Intuitivní výživová rada RD si přeje, aby ji slyšel

By | October 22, 2023

Intuitivní stravování může být lákavou možností, pokud se chcete naladit na své tělo, opustit svá dietní pravidla a snížit stres při výběru jídla. Být schopen jíst, co chcete, aniž byste byli vázáni potravinovým dluhem, cítit „dokonalou“ úroveň sytosti po jídle nebo mít dobrý vztah ke cvičení, to vše zní velmi přitažlivě a charakterizuje tuto praxi i intuitivní doporučení ohledně stravování, která dostáváte. to, co jsem dostal, plně nevystihuje tento styl stravování.

Ve skutečnosti to vůbec není založeno na dokonalosti, ale spíše na zvědavosti a znalosti svého těla a jeho potřeb ve větším měřítku. Jde o to vidět každé jídlo jako příležitost naladit se na své tělo a experimentovat s tím nejlepším způsobem, jak se v tu chvíli najíst. Někdy tyto potřeby a touhy respektujeme lépe než ostatní a to vše je součástí procesu učení.

I když se intuitivní stravování v poslední době dočkalo uznání, není to nic nového. Ve skutečnosti dva odborníci na výživu, Evelyn Tribole, RDN, a Elyse Resch, RDN, napsali původní Intuitivní stravování Kniha vyšla již v roce 1995 a od té doby si tento koncept získává stále větší zájem jak veřejnosti, tak vědecké komunity. Existuje spousta výzkumů, které spojují tento styl stravování se zlepšením duševního zdraví a pohody, psychosociálním zdravím a dokonce i rodiče, kteří k večeři nabízejí zdravější jídla.

Intuitivní stravování je o práci s tělem a ne proti němu, jak hlásá dietní kultura. Například v kultuře stravování může být pocit hladu považován za známku slabosti. O hladu můžeme mít mylné představy, například si myslet, že mít hlad mezi jídly je špatná věc nebo že byste neměli pociťovat „stále“ hlad hned po jídle nebo svačině. Pochopení toho, co je normální a fyziologické, je velmi užitečné a může pomoci vysvětlit mnohé z těchto pocitů.

Zde je tedy pět intuitivních výživových rad, které jsem mohl použít, když jsem byl ponořen do kultury stravování

1. Je v pořádku jíst, když nemáte hlad

Dobrý vztah k jídlu znamená pochopit, že hlad je každý den jiný a že vaše potřeby se liší od potřeb všech ostatních. Máte povolení jíst z důvodů, které nemají nic společného s hladem, jako je sociální spojení, zvládání emocí, nostalgické důvody, pocity hladu, nebo dokonce jíst dříve, než pocítíte hlad, později už nebudete moci jíst (forma hladu nazývaný praktický hlad). Hlad). Intuitivní stravování uznává, že existují formy hladu, které mohou uspokojit i jiné potřeby, nejen naši fyzickou touhu po jídle.

2. O vaší hmotnosti nerozhoduje pouze váš jídelníček

Vaše váha je jen číslo, váš vztah ke gravitaci, chcete-li. Toto číslo prozrazuje tolik o vašem zdraví. Například neodráží vaši svalovou hmotu, léky, které užíváte, vaši anamnézu, kolik jíte a další. Navíc věci jako stres, léky, genetika, hydratace a další sociální konstrukty mohou také ovlivnit vaši váhu. Utrácet svou duševní energii starostmi o číslo na váze jen zhorší vaše zdraví a pohodu.

3. Jídlo může přinášet radost a obsahuje více než jen kalorie

Kultura stravování nás učí roboticky prohlížet jídlo. Namísto toho, aby se na jídlo dívalo jako na příjemné a syté, jsou jídla a jídla vnímána jako čísla nebo jako vysoce kalorické, nízkokalorické nebo bez viny. Stresujeme se striktním počítáním kalorií místo toho, abychom se naladili na to, co naše tělo skutečně potřebuje. Jsme „dobří“, když jíme „salát na hubnutí“, a „špatní“, když jdeme na dezert. Změna tohoto způsobu myšlení může být nejen posilující, ale může vám také poskytnout svolení, které potřebujete, abyste někdy jedl mimo svůj jídelníček pro radost a důvody.

4. Jídlo nemusí být označeno jako „zdravé“ nebo „nezdravé“.

Než jsem objevil intuitivní stravování, rozděloval jsem potraviny do dvou kategorií: zdravé nebo nezdravé. Dívat se na jídlo mimo tuto optiku je však zásadní pro dobrý vztah k jídlu, a to od registrovaného dietologa. Všechny potraviny mohou skutečně odpovídat zdravému životnímu stylu a porozumění Jak Díky těmto potravinám máte pocit, že dělají velký rozdíl. I když některá z vašich rozhodnutí o jídle jsou učiněna spontánně, obvykle je za nimi nějaký záměr. Možná opravdu chcete k obědu obří sušenku a jablko, ale víte, že vyvážený oběd, jako je sendvič s kouskem ovoce nebo salát, dodá vašemu tělu více energie a spokojenosti. Uložení tohoto cookie na později nebo později může být lepší volbou. Ani jedna z možností není „správná“ nebo „špatná“, ale jedna z nich vám může zbytek dne zlepšit.

5. Neustálé přemýšlení o jídle je obvykle známkou toho, že nejíte dostatečně

Pokud se přistihnete, že neustále prohlížíte recepty na Pinterestu, které stojí za slintání, které nikdy nevyrobíte, nebo zabíráte drahocenný prostor v mozku k neustálému přemýšlení o jídle, je toto hyperfocus obvykle známkou toho, že váš mozek a tělo chtějí více energie. Nedostatek výživy se může projevit závislostí na jídle, zpomaleným metabolismem, vysokou hladinou stresového hormonu kortizolu, vyčerpáním a dokonce i poruchami spánku. I když intuitivní stravování nemusí být okamžitým všelékem na každý z těchto příznaků, naučit se, kolik výživy vaše tělo potřebuje, jak se cítíte z určitých potravin, a procvičovat si flexibilitu ve výběru potravin je krok správným směrem.


Články Well+Good odkazují na vědecké, spolehlivé, aktuální a robustní studie na podporu informací, které sdílíme. Na své cestě za wellness nám můžete věřit.

  1. Linardon, Jake a kol. “Intuitivní stravování a jeho psychologické souvislosti: metaanalýza.” The International Journal of Eating Disorders svazek 54.7 (2021): 1073-1098. doi:10.1002/eat.23509

  2. Gödde, Johanna U a kol. “Intuitivní stravování a jeho spojení s psychosociálním zdravím u dospělých: Průřezová studie na reprezentativním kanadském vzorku.” chuť Vol. 168 (2022): 105782. doi:10.1016/j.appet.2021.105782

  3. Rodgers, R. F. a kol. “Intuitivní stravování u rodičů: Spojení s domácí výživou a prostředím při jídle.” Časopis Akademie výživy a dietetiky, 122(7) (2022): 1336-1344. doi.org/10.1016/j.jand.2022.01.009


Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *