Co způsobuje svědění pochvy před nebo během menstruace?

By | September 8, 2023

bMezi křečemi, změnami nálad a bolavými prsy přichází vaše menstruace dost Vedlejší účinky, amirite? I když se jedná o častěji diskutované příznaky, nejsou to jediné: Zažili jste také vaginální svědění před nebo během menstruace?

Mnoho redditorů to jistě udělalo. Je to nepříjemné, je to nepohodlné, je to nepříjemné – co je špatně? Existuje způsob, jak to zastavit? Někteří odborníci sdílejí svá vysvětlení a rady.

Důvod svědění

Ve hře mohou být různé příčiny, z nichž některé jsou více či méně závažné. Mezi tyto příležitosti patří:


Odborníci v tomto článku

 • Melanie Bone, MD, Melanie Bone, MD, je certifikovaná gynekoložka a členka Daye’s Medical Board.
 • Shirin Lakhani, MBBS, Shirin Lakhani, MBBS, je praktický lékař a specialista na intimní zdraví.
 • Taniqua Miller, MD, Taniqua Miller, MD, FACOG, MSCP, je zakladatelkou TaniquaMD a klinikem Evernow.

Změny hormonů a pH

Tyto výkyvy jsou během vašeho menstruačního cyklu normální. “Obojí může způsobit svědění, pálení nebo nepohodlí před a během menstruace,” říká Dr. v Gynecological Health.

Vysvětluje, že změny v hladinách hormonů a/nebo pH vašeho těla mohou také ovlivnit hladinu vlhkosti, „což může vést ke svědění v důsledku zvýšeného tření,“ říká Dr. Kosti.

Možná infekce

“Vaginální svědění může být známkou změn, ke kterým dochází kolem menstruačního cyklu,” říká Taniqua Miller, MD, FACOG, MSCP, zakladatel TaniquaMD a lékař Evernow. “Ale konkrétněji můžete pociťovat příznaky něčeho, co se nazývá ‘vaginitida’, což je způsobeno dvěma běžnými příčinami: kvasinkovými infekcemi a bakteriální vaginózou.”

Před menstruací, vysvětluje, může dojít k nadměrnému nahromadění kvasinek ve vagíně, což může způsobit vaginální svědění před nebo během menstruace. “To se může vyskytovat cyklicky a nazývá se to ‘cyklická vulvovaginitida’,” říká Dr. Mlynář. Mezi příznaky kvasinkové infekce patří svědění, pálení, zarudnutí, bolest, změny výtoku a další.

Stejně tak u bakteriální vaginózy mohou hormonální změny, ke kterým dochází během vašeho cyklu, způsobit množení bakterií, říká Dr. Miller, způsobující podráždění pochvy a vulvy. Bakteriální vaginóza má podobné příznaky jako kvasinková infekce: výtok zapáchající po rybách, pálení při močení, svědění, bolest, zpočátku bílý nebo šedý výtok.

Pokud jde o infekce, Dr. Miller také navrhuje, aby si byl vědom možnosti sexuálně přenosných chorob. “Pokud dojde k náhlé změně vulválního a vaginálního svědění, vždy stojí za to zkontrolovat sexuálně přenosné infekce,” říká.

Některé hygienické výrobky

Když se svědění zhorší zatímco Pokud menstruaci nezaznamenáte, může to být způsobeno daným hygienickým přípravkem. “Používání určitých produktů během menstruace, jako jsou hygienické vložky, může také způsobit svědění,” říká Shirin Lakhani, MBBS, praktický lékař a specialista na intimní zdraví. “Tampony mohou také způsobit svědění, protože mohou vysušit vagínu.”

Aby se tomuto nepohodlí vyhnula, doporučuje používat menstruační kalíšky nebo pratelné spodní prádlo. Pokud však chcete tampony používat i nadále, doporučuje je často měnit a nepoužívat ty vysoce savé.

Uložte si také vonná mýdla jiný Části vašeho těla. “Používání vonných produktů ovlivňuje pH vaší pochvy a ty by mohly podráždit oblast a způsobit svědění,” říká Dr. Lakhani. “Při koupání si stačí čistit vulvu teplou vodou a nemusíte čistit pochvu, která se čistí sama přirozeně.”

Kdy byste měli navštívit lékaře?

Pokud jsou vaše příznaky znepokojivé, dlouhotrvající nebo nepříjemné, návštěva lékaře je pravděpodobně vaší nejlepší volbou. Přesněji řečeno, lékaři, se kterými jsem mluvil, uvádějí následující příznaky jako důvody k objednání:

 • Výtok, který má zelený nebo žlutý nádech nebo vypadá jako tvaroh (nebo jinak vypadá jinak než obvykle)
 • Velmi páchnoucí výtok
 • Otok nebo zarudnutí vulvy
 • Stížnosti, které po pár dnech neustupují
 • Těžké vyrážky
 • Bolestivé močení
 • Bolestivý sex
 • Příznaky podobné chřipce se objevují spolu s malátností a svěděním

I když to může být lákavé jednoduše se obrátit se svými příznaky na Google, návštěva lékaře zajistí, že příznaky dostanete Že jo Diagnostika a léčba. “Pokud předpokládáte, že se jedná o kvasinky, ale nikdy jste neměli potvrzenou kvasinkovou diagnózu, mohli byste potenciálně oddálit diagnózu infekce, která vyžaduje jiný typ léčby,” říká Dr. Mlynář.

Nakonec nezlehčujte to, co zažíváte. “Vždy byste měli léčit jakékoli vaginální příznaky, které pociťujete, jako vážné,” říká Dr. Kosti. „Je to proto, že zdraví vaší vulvy a vagíny je životně důležité pro vaše celkové reprodukční a gynekologické zdraví. Prosím, nepodceňujte důležitost zdraví vulvy.“

4 způsoby, jak zabránit vaginálnímu svědění před nebo během menstruace

Ještě lepší než přistupovat k svědění reaktivně je přemýšlet o proaktivních opatřeních, která můžete přijmout. Čtěte dále a zvažte několik.

Zvyšte příjem probiotik a vody

“Doporučuji dietu bohatou na probiotika, jako je jogurt a kysané zelí, abyste podpořili bakterie v těle,” říká Dr. Lakhani.

Doporučuje také pít dostatek vody, protože může pomoci s premenstruačním podrážděním, odstranit toxiny tím, že budete častěji čůrat, a zmírnit suchost.

Vyberte si prodyšné spodní prádlo

Za prvé, může být (bohužel) nejlepší vyhnout se sexy spodnímu prádlu. “Drž se dál od těsného syntetického spodního prádla, které může vytvářet vlhkost,” říká Dr. Lakhani. “Bavlněné spodní prádlo je mnohem lepší a umožňuje vaší vagíně dýchat.” (A hej, bavlněné spodní prádlo může být také roztomilé!)

Důležitá je také pravidelná výměna spodního prádla. “Zůstaňte v suchu tím, že si vyměníte spodní prádlo po tréninku nebo plavky po koupání na pláži,” říká Dr. Kost. “Nadměrná akumulace vlhkosti také zvyšuje růst bakterií a může vést k vaginálním infekcím.”

Když je čas vyprat spodní prádlo, možná budete muset změnit rutinu. „Neperte své spodní prádlo drsnými mýdly nebo aviváží,“ dodává Dr. Bone přidává a doporučuje místo toho používat dětský prací prostředek.

Použijte lubrikant

Dr Lakhani říká, že sexu je nejlepší se vyhnout, protože může zhoršit příznaky vaginálního svědění před nebo po menstruaci. Ale jako preventivní opatření může používání lubrikantu s vyváženým pH pomoci snížit riziko vnitřního svědění nebo tření způsobeného vaginální suchostí.

Další potenciálně užitečné produkty

Trápí vás stále kvasinkové infekce? “Někdy může pomoci domácí léčba vaginálními čípky s kyselinou boritou,” říká Dr. Mlynář. “Nicméně doporučuji promluvit si s lékařem, než se ujistíte, že je to pro vás skutečně správná volba.”

Pokud nemůžete svůj hygienický prostředek často měnit (abyste se vyhnuli vlhkosti na pokožce, která může být dráždivá), doporučuje také používat bariéru proti vlhkosti mimo vagínu. “Něco tak jednoduchého, jako je vazelína, oxid zinečnatý nebo značka Aquaphor, lze použít k ochraně pokožky před podrážděním na polštářcích nebo dobových výrobcích,” říká.

Na konci dne, i když může být řešení vedlejších účinků menstruace nepříjemné, je to svědění, které lze (účinně) zmírnit pomocí takových kroků.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *