Emoční distancování ve vztazích: Jak na to

By | November 4, 2023

EPosun vzdálenosti ve vztazích může mít pozitivní nebo negativní směr, v závislosti na tom, koho se ptáte. Zatímco někteří lidé považují „stavbu zdí“ za „studenou“ a překážku budování spojení, jiní vidí distancování jako způsob, jak stanovit základní hranice pro ochranu jejich blahobytu.

Na obou pohledech je něco pravdy, protože emoční vzdálenost může být v některých vztazích a situacích užitečná, ale v jiných ne. Klíčem je pochopit, kdy je distancování pozitivní reakcí, a jak jej nejlépe aplikovat v různých kontextech.

Co je to emoční vzdálenost ve vztazích?

„Emoční odpoutání je, když se někdo odpojí od emocí jiných lidí nebo se s nimi nedokáže zapojit,“ říká Scott Lyons, PhD, psycholog a autor knihy Závislý na dramatu. “To může být provedeno záměrně, ale může to být také provedeno neúmyslně v závislosti na osobě a jejích okolnostech.”


Odborníci v tomto článku

  • Debbie Missud, LMHC, psychoterapeutka a licencovaná poradkyně v oblasti duševního zdraví
  • Patrice Le Goy, Phd, LMFT, Phd, LMFT, MBA, mezinárodní psycholog a docent na Chicago School of Professional Psychology
  • Scott Lyons, PhD, holistický psycholog, pedagog a autor Závislý na dramatu: Uzdravení závislosti na krizi a chaosu v sobě i druhých

V závislosti na situaci se samozřejmě můžete uchýlit k různým stupňům distancování. „Emoční distancování má tendenci fungovat jako ochranný mechanismus před emocionálně stresujícími nebo traumatickými situacemi,“ říká psychoterapeutka Debbie Missud, LMHC. “Může mít mnoho podob, například jako stažení se a stanovení hranic, nebo, což je ještě škodlivější, jako popření a distancování se.” (Disociace se týká pocitu odtržení od reality nebo sebe sama.)

V závislosti na okolnostech můžete také použít emocionální vzdálenost, abyste se ochránili před nepodporujícím vztahem, pokud nemůžete osobu zcela odstranit ze svého života. “Například nemůžete kontrolovat, kdo je ve vaší rodině,” říká Missud. “V případech, kdy nemůžete kontrolovat existenci vztahu, může distancování znamenat stanovení hranic, procvičování všímavosti a používání dovedností tolerance stresu, jako je brániční dýchání v případě, že osoba vyvolá nepříjemné pocity.”

Nebo můžete posunout emocionální odstup ještě o krok dále a vztah ukončit úplně. “V situacích, kdy máte kontrolu nad existencí vztahu, jako je romantický vztah nebo přátelství, může mít citový odstup opět podobu hranic, ale může mít také podobu stažení a případného ukončení vztahu.” Missoud.

Kdy je prospěšné se od někoho citově odpoutat?

Když vám vztah nebo situace neslouží, citové odloučení může být prospěšné, říká Missud. „Když se používá záměrně a kontrolovaným způsobem, může nám distancování pomoci rozpoznat a komunikovat naše hranice a tolerovat stres v situacích, které nemůžeme ovlivnit,“ říká. “Umožňuje nám také zkoumat naše emoce, když nám náš mozek říká jednu věc, ale srdce nám říká jinou, a víme, že naslouchat svému mozku je pro nás to nejlepší, například opustit toxický vztah.” Dalším příkladem může být emocionální odpoutání, když vaše práce vyžaduje, abyste doručili obtížné zprávy, říká psycholog a terapeut Patrice Le Goy, PhD, LMFT.

Jinými slovy, pokud jste ve vztahu s partnerem nebo přítelem rozpoznali známky zneužívání, jako je manipulativní nebo násilné chování, bylo by pro vás výhodné se citově odpoutat a vztah úplně ukončit.

Na druhou stranu emocionální distancování může být ve zdravých vztazích někdy kontraproduktivní. „Při interakci s přítelem nebo partnerem bude emocionální vzdálenost omezovat vaši schopnost vytvářet skutečné spojení mimo povrchní vztah,“ zdůrazňuje Dr. Le Goy.

Jak se od někoho odpoutat

Nejlepší způsob, jak využít emocionální vzdálenost, závisí na roli druhé osoby ve vašem životě. Zde je rozpis čtyř různých případů, kdy může být emoční odpoutání užitečné.

Od známého

V některých případech je prospěšné distancovat se od známého, ať už je to spolupracovník, spolubydlící nebo jiná osoba ve vašem životě, která není ve vašem úzkém kruhu.

„Pokud je odčerpávána velká část vaší mentální nebo emocionální energie, jste touto osobou přemoženi, stávají se toxickými nebo nezdravými pro vás osobně, pak by bylo prospěšné emocionálně se odpojit nebo snížit mentální a emocionální množství. „Nemovitost, kterou mají k dispozici,“ říká Dr. Lyons. „Pokud se chcete citově odpoutat, je důležité stanovit si hranice. Definujte vztah s tím, co vám dává největší smysl.“

Pokud se například cítíte vyčerpaní přítelem přítelem závislým na dramatu, možná zvažte, jak udržet vaše interakce s nimi krátké a vyhnout se tomu, abyste byli zaškatulkováni do delších diskuzí, říká Dr. Lyons

Od milovaného člověka

Rozchod s někým blízkým, ať už je to člen rodiny nebo přítel, může být složitější, ale někdy je oprávněný.

„V nezdravých vztazích může být nutné emocionální distancování,“ říká Missud. „Emocionální vzdálenost může být v těchto situacích obzvláště užitečná, protože nám umožňuje chovat se způsobem, o kterém víme, že je pro nás nejlepší, i když máme emoce svázané s jinou osobou. Často to znamená, že už nedovolíme emocím, které posilují naši připoutanost k osobě, aby převzaly kontrolu – to není totéž jako předstírat, že emoce neexistují.“

Pro tyto situace nabízí Missud následující kroky:

  1. Identifikujte problém. Zeptejte se sami sebe, proč máte pocit, že se potřebujete od této osoby odtrhnout
  2. Identifikujte, co je pod vaší kontrolou. Přemýšlejte o možných nástrojích, které můžete implementovat, aby byly jakékoli požadované interakce snesitelnější. Jakmile budete mít kontrolu nad existencí vztahu (což je pravděpodobnější s přáteli než s rodinou), identifikujte své hranice, to znamená, kdy se musíte od dané osoby stáhnout.
  3. Použijte opačnou akci. Koncept v dialektické behaviorální terapii (DBT), forma kognitivně behaviorální terapie, která kombinuje strategie přijetí a změny, aby pomohla jednotlivcům zvládat a regulovat intenzivní emoce a rozvíjet dovednosti zvládání. „Opačné jednání pro lásku“ znamená vyhýbat se osobě a pamatovat si, proč se distancujete a zdržujete se vyjadřování lásky. To může znamenat, že je zablokujete na sociálních sítích, smažete jejich číslo, odvedete svou pozornost od přemýšlení o nich a dokonce se k nim budete při konfrontaci chovat chladně.
  4. Najděte zdravé odbytiště pro své emoce. Cvičení emočního odstupu může být bolestivé a cvičení, jako je psaní deníku, cvičení nebo rozhovor s přítelem nebo terapeutem, mohou být užitečné.

Od někoho, s kým jste právě začali chodit

Může být matoucí orientovat se v raných fázích randění a přesně vědět, kdy někoho „pustit dovnitř“.

„Věřím, že je důležité stanovit si při randění hranice a že je obecně vhodné někoho poznat, než se k němu příliš připoutáme,“ říká Dr. Le Goy. “Zároveň, pokud se rozhodnete být zcela emocionálně vzdáleni a neprojevit žádnou zranitelnost nebo otevřenost vůči potenciálnímu partnerovi, bude později těžké navázat skutečné spojení.”

Zvažte inventuru svých minulých zkušeností se seznamováním a zjistěte, zda jste v minulosti nebyli emocionálně vzdáleni, navrhuje Dr. Le Goy vpředu. Rozhodněte se, zda to bylo oprávněné, nebo jste to přehnali ve snaze ochránit své city.

Pokud si zpočátku uvědomujete, že větší citový odstup by vám mohl prospět, stanovte si limity toho, jak brzy se otevřete. A naopak: „Pokud se rozhodnete, že vaše emoční odloučení je pro vás nezdravé, můžete podniknout kroky, abyste se stali otevřenějšími,“ říká Dr. Le Goy. “Dobrým prvním krokem je přiznat druhé osobě, že si uvědomujete, že jste se citově vzdálili a že chcete pracovat na tom, abyste se jim otevřeli.”

Od bývalého partnera

Někdy může být zdravé dát se znovu dohromady s ex. V jiných případech je nejlepší se od toho člověka odpoutat a jít dál, i když se to může zdát obtížné. “Pokud vztah skončil špatně, může být prospěšné se citově odpoutat od bývalého partnera,” říká Dr. Lyons.

To neznamená, že byste měli ignorovat všechny nepříjemné emoce, které z rozchodu vyplývají. “Samozřejmě stále chcete stanovit hranice, ale v tomto případě je důležité ujistit se, že nepotlačujete žádné emoce,” říká Dr. Lyons. “Je v pořádku cítit emoce rozchodu a stále se od toho člověka odpoutat.”

Zkuste omezit své interakce s danou osobou a představte si, že s ní přerušíte všechny emocionální vazby a osvobodíte se od lepivého pouta, říká Dr. Lyons.

Pokud vám vztah neslouží, citový odstup může být vhodný. Ať už přehodnocujete spojení se známým, přítelem, členem rodiny nebo romantický vztah, je nejlepší nastavit si vhodné hranice, aniž byste se pokoušeli potlačit jakékoli negativní emoce, které se mohou objevit.

Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *