Jak může konzumace kulturních potravin prospět celkovému zdraví obyvatel Latinské Ameriky

By | October 9, 2023

WKdyž pomyslíte na „zdravé stravování“, možná vás napadnou duhová jídla nebo středomořská strava. Barevné celé potraviny jsou samozřejmě plné fytonutrientů a středomořská strava je spojena s různými zdravotními přínosy, ale nejsou to jediné stravovací návyky, které mohou podpořit vaše zdraví.

Ve skutečnosti druhý pokyn stravovacích pokynů pro Američany zní: „Individualizujte se a vychutnejte si výběr potravin a nápojů bohatých na živiny, aby odrážely osobní preference, kulturní tradice a úvahy o rozpočtu.“

Latinskoamerické kulturní hodnoty jsou často přehlíženy v populárních reprezentacích zdravých stravovacích návyků; V našich kulturních pokrmech je však dostatek živin. Bohužel mnoho lidí – latinskoamerických i nelatinskoamerických – považuje latinskoamerické jídlo za nezdravé. Mezitím omezení vaší kulturní stravy může být škodlivé pro vaše sociální blaho – což je často přehlíženo.

Latinskoamerická jídla jsou nabitá živinami

Stereotypní zobrazení zdravého stravování pro mnohé neodpovídá jejich preferencím, kultuře nebo rozpočtu. Nicméně samotné dietní pokyny uznávají, že kulturní potraviny jsou ústřední součástí zdravé výživy.

Tradiční latinskoamerická jídla se v jednotlivých zemích liší, ale kuchyně každé země má zdroje sacharidů, tuků, bílkovin, vlákniny a mikroživin – základy výživné stravy. Obecně platí, že tortilly, bílá rýže, banány, fazole, avokádo, salsa, cibule, česnek, paprika, kukuřice, maso a ryby jsou jen některé z mnoha výživných základů latinskoamerické kuchyně.

Ačkoli některé latinskoamerické potraviny mají špatnou pověst – zejména kvůli obsahu sacharidů nebo tuků – všechny zapadají do zdravého stravovacího vzorce. Výživa nemusí být všechno nebo nic.

Například navzdory některým smíšeným názorům na zdravotní přínosy fazolí kvůli obsahu sacharidů, zejména pro lidi s cukrovkou, jde o vysoce výživné jídlo, které mnoho Latinoameričanů pravidelně konzumuje. Jsou dobrým zdrojem rostlinných bílkovin, prebiotik, vlákniny a železa.

Ve skutečnosti Dietní směrnice pro Američany doporučují jíst asi 1,5 až 3 šálky hrachu, fazolí a čočky týdně. Studie z roku 2011 zjistila, že konzumace půl šálku pinto fazolí denně po dobu osmi týdnů vedlo k významnému snížení celkového cholesterolu a LDL cholesterolu – „špatného“ typu cholesterolu – ve srovnání s placebem. Vědci proto dospěli k závěru, že konzumace fazolí pinto by mohla snížit riziko ischemické choroby srdeční. Obyvatelé Latinské Ameriky konzumují obzvláště vysoké množství fazolí, o kterých se předpokládá, že přispívají k jejich nižšímu riziku úmrtí na srdeční choroby a rakovinu plic ve srovnání s jinými rasovými a etnickými skupinami.

Kukuřičné tortilly Hominy jsou navíc dobrým zdrojem vlákniny, hořčíku, zinku a odolného škrobu; Bílá rýže a fazole společně tvoří kompletní zdroj rostlinných bílkovin. a kořenová zelenina běžná v mnoha latinskoamerických kuchyních – jako je yuca a batata – jsou dobrým zdrojem nejen sacharidů, ale také vlákniny a draslíku.

Zelenina je v latinskoamerických jídlech často přehlížena, protože nezabírá vlastní přihrádku na talíři (jak navrhuje USDA MyPlate). Přesto do pokrmů pravidelně používáme papriku, cibuli, česnek a rajčata. Latinskoamerické země mají také některé z nejchutnějších a nejčerstvějších plodů – vzpomeňte si na mango, ananas a papája. Vychutnáváme si spoustu čerstvých ovocných šťáv a smoothies vyrobených z těchto ingrediencí bohatých na mikroživiny.

Jíme také mnoho živin bohatých rostlinných potravin, o kterých lidé z jiných kultur možná nikdy neslyšeli. Například tamarind je hnědé ovoce bohaté na vlákninu, železo a draslík a yautia je kořenová zelenina bohatá na draslík, vlákninu a komplexní sacharidy. To, že nejsou středem zájmu instagramové stránky #HealthyRecipes, neznamená, že nejsou výživné; to jen znamená, že mainstreamová kultura se má stále co učit.

Konzumace kulturních potravin také podporuje sociální zdraví

Tolik lidí z marginalizovaných kultur má pocit, že se musí vzdát svých kulturních potravin, aby byli zdraví. Může to být způsobeno doporučeními lékařů nebo jednoduše proto, že jejich kulturní potraviny nejsou zastoupeny v mediálním zobrazení zdravých jídel. Mohou se bát těchto potravin, které pro ně tolik znamenají.

Naše kulturní jídla nám pomáhají spojit se s našimi kořeny, našimi rodinami a sebou samými. Někdy je emocionální jedení špatný rap, ale ve své podstatě na tom není nic špatného. Jíst kulturní jídla je dobrým příkladem. Často k nim máme citový vztah, který nás rozveseluje. Ta emocionální část to nedělá nezdravým! Dokáže dokonce podpořit naši emoční pohodu.

Navíc omezení vaší kulturní stravy může způsobit, že se izolujete od své rodiny a přátel. V latinskoamerických kulturách jsme často spojeni s jídlem. Jídlo je ústředním bodem našich rodinných setkání i nás samotných Abuelas, nebo babičky, projevují svou lásku prostřednictvím jídla. Proto omezení těchto potravin může mít negativní dopad na vaše sociální kontakty. Na druhou stranu, oslava vašich kulturních jídel vám může pomoci navázat kontakt se svými blízkými prostřednictvím sdílení jídla a dokonce i společného vaření.

Může chvíli trvat, než se smířit se svými kulturními potravinami, zvláště pokud jste hluboce přesvědčeni, že jsou „špatná“. Ale je to cesta, která stojí za to. Chcete-li začít tuto cestu, může být užitečné vzdělávat se o nutriční hodnotě vašich kulturních potravin a věnovat se výhodám, které vám poskytují na sociální, emocionální a fyzické úrovni. Může být také užitečné vyhledat podporu u odborníků na výživu, se kterými se ztotožňujete a kteří se zavázali vzdělávat své komunity o hodnotě jejich kulturních potravin. Mnozí jsou aktivní na sociálních sítích a nabízejí výživové poradenství 1:1 nebo skupinové programy.

Závěrečné myšlenky

Existuje mnoho důvodů, proč oslavovat svá kulturní jídla. Naše představy o „zdravé stravě“ však mohou být značně omezené. Místo toho, abyste ve jménu zdraví odstraňovali své kulturní potraviny, vzdělávejte se o jejich nutriční hodnotě a také oceňte jejich přínos pro vaši sociální a emocionální pohodu.


Články Well+Good odkazují na vědecké, spolehlivé, aktuální a robustní studie na podporu informací, které sdílíme. Na své cestě za wellness nám můžete věřit.

  1. Winham, Donna M a kol. “Jíst pinto fazole snižuje biomarkery rizika srdečních onemocnění.” Journal of the American College of Nutrition svazek 26.3 (2007): 243-9. doi:10.1080/07315724.2007.10719607

  2. Young, Robert P a Raewyn J Hopkins. “Recenze hispánského paradoxu: Čas říct pravdu?” European Respiratory Review: oficiální časopis Evropské respirační společnosti svazek 23.134 (2014): 439-49. doi:10.1183/09059180.00000814


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *