led na 20 minut, abyste snížili otok a bolest.
 • V den operace je v pořádku čistit si zuby jemně. Je normální, že máte krev ve slinách dva dny po zákroku.

Nedělejte tyhle věci!

 • Vyvarujte se plivání, protože by mohlo dojít k uvolnění sraženiny přes chirurgické místo
 • Nepoužívejte brčko.
 • Vyhněte se alkoholu a oxidu uhličitému po dobu tří až čtyř dnů. Promluvte si se svým chirurgem o kofeinu.
 • Kouření zakázáno.

Komplikace

Suchá zásuvka: K tomuto nežádoucímu účinku dochází, když se sraženina nad místem extrakce zubu buď nevytvoří, oddělí se nebo se rozpustí dříve, než se rána zahojí. To ponechává nervové kořeny obnažené a může způsobit bolest v místě chirurgického zákroku a na straně obličeje.

Díra mezi dutinou a ústy: Dr. Uppgaard vysvětluje, že při odstraňování zubu moudrosti pět procent postupů odhalí díru mezi dutinou a ústy. Pokud k tomu dojde, váš chirurg ji během procedury uzavře a poskytne pokyny, jak o ni pečovat.

Poranění nervů: Jedno až pět procent lidí zažije dočasnou hluchotu, která trvá až rok, zatímco 0,1 až 0,3 procenta lidí má trvalé poškození nervů. Pokud pociťujete necitlivost, která trvá déle než 24 hodin, zavolejte do ordinace svého chirurga.

infekce: Až u šesti procent pacientů se po odstranění zubu moudrosti rozvine infekce. To se léčí antibiotiky nebo menším chirurgickým zákrokem k odstranění infekce.

Pokud pociťujete některý z výše uvedených příznaků nebo máte nějaké obavy, Dr. Společnost Uppgaard vám doporučuje, abyste zavolali svému chirurgovi, aby naplánoval pooperační návštěvu.

Jak dlouho obvykle trvá zotavení?

Dr. Uppgaard říká, že většina lidí pociťuje největší bolest a nepohodlí v prvních třech dnech po extrakci zubu moudrosti a asi po dvou týdnech se cítí jako doma. Každý chirurg je jiný a každý pacient má jedinečnou situaci. Tato příručka není speciálně přizpůsobena vám. Prodiskutujte podrobnosti svého postupu se svým chirurgem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *