Co je Entomofobie? Prozradí psycholog

By | September 13, 2023

Fobie, definovaná jako hluboce zakořeněný strach z něčeho, může ovlivnit váš každodenní život a celkovou pohodu – o to víc, když věc, které se bojíte, je všude, jako je hmyz. Toto je známé jako entomofobie, „nadměrný a iracionální strach nebo fobie z hmyzu,“ říká neuropsycholog Sanam Hafeez, PsyD. “Tento strach se může rozšířit na různé druhy hmyzu, včetně běžného hmyzu, jako jsou mravenci, pavouci, včely, švábi a mouchy, ale také na méně nebezpečný nebo neškodný hmyz.”

Navíc, zejména štěnice mohou být pro lidi s entomofobií docela spouštěcí, protože je v noci udržují vzhůru. Níže vysvětluje Dr. Hafeez, proč tomu tak je, stejně jako příznaky a možnosti léčby entomofobie.Příznaky entomofobie

Jak tedy poznáte, že trpíte entomofobií nebo jestli prostě nejste fanouškem hmyzu? Dr. Hafeez poukazuje na to, že lidé trpící tímto typem fobie zažívají ohromující pocit strachu nebo paniky, když jsou konfrontováni s hmyzem nebo dokonce pouhou myšlenkou na něj, což je neúměrné skutečné hrozbě, kterou představují hmyzí stánky. “To může způsobit značnou úzkost a úzkost, což vede k neklidu, podrážděnosti a pocitu nedostatku kontroly,” říká. “Fyzické reakce, jako je zrychlený srdeční tep, pocení, třes a dušnost, jsou běžné, stejně jako hypervědomí a neustálé vyhledávání hmyzu.”

Kvůli tomuto silnému strachu, dodává Dr. Hafeez dodává, že lidé s tímto typem fobie často vyvinou vyhýbavé chování. Jinými slovy, ze všech sil se vyhýbají situacím nebo místům, kde by se s hmyzem mohli setkat. I když tato taktika může pomoci zmírnit strach a úzkost v daném okamžiku, její opakované provádění způsobuje, že přicházejí o věci a zážitky. Například strach ze štěnic může někomu bránit v cestování, i když by chtěl.

Spouští entomofobii

Podle Dr. Hafeezi, symptomy entomofobie mohou vyvolat zejména tři věci: přímý kontakt s hmyzem, přemýšlení o hmyzu nebo pozorování strachu nebo úzkosti jiných lidí souvisejících s hmyzem, například posloucháním příběhů nebo sledováním vyobrazení v médiích, které zobrazují hmyz v výhružným způsobem.

Kromě toho Dr. Hafeez, že štěnice mohou být zvláště spouštěcí pro lidi s entomofobií, protože jsou spojeny s invazí do osobního prostoru a krmením lidskou krví během spánku. Jak si dokážete představit, tato myšlenka může způsobit, že se lidé s entomofobií budou cítit zranitelní a hluboce zraněni. Navíc „odolnost a obtížnost vymýcení zamoření štěnicemi může zvýšit pocity bezmoci a strachu a zvýšit reakci na strach,“ říká. “Kromě toho fyzické příznaky kousnutí štěnice, jako je svědění a šrámy, mohou zvýšit úzkost a sloužit jako neustálá připomínka jejich přítomnosti, což zvyšuje utrpení jedinců s entomofobií.”

Možnosti léčby entomofobie

Pokud vám strach ze štěnic nebo jiného hmyzu brání v noci spát, existují věci, které můžete udělat, abyste fobii překonali. Dr. Hafeez konkrétně poukazuje na kognitivně behaviorální terapii (CBT), účinnou terapeutickou léčbu fóbií, jako je entomofobie. „Jde o rozpoznání a zpochybnění iracionálních myšlenek a přesvědčení o hmyzu,“ vysvětluje Dr. Hafeez. “Prostřednictvím kognitivní restrukturalizace se jednotlivci učí nahrazovat ustrašené a zkreslené myšlenky racionálnějšími a realističtějšími.”

Expoziční terapie je forma kognitivně behaviorální terapie, která, jak název napovídá, zahrnuje postupné vystavování se obávaným podnětům, jako je hmyz. „Prostřednictvím systematické a kontrolované expozice mohou jednotlivci čelit svým strachům v bezpečném prostředí a naučit se zvládat své reakce na strach,“ říká Dr. Hafeez. “Tuto terapii lze dodávat různými způsoby, jako jsou simulace virtuální reality, imaginární expozice – mentální představa setkání s hmyzem – nebo expozice in vivo, postupná, skutečná expozice hmyzu.”

Celkově vzato, překonání entomofobie (nebo jakékoli jiné fobie) vyžaduje trpělivost a obětavost. Zatímco jste v centru dění, Dr. Hafeez, že používání technik založených na všímavosti, jako je meditace, může také pomoci zvládnout úzkost a strach, které přicházejí s entomofobií.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *