Co byste měli vědět o relativním nedostatku energie ve sportu

By | October 19, 2023

AJako běžkyně divize 1 v cross country a atletice na University of Michigan byla Erin Finn šampionkou NCAA All-American a Big Ten. Několik zranění ji ale zpomalilo a v určité chvíli její tělo přestalo dobře reagovat na trénink. V době, kdy se dozvěděla, že to bylo kvůli tomu, že dostatečně nejedla nebo dostatečně neodpočívala, což mělo za následek syndrom zvaný Relative Energy Deficiency in Sport (REDs, dříve RED-S), bylo příliš pozdě. Když se ohlédne zpět, přemýšlí, čeho dalšího mohla jako běžkyně dosáhnout, kdyby do toho dala správné množství energie.

„Moje kariéra by mohla vypadat úplně jinak, kdybych si tyto koncepty osvojila dříve,“ říká. “Utrpěl jsem spoustu zranění a pravděpodobně celoživotní následky pro hustotu kostí, na jejichž nápravě pracuji.” Nyní jako rezident Finn založil vzdělávací zdroj a virtuální komunitu s názvem Out of the RED-S, aby pomohl ostatním sportovcům udělat to. vyhnout se stejnému osudu.

Co jsou RED?

RED se objevují, když sportovci nejedí dost, aby poháněli jejich těla. V centru tohoto syndromu je nízká energetická dostupnost1: Když nejíte dostatek jídla, vaše tělo v podstatě spotřebuje vaše kalorie při cvičení, takže v nádrži nezůstane dostatek kalorií na podporu vašich každodenních tělesných funkcí – což vede ke kaskádě zdravotních problémů.

K tomu, aby došlo k velkému deficitu, není třeba. Dysfunkce související s REDs může nastat, když má tělo o 250 kalorií méně, než potřebuje denně po dobu pěti dnů, říká sportovní dietoložka Rebecca McConville, RD, LD, CSSD, CEDS, která napsala knihu. Najděte svou sladkou tečku: Jak se vyhnout RED-S optimalizací vaší energetické bilance. „To může spustit určitý druh kaskády – pokud nezabrzdíme včas, uvidíme dlouhodobé důsledky RED,“ říká.

Tento problém byl kdysi označován jako „Triáda atletů2„– nízká energetická dostupnost, menstruační poruchy a nízká kostní hmota. Ale v roce 2014 to Mezinárodní olympijský výbor (MOV) uznal jako širší syndrom, který může postihnout lidi všech pohlaví a má mnoho dalších účinků: zhoršenou gastrointestinální, kardiovaskulární a neurokognitivní funkci, stejně jako sníženou imunitu a zvýšené riziko zranění a, mimo jiné psychické problémy.

Podle nové studie může také negativně ovlivnit výkon sportovců snížením svalové síly, vytrvalosti, síly, tréninkové odezvy, regenerace a motivace. Prohlášení konsensu3 vydal MOV minulý měsíc. Je ironií, že sportovci mohou na tento pokles reagovat ještě tvrdším tréninkem, což může vést k ještě větší ztrátě energie, kterou potřebují k fungování.

Poskytovatelé zdravotní péče zvažují při diagnostice RED několik kritérií, ačkoli prohlášení MOV naznačovalo, že diagnóza byla nekonzistentní. „Jako odborníci na výživu můžeme posoudit, jaký je jejich energetický stav. Lékař může posoudit jejich fyziologickou funkci. Když je zjištěna dysfunkce a dodávka energie je nízká, jsou obecně diagnostikováni s RED,“ říká McConville.

I přes rostoucí povědomí přetrvávají nedorozumění

„V posledních letech došlo k výraznému nárůstu povědomí o RED mezi sportovci všech úrovní,“ říká McConville. To je pravděpodobně způsobeno skutečností, že několik vysoce profilovaných sportovců mluvilo o svých bojích s RED a vytvořilo sítě a kampaně ke zvýšení uznání a poskytnutí zdrojů.

Syndrom však zůstává běžné populaci neznámý a přetrvávají mylné představy, jako že RED postihují pouze vrcholové sportovce, sportovce s podváhou nebo lidi s poruchami příjmu potravy. Ve skutečnosti, podle McConvilla, je pravděpodobné, že RED jsou široce používány mezi rekreačními sportovci – a možná i tak více častější než v profesionálním sportu, protože stejný trénink nebo lékařská podpora není pro průměrného člověka dostupná. Protože to není vždy záměrné: možná si ani neuvědomujeme, kolik energie během cvičení vydáváme a vytváříme deficit, aniž bychom si toho byli vědomi.

Odhady prevalence RED se značně liší, pohybují se od 23 do 79,5 procenta u sportovkyň a 15 až 70 procent u sportovců, uvedlo prohlášení MOV, které bylo založeno na studiích, které byly většinou (ale ne… výhradně) zaměřeny na vrcholové sportovce. . McConville říká, že je to pravděpodobně na horní hranici tohoto rozmezí, spíše 65 až 80 procent, protože tolik případů RED je vynecháno.

“Někteří z mých nejvíce podvyživených sportovců byli ti, kteří byli.” [at a healthy weight], a proto byly roky přehlíženy,“ říká. Někdy sportovci s RED nehubnou vůbec – místo toho primární příznaky souvisí s vynecháním menstruačního cyklu nebo zhoršeným trávením nebo spánkem, říká McConville.

Tento vliv kultury stravy

Když se Finn rozhodla začít Out of RED-S, řekla: „Viděla jsem problém, který se neřešil a který byl velmi, velmi běžný.“ Hlavním faktorem je jednoznačně kultura stravování a kolik zpráv o fitness a zdravém jíst zaměření na hubnutí. „Dialog a kultura kolem podpory zlepšení výkonu oproti podpoře celkového zdraví se zásadně liší od podpory hubnutí,“ říká Finn.

McConville souhlasí a poznamenává, že „naše kultura zaměřená na váhu a stravu“ stojí v cestě širšímu chápání RED. “Je to trochu příliš normalizované, zvláště v některých z těchto butikových posiloven, které skutečně podporují neustálý kalorický deficit,” říká.

Když sportovci upřednostňují hubnutí – protože věří, že hubnutí půjde rychleji nebo že potřebují vypadat jako stereotypní hvězda ve svém sportu – mohou riskovat své zdraví. RED se nejčastěji vyskytují ve vytrvalostních sportech, jako je běh a cyklistika, které vyžadují, aby sportovci při cvičení vydávali hodně energie. sporty, které idealizují hubené typy těla, jako je krasobruslení a gymnastika; a sporty s váhovými kategoriemi, jako je lehké veslování a zápas.

“V mnoha sportech existuje hluboce zakořeněná kultura, ve které trenéři a členové týmu pro zdraví a výkonnost sportovců vyvíjejí jemný až extrémní tlak na sportovce, aby regulovali svou tělesnou hmotnost a složení,” stojí v prohlášení MOV. Přesto mnoho z těchto lidí postrádá znalosti o tom, jak to udělat bezpečně, uvedl.

“Dobře živené tělo je odolné tělo.” -Rebecca McConville, RD

Ani ve zdravotnictví nemusí být RED zcela doceněny. “Vzhledem k tomu, že zdravotnictví je pod tak velkým časovým tlakem, mají tendenci nedávat kousky skládačky dohromady,” říká McConville. Například, pokud pacient přijde s gastrointestinálními problémy, poskytovatel zdravotní péče se může zaměřit pouze na to, „a ve skutečnosti nemá dostatek času na posouzení dostupnosti energie, dostupnosti sacharidů a spánku“ – věci, které naznačují, že RED by mohla být příčina, říká.

Kromě toho, říká Finn, „většina zdravotní péče se zaměřuje na obezitu, nečinnost a metabolickou/inzulinovou rezistenci“ a potřeby těchto pacientů jsou zcela jiné než potřeby sportovců s RED.

„Dalším problémem je, že medicína je ukotvena ve stejné kultuře výživy jako svět cvičení. [which] „Myslí si, že je zdravější být hubený, méně jíst a více cvičit,“ říká Finn. Je dobře zdokumentováno, že lékaři se při péči o pacienty s větším tělem příliš často zaměřují na váhu. A na druhou stranu, pokud pacient přijde s příznaky RED, ale je jinak zdravý a hubený, nezdá se, že by vaše příznaky byly důvodem k obavám.

Cesta vpřed

Co se tedy dá dělat? Léčba RED zahrnuje konzumaci většího množství jídla. Někdy je to ale složitější, než se zdá. „Je to jako načítat úroky z kreditní karty, když jste byli v tomto energetickém deficitu, takže to musíte nejprve vyrovnat – a pak pracovat na tom, abyste zjistili, kde jsou na místě, kde je správná dostupnost energie,“ McConville říká. V závislosti na tom, jak dlouho má osoba RED, může být tělo „dost nestálé asi rok,“ říká.

Uzdravení může také vyžadovat změnu myšlení. Finn zdůrazňuje, že je důležité mít dobře informovaného trenéra a tým, který převezme odpovědnost za „pravidelnou konzumaci dostatečného množství energie, pravidelné snídání před tréninkem nebo pravidelné dopřávání si odpočinkového dne“. A baví mě to.

McConville říká: „Opravdu musíme začít dělat nějaké změny institucionální kultury.“ To zahrnuje jazyk používaný v týmech, jako je komunikace pozitivní na tělo, která se více zaměřuje na to, co tělo sportovce dokáže, než na to, jak vypadá, říká.

Sportovci by neměli tyto příznaky RED akceptovat jako normální. “Když pomyslím na sportovce, kteří sedí naproti mně, je to, jako by se spokojili s dysfunkcí,” říká McConville. “Dobře živené tělo je odolné tělo, které, pokud se o něj budeme starat, nebude mít všechny tyto problémy.”


Články Well+Good odkazují na vědecké, spolehlivé, aktuální a robustní studie na podporu informací, které sdílíme. Na své cestě za wellness nám můžete věřit.

  1. Wasserfurth, Paulina a kol. “Důvody a důsledky nízké energetické dostupnosti u sportovců a sportovců: sociální prostředí, adaptace a prevence.” Sportovní medicína – otevřeno Vol. 6.1 44. 10. září 2020, doi:10.1186/s40798-020-00275-6

  2. Nazem, Taraneh Gharib a Kathryn E. Ackerman. “Ženská atletická triáda.” Sportovní zdraví svazek 4.4 (2012): 302-11. doi:10.1177/1941738112439685

  3. Mountjoy, M., a kol. „Et al2023 Mezinárodní olympijský výbor (MOV) konsensuální prohlášení o relativním nedostatku energie ve sportu“ . REDs) British Journal of Sports Medicinesvazek 57, 2023, s. 1073–1097.


Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *