Jak držet banán v závěsu zmírnilo mé obavy

By | October 13, 2023

Abych se rozptýlil, strčím si nehet do pravého stehna a v salonním křesle předstírám normálnost. Kráčím po mentálním laně přes závratnou propast strachu, která mi hrozí, že mě sevře za kotníky a stáhne mě až dolů. “Jen jeden řez, prosím,” říkám s mělkým nádechem a navzdory vnitřnímu chaosu si zachovávám pokerovou tvář. Uprostřed mého účesu jsem na pokraji záchvatu paniky – dokud si nevzpomenu na banán, který jsem si schoval do tašky, když mě přepadne úzkost.

To je pravda: Už více než rok, během jednoho z nejhorších záchvatů úzkosti, jaký jsem kdy zažil, byla moje obrana tropickým ovocem. Banán jsem začal nosit všude s sebou poté, co zběsilé vyhledávání Google v polovině roku 2021 odhalilo, že ovoce může pomoci zmírnit úzkost. Ano, jsem si plně vědom toho, jak směšně to může znít, a v té době jsem byl také skeptický. Ale také jsem chtěl zkusit všechno, abych zastavil záchvaty paniky.

Více než rok, během jednoho z nejhorších záchvatů úzkosti, jaké jsem kdy zažil, byla moje obrana tropickým ovocem.

Většinu mého života byl strach jako malé dítě přilepené k mé noze – někdy ospalé a krotké, dřímající; jindy jsem byl křičící a rušivý a snažil jsem se tvrdě vytáhnout doprostřed místnosti, aby to všichni viděli. I když jsem měl více záchvatů úzkosti, než bych chtěl vyjmenovat, vždy jsem byl odhodlaný se s nimi vypořádat přirozeně, i když to znamená zkoušet podivné věci, jako je mít banán v tašce 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Nutno uznat, že to nebylo to nejpohodlnější, co mít vždy po ruce. Ale k mému překvapení to dělalo zázraky.


Odborníci v tomto článku

  • Lena Elkhatib, LMFT, CST, vztahová a sexuální terapeutka a zakladatelka Avid Intimacy, v Chicagu
  • Romane Guerot, RDN, registrovaná dietoložka, sportovní výživová poradkyně a koučka životního stylu ve výživové aplikaci Foodvisor
  • Sara Chatfield, MPH, RDN, registrovaná dietoložka a expertka na výživu ve společnosti Healthcanal
  • Shari Botwin, LCSW, terapeutka specializující se na traumata, zneužívání, poruchy příjmu potravy, úzkost a deprese

Minuty po zbourání zmíněného banánu před celým salonem jsem cítila, jak se mi uvolňují ramena. Užíval jsem si tolik potřebný hluboký nádech. Bylo to jako probuzení ze špatného snu. Doufal jsem, že jsem znovu v bezpečí svého těla, že zachytím tento pocit, touhu, kterou jsem měl většinu dní v tomto období svého života.

Okamžitý uklidňující účinek banánu byl téměř nepředstavitelný – natolik, že jsem měl pocit, že tomu tak není Pouze být výsledkem biochemie ovoce (více o tom níže). Kdyby bylo tak snadné překonat záchvat paniky kouskem ovoce, každý by zahodil léky proti úzkosti a začal by místo toho připravovat smoothie. Ukazuje se, že moje úleva byla způsobena jak nutričním obsahem banánu, tak i uklidňující silou vědomí, že jeden mám s sebou a jsem připraven ho okamžitě použít.

Proč jíst banány může pomoci omezit úzkost

I když to může znít přitaženě za vlasy, existuje několik vědeckých důkazů, že banány mohou pomoci s úzkostí. Za prvé, možná si vzpomenete, že banány jsou bohaté na draslík, což je to, co dalo ovoci jeho reputaci jako prostředek proti svalovým křečím: draslík je hvězdou, pokud jde o usnadnění svalových kontrakcí a zdravou komunikaci mezi svaly a nervy. Může ale také pozitivně působit na kardiovaskulární systém a podporovat tak duševní zdraví.

„Pokud jste úzkostní, můžete mít příliš mnoho hormonu zvaného adrenalin [coursing through your body], což způsobí, že vaše srdce a vaše mysl budou neklidné,“ říká registrovaná dietoložka Romane Guerot, RDN. “Draslík dokáže udržet hladinu adrenalinu pod kontrolou.”

Výzkumy ve skutečnosti ukazují, že draslík může působit jako přírodní betablokátor, snižuje krevní tlak tím, že uvolňuje napětí ve stěnách cév a blokuje hormony zvyšující krevní tlak, jako je adrenalin. To je skvělý způsob, jak říci: “Draslík pomáhá udržovat vaše srdce tlouci rovnoměrně a vaše svaly fungují správně, včetně těch, které se podílejí na reakci strachu,” říká Guerot.

V průběhu času může podpůrné spojení mezi draslíkem a zdravím srdce ovlivnit také duševní zdraví. Studie z roku 2023 na více než 500 lidech v Číně zjistila, že nízké hladiny draslíku byly spojeny s vyšší úrovní úzkosti a deprese, což naznačuje důvody pro zvýšený příjem draslíku. A protože banány mají vysoký obsah draslíku (střední obsahuje asi 400 mg), jejich častější konzumace by mohla pomoci udržet hladinu úzkosti pod kontrolou.

Podle registrované dietoložky Sara Chatfield, MPH, RDN tomu tak není Pouze Také draslík, který může dát banánům jejich účinky proti úzkosti. „Banány jsou také bohaté na tryptofan, esenciální aminokyselinu a prekurzor serotoninu [meaning that it’s a building block of the happiness neurotransmitter]což může pomoci zmírnit stres a úzkost,“ říká.

Když jsem objevil toto množství výzkumů, cítil jsem se alespoň o 10 procent normálnější, když s sebou nosím banán jako pomůcku pro duševní zdraví – a přesto stojí za zmínku, že žádná z těchto studií se nezabývala okamžitými účinky konzumace banánů na člověka. záchvat paniky. Ale podle psychologie jen tak tak věřit V síle mé emocionální podpory mohl banán stačit, aby se z toho stalo skutečné řešení úzkosti.

Jak může placebo efekt hrát roli při zvládání úzkosti

V době, kdy mě banán doprovázel všude – do práce, na pochůzky i na společenské akce – jsem se cítil pohodlněji, když jsem věděl, že ho mám na dosah. Někdy bych to ani nejedla (pokud jsem zrovna neměla hlad). Často jsem používal své tropické zařízení, abych zůstal v klidu. Ale bez ohledu na spotřebu jsem dospěl k závěru, že dokud budu moci sníst banán, než mě zachvátí záchvat paniky, budu v pořádku.

V medicíně se tomu říká placebo efekt: jev, ke kterému dochází, když víra v účinnost léku způsobuje, že se cítíme lépe, i když tento lék nemá žádný fyziologický účinek. Podle terapeutky Shari Botwin, LCSW, může placebo efekt dělat zázraky, pokud jde o zmírnění úzkosti. „Když podnikneme konkrétní kroky, abychom se vypořádali s emocemi, které jsou mimo naši kontrolu, náš strach bude méně silný a méně znepokojující,“ říká. V mém případě mohl mít konkrétní krok zabalení banánu tento účinek bez ohledu na to, zda jsem ho snědl.

“Když podnikneme konkrétní kroky k tomu, abychom se vypořádali s emocemi, které jsou mimo naši kontrolu, náš strach bude méně silný a méně znepokojující.” — Shari Botwin, LCSW, terapeutka

Existuje také určitý pocit psychologického bezpečí, který může přijít s rutinou a předvídatelností. “Nošení banánu nebo ‘talizéru pro štěstí’ může posloužit k přerušení spirály úzkosti a poskytnout pocit ochrany,” říká terapeutka Lena Elkhatib, LMFT, CST. “To umožňuje strachu udělat krok zpět a realizovat pozitivní výsledky.” A čím více pozitivních výsledků se objeví, “tím více dat má náš mozek, že existují pozitivní výsledky.” pravděpodobnostkterá pomáhá chránit před budoucími obavami,“ dodává.

To znamená, že pokaždé, když jsem snědl banán a dostal jsem pozitivní výsledek, můj mozek posílil spojení mezi těmito dvěma, což nakonec vedlo k tomu, že jsem se cítil méně úzkostný, když jsem měl v závěsu pouze banán. Ukazuje, jak mocné může být spojení mysli a těla – něco, co si všichni pamatujeme, když se objeví příznaky panického záchvatu. Na konci dne jsme (a vždy budeme) pod kontrolou.

Najděte řešení úzkosti, které vám vyhovuje

Nechápejte mě špatně: Pokud berete léky proti úzkosti, neměli byste se jich kvůli pár banánům vzdát. (To, co funguje u jednoho člověka, nemusí nutně fungovat u druhého.) A pokud vám vaše úzkost brání dělat věci, které potřebujete a chcete dělat, je důležité, abyste se raději obrátili na licencovaného odborníka na duševní zdraví, abyste se nespoléhali na samouklidňující techniky.

Pokud však hledáte různé způsoby, jak se podpořit tváří v tvář strachu, zvažte následující:

Dechová cvičení

Výzkum ukázal, že hluboké dýchání může zmírnit fyzické příznaky úzkosti. Najít rytmus může vyžadovat trochu cviku, ale mohu potvrdit, že to může opravdu pomoci. Vyzkoušejte aplikaci jako Breathe+ a začněte cvičit dýchání 4-7-8, což je technika, která zahrnuje nádech ve čtyřech krocích, držení v sedmi krocích a výdech v osmi krocích.

Apelujte na všech pět smyslů

Pokud máte pocit, že jste blízko záchvatu paniky, vyzkoušejte k jeho potlačení metodu 5-4-3-2-1: Zaměřte se na pět věcí, které vidíte, čtyři věci, kterých se můžete dotknout, tři věci, které můžete slyšet. dvě věci, které můžete cítit a jednu věc, kterou můžete ochutnat. (Banán, někdo?) Ve skutečnosti pokaždé, když jsem jedl banán, abych přelstíl úzkost, „mohlo také sloužit tomu, že jsem vás přivedl zpět k vašim pěti smyslům,“ říká Elkhatib. “Smyslový proces mohl být součástí relaxace vašeho nervového systému.”


Články Well+Good odkazují na vědecké, spolehlivé, aktuální a robustní studie na podporu informací, které sdílíme. Na své cestě za wellness nám můžete věřit.

  1. Filippini, Tommaso a kol. “Příjem draslíku a krevní tlak: metaanalýza závislosti odpovědi na dávce randomizovaných kontrolovaných studií.” Journal of the American Heart Association Vol. 9.12 (2020): e015719. doi:10.1161/JAHA.119.015719

  2. Wu, Zihao a kol. “Nižší 24hodinové vylučování draslíku močí je spojeno s vyšší prevalencí deprese a úzkosti v běžné populaci.” Mozek a chování Vol. 13.4 (2023): e2842. doi:10.1002/brb3.2842

  3. Richard, Dawn M a kol. “L-tryptofan: základní metabolické funkce, výzkum chování a terapeutické indikace.” International Journal of Tryptophan Research: IJTR svazek 2 (2009): 45-60. doi:10.4137/ijtr.s2129

  4. Jenkins, Trisha A a kol. “Vliv tryptofanu a serotoninu na náladu a kognici s možnou úlohou osy střevo-mozek.” živina Vol. 8.1 56. 20. ledna 2016, doi:10.3390/nu8010056


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *