Jak „nosy“ převádějí vůni do paměti

By | September 10, 2023

V Well+Good SHOP naši redaktoři využívají své dlouholeté zkušenosti k výběru produktů (od péče o pleť po péči o sebe a dále), které si zamilujete. Zatímco naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle, Well+Good může obdržet provizi, pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů. Příjemné nakupování! Objevte OBCHOD

Všichni jsme měli zkušenost, že nás zasáhla vůně, která nás okamžitě přenese do okamžiků, na které jsme měsíce, ne-li roky, ani nepomysleli. Vůně čerstvého chleba ze sousedské pekárny vám okamžitě vybaví vzpomínky na rušnou kuchyni vaší babičky. Svěží zeleninová vůně čerstvě posečené trávy vašeho souseda vám připomene fotbalové hry z dětství. Dotek nového sešitu vám připomene první den prvního ročníku.

„Část mozku, která zpracovává čichové vjemy, je anatomicky propojena s částí mozku odpovědnou za emoce a emocionální vzpomínky,“ říká Pam Dalton, Ph.D., MPH, kognitivní psycholožka z Monell Center, která není For -ziskový institut, který zkoumá chuť a vůni. „Pachové vjemy mají přednost. Když k nim cítíme vůni a spojujeme je s něčím z minulosti, pamatujeme si je a cítíme se jako oni.“ [you’re] zpátky.”

Velká část parfémového průmyslu je založena přesně na tomto principu. Vzpomeňte si na vůně inspirované prázdninami, díky kterým se budete cítit, jako byste se lenošili na středomořské pláži (jako Neroli Portofino Toma Forda) nebo na jalovcové receptury, které navozují pocit Vánoc po celý rok (jako Apres od Ellise Brooklyna). V poslední době si však značky začaly hrát se spojením vůně a mozku zcela novými způsoby a vytvářely vůně, které převádějí každodenní zážitky do vůní, které chcete nastříkat na svou pokožku. Naštěstí jsou výsledky často mimořádné – a někdy trochu zvláštní.


Odborníci v tomto článku

  • David Moltz, David Moltz je spoluzakladatel a parfumér samouk u značky vůní DS & Durga.
  • Olivia Jan, Olivia Jan je vedoucí parfumérkou ve společnosti Givaudan, která se zabývá parfémy.
  • Pam Dalton, PhD, MPH, experimentální psycholog se sídlem ve Philadelphii, PA
  • Rodrigo Flores-Roux, Rodrigo Flores-Roux je zakladatelem Arquiste Parfumeur a viceprezidentem pro parfémy v Givaudan.

Jak přesně shrnujete vzpomínky a zážitky prostřednictvím vůní? Čtěte dále a dozvíte se více.

Proměna skutečného života (a nejasných představ) ve vůně

Častěji než ne, průměrný člověk nedokáže vždy formulovat, které čichové tóny vyjadřují každodenní zážitek, pokud není přítomna složka jídla, jako je „vanilka“ nebo „narozeninový dort“, protože ty lze obecně snáze popsat pomocí vůně. Na druhou stranu „nosy“ (jak se často říká tvůrcům vůní) jsou mistry v převádění abstraktního odkazu do směsi tónů a nakonec do vůně jako takové.

„V hlavě mám katalog toho, jak věci voněly, abych si je zapamatoval, když pracuji na parfémech,“ říká David Moltz, spoluzakladatel a parfumér oblíbené značky DS & Durga, kosmetickým redaktorům. „Je skvělé, že něco cítíme a jsme okamžitě odvezeni zpět na místo – zvláště na takové, které jsme možná zapomněli.“ To obvykle znamená, že v té době byly přítomny stejné aromatické chemikálie. [like] Cítil jsem pomerančovou žvýkačku a vzpomínám si na jistou lahůdku, do které jsi chodil jako dítě.”

Moltz je známý pro vytváření netradičních vůní (parfémů i svíček), s nejasnými odkazy, které se ve světě vůní vždy nevyskytují, jako je nedávná svíčka „Pasta Water“ (která je vonící). Pouze jako škrobová voda, kterou vyléváte z hrnce na špagety) a vůně „Jesus Feet“, kterou vytvořil pro uměleckou výstavu v roce 2022. “Udělal jsem to [scent to give] představu, jak to mohlo vonět, když Marie umývala Ježíšovi nohy celou vanou nardu. Rád přidávám fantazii do každodenního života, například: Jak může být strom plumeria v Turks a Caicos portálem do všech ostatních tropických oblastí??”

Pokud čerstvě vyčištěné prsty náboženských vůdců nejsou vaše věc, existuje mnoho variant vůní, které evokují spíše tradiční čichové vzpomínky. „Dovolená, tropické destinace nebo jarní zahrada jsou často zážitky, které lze snadno převést do vůně, protože obvykle mluví k lidem podobným způsobem,“ říká Olivia Jan, senior parfumérka Givaudan.

Vysvětluje, že i když jsou vůně pro každého stále velmi osobní, existují určité poznámky, které vás mohou přenést do těchto typů destinací. Například vodnatá mořská svěžest může vyvolat vzpomínky na pláž, zatímco svěží zelené a svěží tóny v kombinaci s konvalinkou a frézií připomínají jaro. „Když jsou tóny vanilky provedeny gurmánským způsobem, mohou nositele často přenést zpět do dětství; Nicméně v kombinaci s pačuli nebo temnějšími tóny by to mohlo vyvolat více sexy, smyslnější stav mysli,“ dodává.

Občas tyto směsi vzbudí takový rozruch mezi skupinou, že se okamžitě stanou oblíbenými fanoušky, jako je Vacation’s SPF, který zakladatelé propagovali jako „nejlépe vonící opalovací krém na světě“. Stala se tak populární, že značka nakonec uvedla na trh toaletní vodu ve spolupráci s Rodrigem Flores-Rouxem, viceprezidentem pro parfumerii Givaudan, a Carlosem Huberem, zakladatelem Arquiste Parfumeur.

“Chtěl jsem zachytit ty letní dny, kdy se lenošíte u bazénu,” říká Flores-Roux o formulování typické vůně Vacation. „Byly tam zjevné odkazy, jako jsou opalovací krémy, letní koktejly atd., ale do kompozice jsme přidali koncepčnější vůně, abychom navodili dojem, že nafukovací hračka do bazénu schne pod poledním nebem, třpyt bazénové vody a něco jako plavky z umělé hmoty. Lycra.”

K zachycení těchto odkazů vycházeli Flores-Roux a Huber z klasických tónů amerických, evropských a australských opalovacích krémů: zářivý citrus, pomerančový květ, jednokvět, ananas, banán a kokos. Pro dotek sofistikovanosti s některými esoteričtějšími odkazy se Thue obrátil na „elektrifikované ozonové tóny s jemnými náznaky nafukovacích hraček do bazénu a chlórovými tóny připomínajícími bazény“. Celkově vzato se vůně stala jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších čichových interpretací léta, které se v posledních letech objevily na trhu.

Umění parfumerie a věda o poznání

Samozřejmě, určit přesné sloučeniny, které tvoří skutečné vůně jako šálek kávy, není exaktní věda – parfumerie je umění a zacílení na konkrétní emoce a vzpomínky pomocí vůní je ještě větší. To znamená, že v lahvovém parfému nikdy nemůžete dokonale znovu vytvořit skutečné vůně. Parfumér spíše doufá, že pomocí odborně formulované směsi tónů vyvolá skutečný životní zážitek z pobytu na tomto místě nebo v jeho blízkosti.

Dr. Dalton vysvětluje: „Všechno v přírodě je tak složité. Mohli byste udělat chemickou analýzu růže a pravděpodobně by v ní bylo 400 těkavých látek [it]ale pokud si znovu vytvoříte, že je tam nechcete všechny vejít (to by bylo neúměrně drahé a ne příliš užitečné), tak byste hledali 3-5 spojení, která by byla nejreprezentativnější [of that thing] a doufám, že to stačí k tomu, aby každý mohl zažít borový les nebo vůni slaného oceánu.“

Bez ohledu na to, jaký zážitek chcete zopakovat při příštím nákupu parfému, je přinejmenším užitečné vědět, že značky a parfuméři nadále posouvají hranice vůní v naději, že vyvolají ještě více čichových vzpomínek. A s novými značkami parfémů a novinkami, které přicházejí do vaší místní Sephory téměř každý týden, může být dovolená v láhvi mnohem jednodušší, než si myslíte.

DS & Durga, Bistro Waters – 190,00 $

Pronikavou vůni paprik, bazalky a koriandru na kuchyňské lince poznají současní i bývalí pracovníci restaurací (nebo oddaní domácí kuchaři) na první přičichnutí. I když kůra vašeho šéfkuchaře není součástí balení, lahodná vůně vám snadno připomene váš čas v hlubinách rušné linky.

Vonná svíčka Holiday Ballboy – 42,00 $

Tenisoví fanoušci poznají nezaměnitelnou chuť otevření čerstvé plechovky tenisových míčků, jakmile si v teplém letním dni rozsvítí zápas. Ve spojení se zelenými tóny okurkových sendvičů, teplými bavlněnými ručníky a značkovým opalovacím krémem vás tato svíčka bude doprovázet na hřišti po celý rok.

The Nue Co., vodní terapie – 95,00 dolarů

Pokud nejste obeznámeni s „modrou medicínou“, myšlenkou, že voda má pozitivní účinky na vaše duševní zdraví, tato vůně inspirovaná oceánem je fantastickým úvodem. Uklidňující směs mořských řas, soli, kardamomu a růže vás pomocí několika střiků přenese do útočiště u jezera v horách nebo na pobřeží Oregonu.

Otherland, Blue Jean Baby – 36,00 dolarů

Každý, kdo žil v 90. letech, zná vůni čerstvých džínů Wrangler nebo Calvin Klein. Toto bavlněné pižmo je spárováno s květy mimózy pro ideální jarní vůni, která si žádá místo na vašem konferenčním stolku.

Čistý, rezervní déšť – 110,00 USD

Lekníny, bílé květy a deštný vetiver dokonale vystihují podstatu deštivého dne, bez vlnící se vlhkosti. Bohatost vůně se základem z pižma a pačuli dokazuje, že Rain je vždy dobrou volbou, pokud jde o vaši kolekci parfémů.

Maison Margiela, REPLICA Beach Walk – 160,00 $

Svěží, slunečná vůně nemusí být vaší první myšlenkou, když se snažíte zachytit plážovou energii, ale přidané květinové a slané tóny heliotropu, kokosového mléka a pižma snadno připomínají vaši oblíbenou letní dovolenou.

Celine, noční klub – 110,00 $

Pot tisíců dalších tanečníků, kteří se čuchají na sametovém banketu s cigaretovým kouřem ve vzduchu – to vše dokonale obsaženo v této svíčce. Pokud se na pařížskou undergroundovou scénu nemůžete na chvíli dostat, spalte to doma v tlumeném světle.

Diptyque, L’Eau Papier Eau de Toilette – 125,00 $

Možná si nemyslíte, že z papíru vznikne tak svůdná vůně, ale toto svěží bílé pižmo je tu, aby vám dokázalo, že se mýlíte. Nejnovější verze značky využívá tóny dušené rýže, jiskřivé mimózy a bohatého světlého dřeva k zachycení zřetelného zrna papíru a zředěného inkoustu, voní ještě bohatěji a lahodněji po celý den.

Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *