Co znamenají půlměsíce na tvých nehtech

By | September 8, 2023

LPřiznejme si to: závist nehtů je velmi reálná věc. S tolika nehtovými umělci, kteří zveřejňují krásné nehty na Instagram a TikTok, je přirozené, že si přejete, aby vaše nehty byly stejně dlouhé, barevné nebo dobře upravené. Zatímco všechny tyto naděje a sny se mohou splnit při rychlé návštěvě místního nehtového salonu, je tu jedna vlastnost nehtů, kterou nelze koupit: měsíčky na nehtech.

Vidíš, teď se díváš na své nehty a přemýšlíš, co to je nebo proč je nemáš. (Osobně je mám jen na pár nehtech, takže nejste sami, pokud si všimnete toho samého.)Abych zjistil, co to znamená, když vám chybí půlměsíce na nehtech, mluvil jsem s certifikovanou dermatologkou Danou Sternovou, MD, která se specializuje na diagnostiku, léčbu a operaci nehtu. Dopředu zjistěte, co říká o nehtech.

Proč můžete mít na nehtech půlměsíce

Pokud jste někdy přemýšleli, odkud vaše nehty rostou, Dr. Hvězda na srpcích (také známá jako lunula nehtů). “Měsíčky jsou polovinou nehtové matrice,” říká a poukazuje na to, že matrice se také nazývá kořen nehtu. “Nehtová matrice je oválná struktura, která tvoří skutečnou nehtovou ploténku – je to ‘centrum výroby nehtů’.”

Ačkoli mnoho nehtových influencerů má viditelné půlměsíčky, takže se zdá, že jsou klíčovou součástí zdravých a krásných nehtů, říká Dr. Hvězda, že mnoho lidí nevidí své lunuly. “Pro mnoho lidí není půlměsíc na většině nehtů viditelný, protože je pokryt kůží v proximálním záhybu nehtu, ale všichni máme matrice nehtů, a proto lunuly,” ujišťuje nás.

Co znamenají malé nebo neviditelné půlměsíčky na nehtech?

Někteří lidé na internetu šíří mylné informace, že nedostatek měsíčků souvisí s nedostatkem vitamínů. A často se tomu věří, protože jiné nepravidelnosti nehtů, jako například: B. otřepy lze přičíst téže věci. Ve skutečnosti Dr. Uvědomte si, že naše nehtové matrice (a srpky, které je doprovázejí) jsou vytvořeny při narození a nejsou ovlivněny vitamíny, které konzumujeme.

„S naší nehtovou matricí jsme se narodili a velikost a tvar do značné míry určují kvalitu nehtů,“ vysvětluje. “Pokud někdo nevidí svůj srpek na miniatuře, obecně to znamená, že má relativně malé matrice a je pravděpodobnější, že bude mít tenké, malé nehty.”

Navíc poukazuje na to, že to, že nevidíte jeho srpky, neznamená, že neexistují. “Nechybějí, jen nejsou vidět, protože jsou pod proximálním záhybem nehtu,” uklidňuje nás.

Beru to pryč

Zatímco půlměsíce vypadají jako kritická část zdravého nehtu, podle Dr. Hvězda obvykle není důvodem k obavám (ani není o čem volat svému lékaři), pokud nejsou viditelné. Mějte však na paměti, že viditelné lunuly by měly mít světle bílou barvu. Pokud si všimnete, že jsou černé, hnědé, modré, červené nebo žluté, kontaktujte svého lékaře, protože může jít o základní zdravotní problém (jako je cukrovka, srdeční selhání nebo selhání ledvin). To je však poměrně vzácné.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *