Co je Allulóza? Vše, co byste měli vědět o tomto novém sladidle

By | September 7, 2023

FPro ty z nás, kteří mají chuť na sladké, se hledání způsobů, jak uspokojit naše chutě a zároveň omezit spotřebu cukru, může zdát nekonečné. A nesčetné množství alternativních a umělých sladidel přišlo na trh, aby uspokojilo přesně tuto poptávku. Ačkoli mnoho z těchto možností pomáhá vyhnout se některým negativním účinkům cukru, výzkum zjistil, že některé z nich jsou problematické i pro jiné aspekty našeho zdraví.

No, v bloku alternativních sladidel je nové dítě, které může nabídnout to nejlepší z obou světů… a jmenuje se allulóza. Pokud jste obeznámeni se scénou zdravé výživy, možná jste si dokonce všimli, že se tato přísada objevuje ve stále více a více zdravějších produktech. Co je ale allulóza a co nám výzkum říká o jejích zdravotních přínosech (nebo obavách)?Co je Allulóza?

Allulosa, vyslovená A·lyoo·minima, Také nazývaný D-psikóza je přirozeně se vyskytující cukr. Jedná se o monosacharid neboli nejjednodušší formu cukru. To je jeden z prvních rozdílů od třtinového cukru (nebo sacharózy), který všichni známe a milujeme, protože stolní cukr je disacharid nebo molekula tvořená dvěma monosacharidy glukózy a fruktózy spojenými dohromady. Zajímavé je, že allulóza má stejné chemické složení jako fruktóza, ale v jiném uspořádání. Tento rozdíl mění způsob, jakým tělo metabolizuje alulózu ve srovnání s fruktózou.

Allulóza je často klasifikována jako „vzácný“ cukr, protože se přirozeně vyskytuje pouze v některých potravinách, včetně fíků, melasy, rozinek, pšenice a javorového cukru. “Je asi ze 70 procent sladší jako cukr a má podobný chuťový profil jako cukr, bez hořké pachuti spojené s některými jinými alternativními sladidly,” vysvětluje Amy Davis, RD, LDN, registrovaná dietoložka ve FRESH Communications. Nabízí asi desetinu kalorií třtinového cukru, asi 0,4 kalorií na gram ve srovnání se 4 kaloriemi na gram, které poskytuje stolní cukr.

“Allulóza byla poprvé objevena ve 40. letech 20. století, ale od roku 2015 je komerčně dostupná pouze v granulované a kapalné formě,” říká Davis. A zatímco alulózu lze získat z přirozeně se vyskytujících zdrojů, výrobci potravin nedávno přišli na to, jak tuto náhražku vyrobit enzymatickou přeměnou fruktózy ze zdrojů, jako je kukuřice, na alulózu.

Je allulóza lepší než jiná sladidla?

Co ale výzkum říká o výhodách (či nevýhodách) této nové alternativy?

Za prvé, způsob, jakým je alulóza metabolizována, má velký vliv na reakci krevního cukru. Davis vysvětluje, že „nemá žádný vliv na hladinu krevního cukru nebo inzulínu“. Protože většina z toho je absorbována tenkým střevem a poté je vylučována z těla ledvinami, „aniž by byla využita pro energii,“ říká Davis. Zbytek odchází z těla přes tlusté střevo se stejným výsledkem.

Výzkum tuto výhodu potvrzuje. Malá studie na lidech ve skutečnosti spojila příjem alulózy se sníženou hladinou cukru v krvi, zejména po jídle, a také se sníženou potřebou inzulínu. Několik studií na zvířatech také zjistilo tuto výhodu, včetně tohoto výzkumného článku z roku 2021 a této studie z roku 2017.

Další výhodou této náhražky cukru je, že neposkytuje prakticky žádné kalorie, i když na rozdíl od mnoha jiných umělých sladidel technicky obsahuje kalorie. Je zajímavé, že existují důkazy, že toto sladidlo je spojeno se snížením tělesného tuku a indexu tělesné hmotnosti u lidí i zvířat. I když to mohlo být způsobeno samotnými kaloriemi, jedna studie zjistila, že alulóza může ve skutečnosti zvýšit metabolismus energie a tuků v těle. Navíc některé studie, jako je tato z roku 2020, dokonce naznačovaly, že chrání játra.

Vzhledem k tomu, že alulóza není metabolizována jako běžné sacharidové potraviny, nepřispívá k růstu bakterií v ústech, který je spojen s tvorbou zubního kazu. A ještě další Další výhodou tohoto sladidla je, že spotřebitelé obecně milují chuť, protože je nejpodobnější chuti cukru ve srovnání se všemi ostatními alternativami.

Je ale allulosa bezpečná?

Pokud jde o výzkum, který vyvolává varovné signály, opravdu toho není mnoho – zvláště ve srovnání s jinými programy nahrazujícími cukr. Recenze z roku 2022, zveřejněná v British Journal of Nutrition zjistili, že zatímco tělo ve skutečnosti neabsorbuje energii poskytovanou allulózou, některé škodlivé bakterie v těle, včetně Klebsiella pneumonie, může potenciálně použít jako potravinu. To znamená, že konzumace nadměrného množství tohoto sladidla může vést k přemnožení těchto oportunních bakterií, což může vést k infekci.

Jinak „nebyl stanoven žádný denní limit a někteří jedinci hlásili gastrointestinální potíže, včetně nevolnosti, nadýmání a nadýmání, když konzumovali větší množství,“ říká Davis.

Food and Drug Administration (FDA) klasifikoval alulózu jako „obecně uznávanou jako bezpečnou“ (GRAS) pro spotřebu a dokonce pracuje na požadavcích na její označování. Použití alulózy je také „schváleno v Singapuru a několika dalších zemích,“ říká Davis. “Nicméně ještě není schválen v Kanadě a Evropě, protože ji považují za novou potravinu, což znamená, že nebyla dostupná dostatečně dlouho na to, aby se mohla rozhodnout.”

Celkově vzato, „v současné době neexistují žádné nepříznivé účinky spojené s alulózou, na rozdíl od některých jiných náhražek sladidel.“ Alulóza je však stále novým sladidlem a vyžaduje další výzkum,“ říká Davis.

Měli byste doma používat alulózu?

Celkově Davis říká: „Alulóza může být skvělým způsobem, jak uspokojit chuť na sladké bez všech kalorií, cukru a negativních vedlejších účinků konzumace příliš velkého množství cukru.“ Vzhledem k tomu, že alulóza je mezi svými konkurenty nejméně kontroverzní, tato alternativa by mohla být dalším velkým wellness trendem v nadcházejících letech – budeme muset počkat a uvidíme.

Pokud to chcete vyzkoušet, najdete alulózu v některých, ale ne ve všech obchodech s potravinami a online v práškové nebo tekuté formě. Vzhledem k tomu, že se v přírodě nevyskytuje ve velkém množství, je většina nákupních možností vyráběna uměle – to ale nemění chuť ani to, jak je vstřebáváno tělem. Díky tomuto procesu je však alulóza o něco dražší než stolní cukr a dokonce i mnoho dalších náhražek cukru na trhu.

Jakmile budete mít tuto sladkost v ruce, můžete ji přidat do pečiva nebo nápojů, posypat ji grapefruitem nebo použít cukr navíc ve svém každodenním životě. Na trh se také dostává mnoho produktů slazených alulózou, od cereálií Magic Spoon a přesnídávek Catalina Crunch až po jogurty Chobani a bonbóny SmartSweets.

Pamatujte však: čím více sladkých jídel sníte (bez ohledu na to, jak jsou slazené), tím více po nich budete toužit, i když budou slazené allulosou. „Jako u každého sladidla je klíčem umírněnost,“ říká Davis. „I když se zdá, že jde o slibné nové sladidlo, vždy je nejlepší uspokojit chuť na sladké přirozeně se vyskytujícími cukry z ovoce a zeleniny bohaté na živiny,“ říká Davis.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *