Jak funguje nadměrné přemýšlení jako forma vyhýbání se

By | October 11, 2023

Ve společnosti Well+Good trávíme dny povídáním a učením se od nejzajímavějších lidí v oblasti wellness – odborníků, myšlenkových vůdců a celebrit. Nyní vás zveme do diskuse. Vítejte v podcastu Well+Good, vašem průvodci hledáním návyků a postupů, které odpovídají vaší frekvenci. Přečtěte si více

Asi není překvapením, že odhadem 73 procent dospělých ve věku 25 až 35 let příliš přemýšlí. Toto období života s sebou přináší tolik důležitých rozhodnutí týkajících se našich vztahů, kariéry, rodiny a přátelství. A v roce 2023 se na kolektivní úrovni děje tolik věcí, které opravňují naše obavy: klima v ohrožení, koordinovaný útok na naše reprodukční práva a rasová nespravedlnost a násilí, abychom jmenovali jen několik věcí.

Většina rad, které o přemýšlení dostáváme, se zaměřuje na to, jak ho zastavit. Ale jako terapeut jsem zjistil, že naše vnitřní zkušenosti mají tendenci se vyvíjet, když se jich prostě snažíme zbavit, místo abychom jim věnovali pozornost a rozuměli jim – téma, o kterém jsem mluvil v nedávné epizodě Podcast Well+Good.

Přemýšlení je samozřejmě velmi časté, ale může být také stresující a bránit nám v tom, abychom se cítili dobře ze sebe a ze svých životních rozhodnutí. Pojďme prozkoumat, jak můžeme rozpoznat, kdy se to děje, s čím se nám to může snažit pomoci a jak nám to může bránit žít s menšími starostmi.

Foto: S laskavým svolením Lia Avellino / W+G Creative

O čem to přemýšlení vlastně je?

Existuje mnoho důvodů, proč lidé mají tendenci příliš přemýšlet. Může to být mechanismus zvládání, který jste se naučili během svého dětství, kdy se svět kolem vás cítil příliš ohromující. Ve spirále jsi se dostal do hlavy a snažil se najít útočiště a rozptýlení od chaosu. Přehnané přemýšlení vám také mohlo pomoci k úspěchu, pokud jste strávili spoustu času přemýšlením o překážkách a o tom, jak je překonat. Nebo to byla strategie, která vás přiměla hrát na jistotu a pečlivě vypočítat, jak se vydat cestou s nejmenším rizikem. Koneckonců, náš mozek se vyvinul tak, aby se staral o to, abychom se ochránili.

Ať už je příčina jakákoli, přílišné přemýšlení je výsledkem starostí. Možná přeháníte něco, co jste řekli, protože jste ustaraný o tom být neoblíbený. Možná o pracovním projektu příliš přemýšlíte, než jej odevzdáte, protože se obáváte, že nebude dost dobrý. To se často projevuje jako nadměrné přemítání: neustálé myšlenky nebo otázky, které je těžké umlčet a které vám běží hlavou rychlým tempem.

I když je přemýšlení trvalé, má obvykle dobré úmysly. Vychází z přesvědčení, že když nad něčím budeme usilovněji nebo déle přemýšlet, nakonec najdeme dokonalé řešení, které nám přinese klid.

Přehnané přemýšlení nám může pomoci vyhnout se určitým obtížným zážitkům tím, že nás přiměje věřit, že dokážeme přemýšlet, jak se dostat z problému nebo stavu nervového systému.

Z tohoto důvodu považuji přemýšlení mimo jiné za taktiku prevence nebo vyhýbání se, což znamená, že myšlenky nám brání uvědomit si jiné části naší zkušenosti. Přehnané přemýšlení nám může pomoci vyhnout se určitým obtížným zážitkům tím, že nás přiměje věřit, že dokážeme přemýšlet, jak se dostat z problému nebo stavu nervového systému. Níže je několik různých způsobů, jak se přehnané přemýšlení může projevit jako vyhýbání se a jak je můžete uvést do praxe.

Jak přehnané přemýšlení často funguje jako vyhýbací taktika

Nadměrné myšlení ovlivňuje vědomí těla

Když jsme ve svých hlavách, často necítíme, co se děje v našem těle. Pokud se například nadměrně zamýšlím nad tím, zda mě můj partner podvádí, může to být ve skutečnosti tento případ část abych se vyhnul bušení srdce, které zažívám, strachu z odmítnutí nebo bolesti z podvádění.

Někdy skutečně obcházíme pravdu, která existuje v našich tělech, tím, že se snažíme najít odpověď ve své hlavě. Tímto způsobem může být nadměrné přemýšlení metodou, jak se vyhnout vnitřním pocitům a strachům.

Přehnané přemýšlení nám brání mít pocit, že ztrácíme kontrolu

Pokud věříme, že si dokážeme promyslet odpověď, můžeme také věřit, že jsme schopni najít řešení a napravit problém – i když to ve skutečnosti není možné. Snaha o kontrolu nad výsledkem může být pokusem zastavit úzkost, kterou kolem něj pociťujeme. Můžeme mít například nemocného rodiče a strávit nespočet hodin zkoumáním jejich stavu, abychom se vyhnuli smutku nebo strachu z nemoci.

Přílišné přemýšlení nám brání cítit se nedokonalí

Když se obáváme o svou schopnost „udělat to správně“, máme tendenci trávit spoustu času přemýšlením. Chceme se ujistit, že analyzujeme každý aspekt a předvídáme nepředvídaná úskalí, abychom se ochránili před odmítnutím nebo pocitem, že jsme udělali něco špatného.

Mnoho přemýšlejících perfekcionistů má tendenci otálet kvůli rozsáhlému analytickému procesu, který podnikají, aby se vyhnuli své nedokonalosti. Když prokrastinujeme přílišným přemýšlením, ve skutečnosti se nevyhýbáme nějakému úkolu nebo činnosti; Vyhýbáme se emocionálnímu zážitku možného selhání při dané činnosti.

Přílišné přemýšlení nám brání dostat se do konfliktu

Někdy, když o tom přemýšlíme po dlouhou dobu, uchováváme své trápení místo toho, abychom je vyjádřili. Děláme to, protože se bojíme konfliktů, odloučení nebo neshod, které by mohly nastat, když pravda leží mimo naše těla a ve světě. Přijímáme vnitřní neshody výměnou za vnější „mír“ (nebo nedostatek skutečné konverzace). V tomto případě může být užitečné položit si otázku: Jak vnímám tento kompromis?

Zajímá vás, jak řešit tyto faktory, které přispívají k přemýšlení, aniž byste tyto myšlenky zcela potlačili? Poslechněte si celou epizodu podcastu zde pro mé další postřehy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *