Dokážete zvrátit šedé vlasy?

By | September 10, 2023

AJak stárneme, naše vlasy produkují méně melaninu, a proto šediví. Kdy se to stane v průběhu vašeho života, závisí na genetice, ale v průběhu let vědci pracovali na vývoji léků na předpis, které šedivění vlasů oddalují i ​​zvracejí. Podle Muneeba Shaha, DO, certifikovaného dermatologa v Mooresville v Severní Karolíně, jakkoli to zní skvěle, je ještě dlouhá cesta, než se tato léčba stane široce dostupnou.

“Vaše barva vlasů pochází z melanocytů ve vlasovém folikulu.” A jakmile o tyto melanocyty přijdete, obvykle je již nezískáte zpět,“ říká Dr. Shah. “Pokud je stimulujete, můžete teoreticky produkovat více pigmentů.”Vědci pracovali roky, aby zjistili, jak to přesně funguje. Jednou z možností léčby je hormon stimulující alfa-melanocyty (α-MSH). Je to peptid a hlavní složka Scenesse, implantátu na předpis, který zvyšuje eumelanin v kůži a tím i toleranci vůči slunci a světlu u dospělých s diagnózou citlivosti na sluneční světlo. Je také hlavní složkou v Greyverse, lokální léčbě, která dosud nebyla komercializována ani schválena Food and Drug Administration. Studie z roku 2022 na 25leté ženě, která trpěla předčasnými šedivými vlasy, zjistila, že po pěti měsících používání roztoku α-MSH na pokožce hlavy 90 procent jejích šedých vlasů znovu zčernalo.

Výzkumníci si mohou tento peptid zakoupit pro výzkumné účely a Dr. Shah dodává, že někteří lékaři jej mohou dokonce předepisovat mimo označení. Komercializace α-MSH však neproběhne rychle. “Je to zajímavé, ale zatím není dostatek důkazů, které by podpořily jeho použití,” říká Marisa Garshick, MD, certifikovaná dermatologka v New Yorku. V první řadě musí výzkumníci zjistit, zda je to bezpečné nebo ne.

„Chceme stimulovat naše melanocyty? Protože melanocyty také přispívají k melanomu (aka rakovině kůže), říká Dr. Shah. „Některé studie ukazují, že to funguje. Dalším krokem by tedy bylo zabezpečení. Nevím nutně, kde a kdy bude komercializována, ale skutečnost, že jsou tyto studie publikovány, je vzrušující.“

Pokud se recept na zvrácení šedých vlasů skutečně uskuteční, mohlo by to lidem ušetřit čas a peníze, které strávili barvením svých šedých vlasů.

“Spousta lidí si právě teď barví vlasy, když šednou,” říká Dr. Shah. “Ale s barvami na vlasy je mnoho problémů, protože mnohé z nich dráždí pokožku nebo způsobují alergie, zejména permanentní barvy na vlasy.”

Kromě barvení můžete vyzkoušet antioxidační vlasové produkty, jako je Arey, které jsou navrženy tak, aby oddálily šedivění snížením oxidačního stresu na vlasy, který může přispět k předčasnému šedivění. “Teoreticky by to bylo ekvivalentní použití vitamínu C na obličeji jako antioxidantu k ochraně před účinky stárnutí sluncem,” říká Dr. Shah. “Jasně, dělá to dobrou práci.” [of that]ale nezabrání přirozenému stárnutí.“

Ačkoli věda o zvrácení šedých vlasů je stále ve vzduchu, Mona Gohara, MD, certifikovaná dermatologka v Hamdenu, Connecticut, říká, že je velmi možné, že to někdy uvidíme v praxi.

“Před 25 lety, když každý podstupoval facelift, jsme si nikdy nemysleli, že můžete někomu píchnout jehlu do obličeje a vrásky zmizet,” říká Dr. Gohara ohledně botoxu a dalších neuromodulátorů. “Teď stačí jít o polední pauze a dát si malou ránu a bum, je to jako kouzlo.” Takže neříkám, že věda na zvrácení šedých vlasů neexistuje, jen si myslím, že je potřeba ji trochu zdokonalit.“

“Do té doby si budu barvit vlasy každé tři týdny,” říká Dr. Gohara.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *