Designér Bobby Berk o první knize „Přímo doma“

By | September 13, 2023

WDávno předtím, než expert na design a televizní moderátor Bobby Berk nominovaný na Emmy, dokázal rozpoznat jeho talent pro design, cítil to v kostech. Poprvé tento pocit zažil v pěti letech, když seděl v ložnici vyzdobené v červené barvě – červený přehoz, červené polštáře, červené závěsy – vše v barvě hasičského auta, kterou jeho matka vybrala, aby vyhovovala nalezenému malému chlapci. „Nedokázal jsem vyjádřit slovy, že mě tato barva děsí, ale uvědomil jsem si, že se necítím klidný a cítil jsem, že díky modré se budu cítit lépe,“ říká mi. Ušetřil si tedy šeky k narozeninám, dokud si nebude moci dovolit modré povlečení, což by byla jeho vůbec první přeměna pokoje.

Odborníci v tomto článku

  • Bobby Berk, odborník na design, televizní moderátor a autor nominovaný na cenu Emmy

Ačkoli si to Berk v té době plně neuvědomoval, tato formativní zkušenost položila základ jeho dnešnímu přístupu: podstata dobrého bytového designu spočívá nejen v tom, jak vypadá, ale také v tom, jak se cítí člověk, který v něm žije. . Jak Berk vysvětluje ve své první knize, která vyšla 12. září, Přímo doma: Jak dobrý design je dobrý pro myslPokud si při navrhování prostoru ceníte štěstí, pohodlí a stylu, okamžitě se o vás postará.

Berk v knize odhaluje způsoby, jakými měl design v průběhu let hluboký dopad na jeho duševní stav, a poté poskytuje praktické vodítko pro navrhování domova, který se cítí a funguje jako bezpečný přístav – takový, který spíše přispívá. spíše než naruší váš pocit míru.

„Pokud jde o domov, je to pro mě ten největší pocit [that of] cítit se v bezpečí.“ —Bobby Berk, odborník na design a televizní moderátor nominovaný na cenu Emmy

„Pokud jde o domov, je to pro mě ten největší pocit [that of] cítit se bezpečně a bezpečně,“ říká. Vážnost tohoto pocitu skutečně pochopil, až když se jako teenager ocitl bez domova a surfoval na gauči nebo spal v autě nebo na ulici. První byt, který si mohl dovolit, byl záchranou, fyzickou i psychickou. „Přechod z necítění se bezpečně k tomu pocitu a uvědomění si drastického rozdílu, který to způsobilo pro mé duševní zdraví – to mě postavilo na cestu stát se designérem a sdílet tento pocit s ostatními,“ říká.

Na počest křtu jeho knihy jsem mluvil s Berkem o tom, co to skutečně znamená najít svůj osobní styl a proč je tak důležité vytvořit prostor, který vás nejlépe podpoří, a také klíčové prvky bytového designu, které vám zvednou náladu a dokážou uklidnit. vaše smysly.

Good+Good: Vaše kniha, Přímo domazdůrazňuje, že je důležité navrhnout svůj domov tak, aby s vámi mluvil osobně. Co byste řekli někomu, kdo se snaží přijít na svůj designový styl?

Bobby Berk: Začal bych tím, že bych se jich zeptal na věci, které nemají s designem vůbec nic společného – protože na konci dne jsou to věci, které chcete mít doma, protože jsou to věci, které vám dělají radost.

Pamatuji si před lety Divné oko, měli jsme hrdinu jménem Remy, který zdědil dům své babičky. Zatímco jeho babička byla stylová a měla takový cool dům, to bylo vše ne dům 27letého mládence a on vlastně nevěděl, co s tím.

Na začátku show jsem se lidí zeptal: „Jaká je vaše estetika designu?“ A oni odpověděli: „Nevím.“ Nebo řekli něco, o čem jsem věděl, že to nejsou oni, jen něco, co slyšeli – např. jako „francouzský průmysl“. A řekl bych: „Jsi si jistý? Opravdu víš, co to je?” A nevyhnutelně by řekli: “Ne, jen jsem to někde četl.”

Tak jsem se Remyho zeptal: “Jaký je tvůj oblíbený televizní pořad?” A on řekl: “blázen.“ A pak jsem si pomyslel: „Jaká je tvá vysněná dovolená?“ A on řekl: „Kuba a já jsem taky uvízl v 50. letech.“ Tak jsem udělal jeho domov v Mid-Century Modern a udělal opravdu skvělou nástěnnou malbu Havana a on vešel a řekl: “Ach můj bože, to jsem já.” Nechápu, jak jsi to udělal.” A v podstatě jsem se ho právě zeptal na věci, na kterých mu záleželo a na tom, co s tím nemá nic společného. design, a to jsou věci, které jsem dal do jeho domova. Protože jde o to, že pokud vám doplní šálek jiným způsobem, doplní vám také šálek doma.

W+G: Jaký dopad má navrhování domu podle vašeho osobního stylu na duševní zdraví?

BB: Je to drastické. Váš domov je jako vaše nabíječka telefonu. Pokud doma v noci úplně nenabijete, nevydržíte přes den, a pokud telefon nenabijete v noci, nevydrží ani přes den.

Takže to má opravdu velký dopad, když navrhujete na základě svého osobního stylu. A nemusí to nutně znamenat obklopovat se věcmi, za které utrácíte peníze. Může to být chladivý kámen, který jste našli na dovolené a který vás pokaždé, když se na něj podíváte, vrátí do okamžiku, kdy jste byli v opravdu skvělém duševním stavu. Může to být vůně. Může to být textura, která vám připomene pohovku vaší babičky, když jste byli malí, když jste se cítili bezpečně. Jakmile zjistíte, co to je, může to mít velký dopad.

W+G: Existují podle vašeho názoru nějaké konkrétní designové úpravy nebo změny, které skutečně zlepšují to, jak se lidé cítí ve svých domovech?

B.B: Osvětlení je velmi důležité. A zatímco lidé mluví o dopadu osvětlení na místnost, ve skutečnosti nepřemýšlejí o tom, jaký dopad může mít také na váš stav mysli.

Mnohokrát lidé říkají: „Ach, v noci se mi tak špatně usíná.“ A já na to: „Jaký máte rozvrh osvětlení?“ V závislosti na tom, kdy jdete spát, je dobré zapnout několik hodin zhasnout světla Ztlumení nebo zhasnutí určitých světel hodiny předem – nebo, je-li to možné, rozsvícení světel na stmívač, protože vaše tělo začne přirozeně produkovat melatonin, když se setmí.

Takže pokud sedíte v super světlé místnosti, vaše tělo přirozeně neřekne: “Ach, hej, je tma.” Potřebuji se připravit na spánek.” Pokud počkáte do půlnoci, abyste se vyhnuli světlé místnosti, a pak si pomyslíte: “Ach, chci jít spát.” Proč mi trvá hodinu a půl, než usnu?” Je to proto, že své tělo nenaprogramujete a neřeknete mu. Nedáváte mu signál: ‘Hej, zhasínám světla.’

Totéž platí pro přidávání rostlin do vašeho prostoru, což může být opravdu uklidňující – i umělá rostlina může stačit, protože naše duše a duch mají spojení s přírodou. A když žijeme v prostoru se spoustou zeleně, přiměje naši mysl vidět texturu a barvu, která nás skutečně spojuje s naším domovem.

W+G: Jelikož se váš vlastní styl, přání a potřeby postupem času vyvíjely, co jste udělali pro to, aby se vám práce doma (dokonce) zlepšila?

B.B: Dobrá organizace je pro mě stále důležitější. Nikdy jsem si vlastně neuvědomil, jak důležité pro můj duševní stav je být organizovaný – i když jsem Panna, vždy jsem byl většinou organizovaný. Ale když jsem se poprvé přestěhoval do Los Angeles, dovolil jsem, aby se ten nepořádek nahromadil trochu víc. Nikdy jsem to v New Yorku nedělal, protože v New Yorku nemůžete mít nepořádek, protože místnost na to prostě není dost velká. Ale v Los Angeles se moje ložnice vždycky trochu vymkla kontrole; Byla to jediná místnost, kde jsem se trochu pustil.

Ale uvědomil jsem si, že ložnice je ve skutečnosti jedním z nejhorších míst, kde se můžete pustit, protože pak skončíte spánkem v chaosu. A nenechte se mýlit, nikdy to tak nebylo chaotický, ale tady byla hromada oblečení a tam prádlo; Jdete spát a vidíte tyto věci, a když se probudíte, vidíte tyto věci, a to má ve skutečnosti obrovský dopad na vaši duševní pohodu. Takže organizační metody jsou něco, k čemu jsem s přibývajícím věkem opravdu tíhnul.

W+G: Jaký jednoduchý designový tip by někdo mohl použít, aby se ve svém prostoru cítil trochu pohodlněji a jako doma?

B.B: Vždycky říkám, že plechovka barvy může opravdu změnit. I když vaše stěny nemusí mít nutně špatnou barvu nebo možná jen trochu špinavé nebo nažloutlé, pěkná, svěží vrstva nátěru může často velmi pomoci k jejich rozjasnění.

Poznámka redakce: Tento rozhovor byl kvůli přehlednosti upraven a zhuštěn.

Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *