Hypnóza na trénink: Zkoušel jsem to měsíc

By | September 8, 2023

AChlapče, vstával jsem každou sobotu v 5 ráno, abych se podíval na reprízy Scooby Doo. (Série OG! Neříkej mi o remaku!) V jedné z mých oblíbených epizod děsivý klaun zhypnotizoval Scoobyho Doo slovy: “Pozor na tu hezkou zlatou minci a uděláš, jak ti řekli.” “Jsi statečný a to je fakt. Uděláš ten high wire.” Poté jsem zkusil hypnózu na přátelích, pověsil jsem tamagoči před jejich očima a opakoval děsivý AF klaunův rým… s… dlouhými… mezerami… mezi … každé slovo.

Překvapení, překvapení: Naše DIY verze hypnózy nikdy nefungovala. A jako dospělý jsem si nikdy nemyslel, že bych mohl použít hypnózu k něčemu praktickému, jako je čas strávený v posilovně trochu vědomější. Ale to je myšlenka, která stojí za aplikací pro autohypnózu Reveri, kterou společně vyvinul a vyjádřil psychiatr a profesor Stanfordské univerzity David Spiegel, MD, jeden z předních odborníků na hypnózu ve Spojených státech.


Odborníci v tomto článku

  • David Spiegel, MD, ředitel Centra pro stres a zdraví na lékařské fakultě Stanfordské univerzity a jeden z předních odborníků na hypnózu ve Spojených státech
  • Julie Costa, klinická hypnoterapeutka

Reveri (cena 15 $ měsíčně) nabízí širokou škálu hypnózových cvičení navržených tak, aby uživatelům pomohla dělat věci, jako je lepší spánek, vzdát se špatných návyků a intuitivní stravování. Byl jsem zvědavý, jak může cvičební autohypnóza zlepšit moji kondici, a tak jsem v měsíčním experimentu využil před a po tréninku aplikace aplikací, které tvrdí, že „vyladí tělo a mysl pro optimální sportovní výkon. ” a pomůže vám „znovu prožít úspěšné aspekty vaší rutiny a prozkoumat oblasti, na které se budete příště soustředit.“

Když jsem začal používat Reveri, byl jsem uprostřed přísného tříměsíčního tréninkového plánu v boulderingu. Pro nezkušené je bouldering formou skalního lezení prováděného na „krátkých“ stěnách (v průměru asi 15 stop vysokých) bez lana. Tento styl pohybu vyžaduje sílu i hrubou sílu a může být pro tělo náročný. Rozhodnutí použít nástroj, který by mi pomohl nastavit mé záměry před i po tréninku, se mi zdálo jako chytrý nápad – zvláště když Dr. Spiegel je uznávaný lékař (ne klaun).

A tak jsem se rozhodl být… velmi… ospalý – myslím – VELMI… MOTIVOVANÝ… a začít svou cestu autohypnózy. Zde jsou mé upřímné myšlenky o tom, jak to probíhalo.

Co je to autohypnóza?

V průběhu let byla hypnóza v populární kultuře zobrazována jako forma kontroly mysli, která zbavuje lidi jejich svobodné vůle. Podle klinické hypnoterapeutky Julie Costy nemůže být toto zobrazení dále od pravdy. “[Hypnosis] je nástroj, který vám umožní proniknout do vašeho vnitřního vědomí nebo podvědomí, abyste dosáhli svých cílů snadněji,“ říká. „Jednoduše řečeno, hypnóza je proces vstupu do stavu hluboké relaxace. Je to přirozený stav, do kterého mnoho z nás ve skutečnosti vstupuje několikrát denně, například když sníme.

“Jednoduše řečeno, hypnóza je proces vstupu do stavu hluboké relaxace.” – Julie Costa

V autohypnóze se do tohoto stavu fixované pozornosti vedete pomocí dýchání, zaostřovacího bodu, vizualizace nebo jiné zaostřovací techniky. „Cílem je uvolnit tělo, abyste pak mohli uvolnit svou mysl,“ říká Costa. “To vám umožní obejít vaši schopnost kritizovat a otevřít dveře vašemu podvědomí.”

Na Reveri, Dr. Mirror vám pomůže vstoupit do režimu autohypnózy tím, že vás požádá, abyste vzhlédli, zavřeli oči a zhluboka se nadechli. Poté vám dá pokyn, abyste zvedli jednu ruku do vzduchu, která zůstane vzhůru po celou dobu hypnózy, když „proniknete do svého podvědomí“.

Ačkoli celý proces zní trochu povrchně, hypnóza je založena na mnoha solidních vědeckých výzkumech. V telefonickém rozhovoru Dr. Spiegel poukazuje na studii z roku 2017, ve které on a tým dalších výzkumníků umístili vysoce a nízko hypnotizovatelné lidi do funkčního skeneru magnetické rezonance (fMRI). Někteří účastníci byli před vstupem uvedeni do hypnotického stavu, jiní ne – lékaři tak mohli nahlédnout, co se děje v mozcích hypnotizovaných lidí.

Nejprve Dr. Spiegel a jeho tým zjistili, že mozky lidí v hypnóze vykazovaly menší aktivitu v cingulární kůře, která zpracovává akutní podněty, jako jsou hlasité zvuky. Mozky stejných účastníků také vykazovaly hyperkonektivitu mezi oblastí exekutivní kontroly a prefrontální kůrou, což je citlivost, která by mohla lidem potenciálně umožnit lepší kontrolu vztahu mezi jejich tělem a mozkem. Například, pokud je vnímána bolest, v hypnóze může být možné udělat pauzu před reakcí na bolest.

„Třetí věc, která se stane [in hypnosis] je oddělení mezi oblastí výkonné kontroly a zadní částí této cingulární kůry, kterou nazýváme „síť výchozího režimu,“ říká Dr. Zrcadlo. Podobně jako účinky všímavosti vám toto oddělení umožňuje představovat si nové možnosti pro váš život a vztahy bez posuzování, říká Dr. Zrcadlo.

„Rád přemýšlím o hypnóze jako o jakémsi vrcholu dětství, ke kterému se někteří z nás s přibývajícím věkem již nemohou připojit,“ říká Dr. Zrcadlo.

Výhody předtréninkové hypnózy

Díky těmto účinkům je hypnóza dobrou praxí před jakoukoli soustředěnou činností, ať už je to běh, hra nakládačky nebo lezení. „Vstup do stavu hypnózy před tréninkem má mnoho výhod,“ říká Costa. “Během hypnózy si můžete představit, jak cvičíte, sklízíte výsledné výhody a dosahujete svých cílů v oblasti zdraví a kondice.”

Dr. Spiegel říká, že tento proces vám také umožňuje soustředit se méně na výsledek cvičení a více na to, jak se vaše tělo v každém okamžiku cítí. “Nesedí a nechovají se jako trenér, který říká: No tak, ty to zvládneš!” “Prostě přijmete ten pocit, že necháte své tělo dělat, co chce,” říká. Je to podobné, jako když se ponoříte do stavu proudění nebo dosáhnete „běžeckého maxima,“ dodává.

Moje zkušenost s vyzkoušením předtréninkového tréninku hypnózy

Svou cestu Reveri jsem začal v náročný den tréninku. Můj lezecký program vyžaduje trénink každý týden zkoušet problémy (boulderové cesty) s obtížností 9 nebo 10 – a to znamená, že padám. A podzim. A zase padat. I když mě chytají obrovské balvanové rohože pod sebou, je fyzicky i psychicky vyčerpávající neustále zakopávat. Tak jsem si stáhl Reveri a začal s hypnózou „Připrav se na trénink“.

Jednou ze skvělých věcí na Reveri je, že každé cvičení nabízí příležitost k interakci nebo jen poslechu cvičení, což může být užitečné, když jste na veřejnosti a chcete zůstat pod radarem. Protože budu cvičit v posilovně, rozhodl jsem se jít do Dr. Yoga Room. poslouchat zrcadlo. Seděl jsem v překřížené poloze, jako bych to dělal při meditaci, a Dr. Mirror mě počítal do hypnotického stavu, zatímco se přede mnou vznášela ruka.

Samotná hypnóza mi připadala podobná hlubokým meditačním stavům, které jsem předtím zažil na delších sezeních všímavosti, na lekcích jin jógy a na dlouhých bězích. Moje tělo se cítilo povzneseně, jak se moje mysl dál toulala, a Dr. Spiegel mě požádal, abych si představil pohybové vzorce, které budu potřebovat pro úspěšný budoucí trénink. Představoval jsem si různé lezecké chyty a to, jak se budou cítit na mé ruce. Představoval jsem si, jak napínám své jádro, abych zůstal na zdi. Představoval jsem si sebe, jak dělám poslední, namáhavý pohyb, který bych potřeboval k vyřešení problému.

Když jsem otevřel oči, zjistil jsem, že se zaostřuji. Můj seznam úkolů na zbytek dne byl mimo mou mysl ze sedadla v první řadě a zamířil jsem k lezeckým stěnám s přítomností, kterou jsem už dlouho necítil. Stejně jako Dr. Spiegel řekl, že jsem se soustředil na každý jednotlivý pohyb místo toho, abych přemýšlel, jestli se dostanu na vrchol nebo ne. Aby bylo jasno, ještě jsem spadl (mnohokrát!), ale už jsem neměl chuť se probíjet po zdi. Chytil jsem jen jednu kliku, pak další a zase další. Občas jsem úplně vynechal zastávku. Někdy jsem se tam nemohl úplně dostat. Někdy jsem to nevydržel. Jak však můj trénink postupoval, srovnával jsem své pokroky stále méně s ostatními „lepšími“ bouldery.

Když jsem otevřel oči, zjistil jsem, že se zaostřuji.

Poté jsem provedl rituál, kdy jsem prošel hypnózou před zahájením zahřívání. Některé dny jsem skutečně věřil, že hypnotický stav sám o sobě byl důvodem, proč jsem se cítil více v souladu se svým tělem. A u ostatních jsem měl pocit, že jsem si jen ujasnil své záměry, než jsem začal trénovat a kouzlo se skutečně stalo. Každopádně zkušenost s přidáním Reveri do mé rutiny mě přiměla ponořit se do „proč“ za mými boulderingovými tréninky.

Zjistil jsem, že nelezu, protože chci být nejsilnější v posilovně nebo protože chci umět lézt na malinké plastové chyty (představte si to). Miluju ten pohyb jako takový. Akt promyšleného rozhodování o tom, kam položit ruku nebo nohu, abych mohl zůstat na zdi – i když jen o chvíli déle. Miluji, když překvapím sám sebe a zvládnu náročný tah nebo objevím od začátku problém, který vypadá jako puzzle mohl lze rozbít při dostatečné koncentraci.

Jinými slovy, nepotřebuji, aby mě někdo „hypnotizoval“, abych si užíval chvíle v posilovně. Potřebuji jen cvik, který mi pomůže vyčistit mozkový smog, abych si zapamatoval jednu jednoduchou pravdu: tohle už opravdu miluji.


Články Well+Good odkazují na vědecké, spolehlivé, aktuální a robustní studie na podporu informací, které sdílíme. Na své cestě za wellness nám můžete věřit.

  1. Jiang, Heidi a kol. “Mozková aktivita a funkční konektivita spojená s hypnózou.” Cerebral Cortex (New York, NY: 1991) svazek 27.8 (2017): 4083-4093. doi:10.1093/cercor/bhw220


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *