Co jsem se naučil od Rega Rubdownse

By | September 8, 2023

Pro mě bylo ležení na masážním stole vždy mimořádným zážitkem: na krátkou pauzu svět zmizí a zbývá jen uklidňující dotek. Považuji se za jednoho ze šťastlivců, kteří si v průběhu let mohli vyzkoušet mnoho různých masážních stylů. Zažil jsem tradiční techniky hammamu v Maroku; Nechal jsem se hýčkat opulentními nabídkami v lázních na západním pobřeží Mexika.

Ale jakkoli je miluji, masáže, které jsem dostal, byly vždy velmi vzácné.

Když jsem slyšel, že zakladatelé Drybaru zakládají vlastní masážní společnost s názvem Squeeze se sídlem v mém rodném městě, spěchal jsem naplánovat svou první schůzku. Jako učitel jógy s nepředvídatelným rozvrhem jsem hledal bezstarostnou masáž, kterou bylo snadné rezervovat, ale přesto slibovala výsledky. Squeeze se zdálo být odpovědí. Prostřednictvím své aplikace a webu umožňuje tato technologicky zaměřená franšíza hostům rezervovat, nastavit personalizované preference, zaplatit a zanechat recenze na jedné platformě, takže můžete doslova vejít a obrazně se vznášet.S rezervací provedenou kliknutím na tlačítko jsem se cítil inspirován vyzkoušet nejen jednu, ale čtyři masáže v průběhu měsíce, abych prozkoumal výhody začlenění pravidelného cvičení těla do mé wellness rutiny. Mým cílem bylo nejen užít si týdenní hýčkání (samozřejmě ve jménu péče o sebe), ale také sledovat jakékoli znatelné změny v mé celkové pohodě. Zde je to, co si myslím, že příjemný, ale nákladný zvyk pro vás může udělat, pokud si ho budete pravidelně zapisovat do kalendáře.

Jak často byste měli chodit na masáž?

V průzkumu American Massage Therapy Association z roku 2022 dostalo 48 procent spotřebitelů masáží poslední masáž ze zdravotních a wellness důvodů, jako je úleva od bolesti nebo zvládání stresu. Odborníci tvrdí, že masážní terapie představuje minimální riziko, pokud ji provádí vyškolený lékař, přičemž určité zdravotní stavy, jako je těhotenství nebo onemocnění ledvin, vyžadují větší opatrnost. Zatímco masážní zážitky mohou být docela náhoda (pokud víte, Víš), výzkum naznačuje, že pravidelná masážní terapie může kromě jiných výhod pomoci snížit chronické bolesti dolní části zad a krku a zmírnit příznaky deprese.

“Frekvence masáže se liší v závislosti na individuálních faktorech, jako jsou zranění, nepohodlí a cíle,” říká certifikovaný masážní terapeut Clinton Kyles. Pokud si chcete pouze udržet celkovou pohodu, Kyles doporučuje jednu 80minutovou masáž měsíčně jako obecné vodítko. „U nedávných nebo těžkých zranění je nejvhodnější 50minutová masáž týdně po dobu dvou až tří týdnů. Při chronických nebo dlouhodobých bolestech se doporučují dvě 80minutové masáže za měsíc,“ dodává.

Stejně jako konkrétní fitness program může zlepšit vaše zdraví, správná masáž může přinést pozitivní výsledky, ale nalezení nejlepšího řešení vyžaduje pokusy a omyly. „Masáž není univerzální forma terapie a může trvat trochu si zvyknout, než najdete toho správného terapeuta a styl, který je pro vás ten pravý,“ říká Brittany Driscoll, spoluzakladatelka a generální ředitelka Squeeze.

Možné účinky týdenních masáží

Přestože je zapotřebí více výzkumu, studie z Emory University z roku 2012 uvedla, že opakované masážní terapie mají trvalé účinky. Mezi výhody švédské masáže – charakterizované lehkým dotykem pro relaxaci – patří zlepšení nálady, snížení stresu a úzkosti a lepší spánek. Hluboká tkáň na druhé straně bojuje proti svalovému napětí a bolesti tím, že vyvíjí větší tlak.

„Masáž je pro mě jedním z mála rituálů péče o sebe, který mi umožňuje skutečně se uvolnit a nabít energii,“ říká Driscoll. „Masáž mi rozproudí krevní oběh, uvolní svaly a zmírní bolesti těla. Také to snižuje můj emoční a duševní stres.“

Co se stalo, když jsem dostával týdenní masáže po dobu jednoho měsíce?

Od vstupu do profesionálního světa se masáže staly ceněným rituálem v mé péči o sebe. Ale protože jsou drahé, chodím na hodinovou masáž tradičně jen tak jednou za čtvrt roku. (Podle Thumbtack je celostátní průměrná cena masáže 100 $ za sezení, ale ceny se výrazně liší.)

Svou týdenní masážní cestu jsem začal v místě Squeeze v Denveru, kde 50minutová masáž bez členství stojí 129 $ (což by kleslo na 95 $). Uprostřed požadavků moderního života má záda sužuje napjatost svalů. Okamžité změny v mé fyzické pohodě po mé první masáži celého těla byly příjemné, ale očekávané – menší svalové napětí, lepší krevní oběh a lepší trávení. Pro klasickou masáž jako je tato obvykle požaduji střední tlak a mým oblíbeným vedlejším účinkem byl vždy přirozený lesk pleti a snížení nadýmání v břiše.

Na své druhé sezení jsem dorazil zcela vyčerpaný z práce a rozhodl jsem se pro tradičnější, nízkotlakou švédskou masáž zaměřenou na můj parasympatický nervový systém. Cítil jsem se uvolněně, ale rychle jsem se vrátil ke starým zvykům tím, že jsem po schůzce spěchal vyřídit další pochůzky. Až ve třetím týdnu se začaly projevovat mentální výhody zklidnění nervového systému. Protože jsem na to byl v tu chvíli tak zvyklý, dokázal jsem se do sezení dostat rychleji a klid byl patrný. Cítil jsem se lépe schopen vyrovnat se s každodenním stresem a všiml jsem si zlepšené kvality spánku s postupem týdne.

Při své čtvrté a poslední návštěvě jsem se rozhodl pro masáž hlubokých tkání s perkusní terapií, která využívá těžší ruku k rozrušení svalové tkáně. Přišel jsem přímo z hodiny posilování a chtěl jsem uvolnit své namožené svaly. V následujících dnech jsem si všiml, že mě po tréninku nebolí jako obvykle.A věda to shrnuje: Protože masáž může snížit otoky svalů, může vést k rychlejší regeneraci.

I když masáž každý týden zatěžuje peněženku, byla to právě konzistence, která umožnila mému tělu každý týden lépe relaxovat. Možná si nebudu moci dovolit udržovat tento zvyk po celý rok, ale po tomto experimentu mohu rozhodně říci, že mě najdete na mém místním masážním stole, kdykoli to bude možné.


Články Well+Good odkazují na vědecké, spolehlivé, aktuální a robustní studie na podporu informací, které sdílíme. Na své cestě za wellness nám můžete věřit.

  1. Rapaport, Mark H. a kol. “Předběžná studie účinků opakované masáže na hypotalamo-hypofýzu-nadledviny a imunitní funkce u zdravých jedinců: Studie mechanismů účinku a dávkování.” Journal of Alternative and Complementary Medicine2012, doi.org/10.1089/acm.2011.0071.

  2. Davis, Holly Louisa a kol. “Vliv sportovní masáže na výkon a regeneraci: systematický přehled a metaanalýza.” BMJ otevřené sportovní a pohybové lékařství Vol. 6.1 e000614. 7. května. 2020, doi:10.1136/bmjsem-2019-000614


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *