Fáze menstruačního cyklu a hormony vysvětlené lékaři

By | September 18, 2023

HZde je pro vás popový kvíz: Jak dlouhý je menstruační cyklus průměrného člověka? (Ne, nemáte povoleno to googlit!)

ve ztrátě? Nejsi sám. Průměrný člověk stráví menstruací asi 40 let svého života. Přesto většina z nás plně nerozumí přesnému procesu našeho měsíčního krvácení. Malý průzkum z roku 2016 zjistil, že zatímco povzbudivých 80 procent žen vědělo o své reprodukční anatomii, 46 procent nevědělo, co je ovulace, a 50 procent nevědělo, jak dlouhý je průměrný menstruační cyklus. (Mimochodem, odpověď je 28 dní, i když to může být jen 21 dní a až 32 dní.)

Z čistě biologického hlediska „menstruační cyklus existuje proto, aby podporoval těhotenství,“ říká Molly Morávek, MD, MPH, reprodukční endokrinoložka a odborná asistentka porodnictví a gynekologie na University of Michigan. Bez ohledu na to, jak se cítíte, že máte děti, je to ono: „Je důležité, aby lidé rozuměli tomu, co se děje s jejich cykly,“ dodává Nazaneen Homaifar, MD, MBA, porodní gynekolog a klinický lektor v porodnictví, gynekologii a reprodukčních vědách. Kalifornská univerzita, San Francisco, dodala. Pravidelný menstruační cyklus může být Je známkou dobrého zdraví a úzce souvisí s fungováním vašich hormonů.

Vědět, co se děje s vaším tělem každý měsíc, může pomoci přidat trochu více tajemství do procesu plodnosti, když se člověk rozhodne mít děti, říká Dr. Homaifar. “Není to tak, že máš jen sex a otěhotníš.” To je to, co nás učí v sexuální výchově, ale ve skutečnosti si to musíte načasovat a hodně se toho musí stát, abyste otěhotněla.” (Takže Coach Carr in Mean Girls bylo celou dobu špatně?)

Abychom byli upřímní, že si všichni lámeme hlavu, je třeba říci, že menstruační cyklus je velmi složitý. Ovlivňuje vaječníky, dělohu, části mozku a řadu různých hormonů. Abychom to usnadnili, kontaktovali jsme Dr. Morávek a Dr. Homaifar promluvil, aby celou záležitost rozvedl. Zvažte oficiální zasedání dobové školy.

Část první: folikulární fáze

První den menstruace je technicky považován za první den menstruačního cyklu. Bureau of Women’s Health uvádí, že průměrný menstruační cyklus trvá 28 dní, ačkoli někteří lidé mají cykly kratší a jiní o něco delší.

Když se vaše děloha zbavuje vaginální výstelky v podobě menstruace (více o tom za chvíli) na začátku vašeho cyklu, hypofýza o velikosti hrášku v základně vašeho mozku vyšle hormon zvaný folikuly stimulující hormon (FSH). ) až do vaječníků. FSH stimuluje vaše ovariální folikuly (cévy, které obsahují nezralá vajíčka), aby rostly a dozrály vajíčko, říká Dr. Morávek.

Jak některé z těchto folikulů rostou, uvolňují do krevního oběhu hormon estrogen. Estrogen říká endometriu (výstelce vaší dělohy), aby rostla a ztloustla, aby podpořila potenciálně oplodněné vajíčko. “To vše je příprava na reprodukci,” říká Dr. Morávek. “Jak vajíčko roste, tělo současně vytváří sliznici, která podporuje těhotenství, pokud by k němu došlo.”

Část druhá: Ovulace

Jakmile jsou vaše hladiny estrogenu dostatečně vysoké, váš mozek uvolňuje další hormon zvaný luteinizační hormon (LH), říká Dr. Morávek. Prudký nárůst LH (spolu s větším množstvím FSH), který trvá asi den nebo dva, nutí váš vaječník uvolnit zralé vajíčko do sousedního vejcovodu. Vajíčko doslova praskne, neboli prorazí folikul – něco, co někteří lidé mohou pociťovat v podobě silné křeče nebo bolesti na jedné či druhé straně. To se nazývá ovulace a nastává mezi 11. a 21. dnem vašeho cyklu.

Osoba s největší pravděpodobností otěhotní během tří až pětidenního období ovulace. Z tohoto důvodu je podle Dr. Morávek, mnoho sledovačů plodnosti a souprav měří hladinu LH u člověka – náhlý nárůst LH je důležitým indikátorem ovulace. To je také doba, kdy jsou hladiny estrogenu nejvyšší, což může vést ke zvýšení sexuální touhy, větší vaginální lubrikaci a ještě lepší, čistší pleti.

Třetí část: luteální fáze

Jakmile se vajíčko uvolní z vaječníku, zůstane ve vejcovodu a čeká na oplodnění spermií. Může žít až 24 hodin po ovulaci. Pokud je oplodněno, putuje do dělohy, kde se pravděpodobně uhnízdí do měkké výstelky dělohy a vyroste v plod.

Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, začíná tzv. luteální fáze vašeho cyklu. Toto je zadní polovina vašeho cyklu, která končí asi 14 až 16 dní po ovulaci. Z folikulu, který uvolnil vajíčko, se stává žluté tělísko – dočasná žláza, která uvolňuje velké množství progesteronu. Progesteron stabilizuje růst děložní sliznice a připravuje ji na narození embrya, říká Dr. Morávek. Zvýšení progesteronu (a následné snížení hladiny estrogenu v reakci) také signalizuje mozku, aby zpomalil množství FSH. Hormonální posun může také snížit vaši sexuální touhu.

Asi týden před menstruací (jakmile si vaše tělo uvědomí, že nejste těhotná), se žluté tělísko zmenší a přestane produkovat progesteron. Vaše celkové hladiny hormonů klesají, což vede ke všem vašim oblíbeným symptomům PMS, jako jsou změny nálady, křeče, výpadky a nadýmání. “Řekl bych, že progesteron pravděpodobně ovlivňuje hodně toho, co ženy cítí, více než jakýkoli jiný hormon,” říká Dr. Morávek – zejména pokles progesteronu na konci vašeho cyklu.

Čtvrtá část: měření

Pamatujete si, jak vám klesla hladina progesteronu? To otevírá cestu pro vaši menstruaci. “Jakmile již není progesteron, děložní výstelka již není stabilní a dochází ke krvácení,” říká Dr. Morávek. “Nyní jsme zpět k prvnímu dni.” Endometrium se odděluje od stěn vaší dělohy a putuje z vašeho těla přes děložní hrdlo a vagínu (spolu s rozpuštěným, neoplodněným vajíčkem) do vašeho tamponu, vložky, menstruačního kalíšku nebo v jiném menstruačním produktu dle vašeho výběru. Vaše hladiny estrogenu a progesteronu jsou nyní na nejnižší úrovni – signál do mozku, aby zvýšil hladiny FSH a začal celý cyklus znovu.

Chcete více znalostí? Zde vyvracíme mýty o „synchronizaci období“ a údajných nebezpečích plavání v moři během menstruace.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *