Co byste měli vědět o preventivní sezónní afektivní poruše

By | September 7, 2023

CPro všechny milovníky léta: Pokud máte právě teď těžké časy, je to zcela pochopitelné. Ve skutečnosti byste mohli trpět preventivní sezónní afektivní poruchou.

Jak se léto chýlí ke konci a září přechází v úplný podzim, můžete pociťovat touhu, smutek nebo dokonce depresi. (Všichni ti podzimní fanatici…kdo jsou oni?) Psychiatr Norman Rosenthal, MD, jeden z původních výzkumníků, kteří publikovali o fenoménu sezónní afektivní poruchy (SAD), říká, že to může stačit k tomu, abyste ovládli pocity deprese. mít pocity v zimě, předvídat je a preventivně spustit některé z těchto pocitů na konci léta nebo na začátku podzimu.


Odborníci v tomto článku

  • Norman Rosenthal, MD, profesor psychiatrie na Georgetown University a přední odborník na sezónní afektivní poruchu (SAD)

“Mozek má úžasnou schopnost předvídat věci,” říká Dr. Rosenthal.

Dr Rosenthal je například alergický na kočky – a i když uvidí obrázek kočky, může začít kýchat. “Mozek mě tak trochu naprogramoval, abych rozpoznal tento podnět nebo podnět jako podnět, který způsobuje určité typy tělesných reakcí,” říká.

také dr Rosenthal pozoroval tento jev u pacientů: „[Patients] Řekl bych, že pokaždé, když vidím tyto podzimní reklamy nebo šátky nebo šátky nebo podzimní barvy nebo podzimní listí, deprimuje mě to, protože mě to znervózňuje, protože vím, co přijde.”

Mohlo by se také stát něco biologického. Jak se dny na konci léta a na začátku podzimu zkracují, můžete zažít nedostatek světla, který vede k zimnímu SAD mnohem dříve, než byste si mysleli. Dr Rosenthal dokonce sám zažil tyto matoucí emoce.

„Nyní se ráno probudím a cítím to, čemu říkám ‚mírný hlad‘,“ říká. “Stál jsem venku a říkal si, to je opravdu paradoxní.” Stromy a květiny kvetou a já toužím po světle.“

Očekávání a nedostatek světla mohou ve vašem podvědomí spolupracovat – snížené vystavení světlu vám může poskytnout preventivní obavy z nadcházející zimy způsoby, které mohou být těžko rozpoznatelné.

“Nikdo nepřináší znamení, že se bojí, že se světlo ztlumí,” říká Dr. Rosenthal. “Často špatně interpretujete, co se děje, což může vyvolat biologický strach.”

Nejlepší způsob, jak se chránit před anticipační úzkostí, je připravit se, připravit, připravit. Choďte na procházky co nejdříve ráno, abyste se co nejvíce vystavili slunci. Dr Rosenthal doporučuje pořídit si na začátku podzimu světelný box/lampu pro světelnou terapii a ujistit se, že ve vašem domě je část, kde si světlo můžete užívat. Vědět, že máte nástroje, které potřebujete pro boj se zimním SAD, může pomoci snížit stres na konci léta.

“Pokud víte, jak se s tím vypořádat, je to obrovská vzpruha a veškerý strach z nadcházející zimy nebo obavy s ní spojené se zmenšují,” říká Dr. Rosenthal.

Pokud je však pro vás brzký podzim náročným obdobím roku, vězte, že v tom nejste sami.

„Myslím, že možnosti lidí, kteří by mohli využívat více světla, když se dny zkracují, jsou mnohem větší, než si obecně uvědomujeme,“ říká Dr. Rosenthal. Využijte tedy doznívající sluneční paprsky na maximum a zkuste nadcházející měsíce naplnit vzrušením, něčím, na co se můžete těšit, a také spoustou světla.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *