Co je potřeba k udržení je ve sportu

By | September 15, 2023

TNelze popřít, že je to vzrušující doba pro ženský sport.

Začátkem tohoto roku zaznamenalo Mistrovství světa ve fotbale žen rekordní čísla v návštěvnosti – a rekordní počet vstřelených branek. Zdá se, že popularita Národní basketbalové asociace žen (WNBA) a Národní fotbalové ligy žen (NWSL) je na svém vrcholu. Ultrarunner Courtney Dauwalter ohromila na sociálních sítích i neběžce, když letos v létě vyhrála tři legendární závody na 100 mil během pouhých deseti týdnů. A právě před několika týdny volejbalový tým University of Nebraska odehrál zápas na fotbalovém stadionu, který byl zaplněn do posledního místa, a vytvořil světový rekord v účasti na ženské sportovní akci.



Být někým, komu na ženském sportu záleží, znamená neustále oslavovat tato vítězství a zároveň naříkat, jak daleko ještě musíme zajít. Například hráčky WNBA a NWSL stále vydělávají zlomek platů, které si jejich protějšky z NBA a MLS přinesou domů, a sportovní příběhy o ženách tvoří pouhá čtyři procenta mediálního pokrytí. Nejznepokojivější je, že podle Women’s Sports Foundation (WSF) je u dívek stále dvakrát vyšší pravděpodobnost, že opustí sport ve věku 14 let než u chlapců. Tyto dívky nepřicházejí jen o zábavu ze sportu nebo šanci na vysokoškolské stipendium nebo kariéru atletky; Podle WSF je cvičení také spojeno s lepším tělesným obrazem a sebevědomím, vyšší mírou rodinné spokojenosti, lepšími zdravotními výsledky a životními dovednostmi, jako je týmová práce a vedení.

Některé z nejčastějších překážek ve sportu pro dívky jsou zřejmé: nedostatek příležitostí, sociální stigma, méně vzorů. Ale takový, který možná neuhodnete? Nedostatek dobrých trenérů – a zvláště trenérů speciálně vyškolených, aby udrželi dívky ve hře.

„Tréner může udělat rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem, zvláště u žen,“ říká Mariana Lopa, výkonná ředitelka Girls Got Game, filipínské neziskové organizace, jejímž cílem je posílit mladé ženy prostřednictvím sportu tím, že je spojí se silnými trenérkami ženských postav a vzory. . Setkal jsem se s Lopou při nedávné návštěvě Manily s Nike v rámci jejich práce na zlepšení přístupu dívek ke sportu – tím, že jim dáme větší prostor a lepší trenéry pro usnadnění hry.

Filipínky jsou minimálně zapálené pro basketbal, a přesto neexistuje žádná profesionální ženská liga a ženy a dívky jsou často implicitně či výslovně nevítané nebo vytlačované na okolních hřištích, kde se rodí místní hvězdy.

„Na Filipínách je tolik míst – problém je v tom, že každý rád hraje basketbal,“ říká Lopa. „Podle mých zkušeností, abych měl čas na hřišti, musel jsem tam být hned po obědě, jinak by kluci přišli po škole a tobě by se ulevilo.“ Jiní hráči, se kterými jsem mluvil, říkali, že je běžné, že na hřiště chodí dívky a ženy. na hřišti za úsvitu jen proto, abychom získali trochu herního času.

Odpověď Nike na tento problém? The Courtyard, epické, barevné místo v jedné z nejživějších čtvrtí Manily se dvěma a půl kurty vyrobenými z recyklovaných tenisek Nike. Na nádvoří se koná program nazvaný „Her Hoops“, kde mohou na kurt pouze dívky a ženy. “Nike, že vytvořila The Courtyard a měla speciální hodiny pro dívky, je velký problém, protože nikdo nemůže přerušit naši hru,” řekl Lopa. Nike také spolupracuje s Girls Got Game na pořádání bezplatných basketbalových kempů na Courtyard pro dívky všech věkových kategorií, protože dívkám můžete dát volnou ruku na hřišti, ale bez podpůrných trenérů, kteří by pěstovali jejich dovednosti a lásku ke hře, nebudou. stále nebudu v nevýhodě.

Dívky hrají v dívčím basketbalovém programu Nike Coaches v Manile na Filipínách
Vaše pneumatiky na Courtyard v Manile. Foto: Nike

Samozřejmě to není jen na Filipínách, kde si dívky zaslouží více od svých trenérů: nedávno vydaná příručka Nike Coaching Girls Guide, vytvořená ve spolupráci s Centrem pro léčení a spravedlnost prostřednictvím sportu, obsahuje pokyny, jak povzbudit dívky ke sportu. a již byl použit k výcviku více než 17 000 trenérů po celém světě. Zde je to, co jsem se naučil o trénování dívek od průvodce a mého času v The Courtyard.

Je důležité pochopit, proč dívky potřebují od svých trenérů to, co potřebují

Když říkáme, že dívky potřebují něco jiného než jejich trenéry, riskujeme, že si o dívkách a sportech udržíme nebezpečné stereotypy, jako například, že nejsou tak nadané jako chlapci, a proto potřebují více pomoci, nebo že jsou nějak citlivé nebo přehnaně citlivé. a je třeba se rozmazlovat.

Tyto stereotypy nejsou pravdivé. Ale skutečnost, že stále existují, zdůrazňuje, proč tolik dívek tento sport vzdává. I trenéři s nejlepšími úmysly mohou omylem poslat špatnou zprávu. Jaké dívky Přesně řečeno Potřebujeme trenéry, aby se těmto myšlenkám aktivně bránili tím, že se zaměří na talent a schopnosti dívek a ukážou jim, jak fyzicky a psychicky silné ve skutečnosti jsou.

Když jsou trenéři opatrní, aby vyjádřili, že dívky patří do tohoto sportu stejně jako chlapci, mohou mít silný dopad, zejména na mladé hráče, kteří ještě nestrávili tolik stigmatu. “U těchto dívek je to čerstvé – nemají žádné předpojaté představy o tom, co je basketbal,” říká LA Mumar, trenérka jednoho z nejlepších ženských vysokoškolských basketbalových programů na Filipínách na Ateneo de Manila University. “Myslí si, že je to normální, umím hrát s míčem.”

Dívky naplno využívají svůj potenciál ve sportu

Vzhledem k tomu, že dívky nejsou vždy tak povzbuzovány ve své lásce ke sportu jako chlapci, osobní kontakty mezi trenéry a hráči jsou ještě důležitější, zdůrazňuje Nike ve svých pokynech. Lopa ze své zkušenosti říká, že to vypadá jako pochopení, že dívky často cvičí celé své já. „Pokud máte trenéra, který má s hráčem dobrý vztah, může říct: Hej, vím, že si tím procházíš, ale můžu mít tvoji pozornost na 40 minut?“Povídá. “A po 40 minutách si o tom promluvme.”

Dívky fandí na akci Nike Girls Trainers v Manile
Foto: Nike

Jazyk je důležitý

„Aniž by to mělo smysl, všichni máme zodpovědnost za udržování kultury mužnosti ve sportu prostřednictvím jazyka,“ říká Nike’s Coaching Girls Guide. Může se to zdát samozřejmé nebo nedůležité, ale i říkat dívkám „muži“ může být nevítané. (Studie citovaná společností Nike zjistila, že dívky ve třídě, kde učitelé nazývali všechny studenty „muži“, zvedaly ruce výrazně méně, protože si myslely, že s nimi učitel nemluví.) Podle Nike je také důležité mít roli modelky napříč celým genderovým spektrem.

„Dívky se díky tomu cítí pohodlněji,“ říká Lopa, který pravidelně používá průvodce Nike k výcviku trenérů Girls Got Game. “Dává jim to pocit, že tento program je pro mě speciální.” A vždycky se budu chtít vrátit.”

U dívek jsou sázky jiné

Ve Spojených státech mohou dívky, které milují sport, snít o kariéře v profesionální lize, jako je WNBA nebo NWSL. Ale i tak je nepravděpodobné, že si vydělají dostatek peněz na práci na plný úvazek. V mnoha zemích, jako jsou Filipíny, ani to není možné. “Pro dívky je tak snadné skončit, protože se nemají na co těšit,” říká Lopa. “Je tak snadné říci: Končím, teprve se budu učit.”

Vzhledem k tomu, že atletky nemohou snít o tom, že se stanou další Lebronem Jamesem jako chlapci, musí dívčí trenéři pracovat dvakrát tak tvrdě, aby udrželi dívky v běhu – a aby demonstrovali mnoho výhod, které to přináší – ve sportu zůstat, který nemá co dělat. s hraním sportu v určitém okamžiku, aby to jako profesionál.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *