Jak obnovit zdraví střev po požití alkoholu

By | September 19, 2023

Není žádným tajemstvím, že nadměrné pití alkoholu může být škodlivé pro vaši dlouhodobou pohodu. Studie však ukazují, že i mírná konzumace alkoholu – jako je sklenka vína a/nebo margarita – může mít také významné krátkodobé účinky na vaše tělo (zejména na střevní mikrobiom)… již za 30 minut. Povzdech.

V nedávném příspěvku na Instagramu Will Bulsiewicz, MD, gastroenterolog a New York Times Nejprodávanější autor Kuchařka bohatá na vlákninu, vysvětluje, že bakteriální endotoxiny, které způsobují zánět, začnou stoupat do půl hodiny po požití alkoholu. To znamená, že zatímco Dr. Bulsiewicz říká, že alkohol nikdy neexistuje Dobrý Pro vás stále pije pivo nebo sklenku vína, když je venku s přáteli.Zastihli jsme Sarah Robbins, MD, MSc, FRCPC, gastroenteroložku, expertku na zdraví střev a zakladatelku Well Sunday, abychom se dozvěděli více o účincích konzumace alkoholu na zdraví střev a o tom, jak obnovit zdraví střev po pití alkoholu.

Jak obnovit zdraví střev po požití alkoholu

Přestože Dr. Robbins říká, že i když na toto téma není zdaleka dostatek výzkumu, aby plně porozuměla rozsahu účinků alkoholu na vaše střeva, ví, že alkohol ovlivňuje propustnost střev (translokace bakteriálních endotoxinů ze střeva do krevního řečiště). , střevní mikroflóra (ovlivňuje složení mikrobiální diverzity), zánět (vede ke zvýšeným hladinám zánětlivých cytokinů) a onemocnění jater (jeden z hlavních orgánů ovlivněných změnami ve zdraví střev souvisejícími s alkoholem), abychom jmenovali alespoň některé.

Je však jasné, že nejlepším způsobem, jak chránit svůj střevní mikrobiom, je jednoduše se vyhýbat alkoholu (žádný alkoholem vyvolaný průjem!). Pokud však hledáte způsob, jak po nočním pití znovu rozproudit střeva, Dr. Robbins říká, že je to možné, ale vyžaduje to trochu práce. “Tento rychlý efekt, [demonstrated in the research study]je znepokojující, protože naznačuje, že i příležitostné nadměrné pití by mohlo mít významné zdravotní účinky a potenciálně vyvolat systémové zánětlivé reakce.

“Tento rychlý efekt, [demonstrated in the research study]je znepokojující, protože naznačuje, že i příležitostné nadměrné pití by mohlo mít významné zdravotní účinky a potenciálně vyvolat systémové zánětlivé reakce.
— Sarah Robbins, MD, MSc, FRCPC

Jak se tedy můžeme po pár střikech Aperolu vrátit na správnou cestu? No, dr. Robbins poukazuje na to, že „negativní účinky alkoholu na střeva jsou podporovány vědeckou literaturou, ale strategie pro ‚obnovu‘ střev po pití jsou méně jasné a mohou se lišit od člověka k člověku.“ To znamená, že pamatujte, že to, co funguje jeden člověk nemusí pracovat pro druhého. Ale s ohledem na to, podle Dr. Robbins osm věcí, které můžete vyzkoušet:

  1. Rehydratujte: Alkohol působí močopudně a může způsobit dehydrataci, která může zhoršit gastrointestinální potíže. Pití velkého množství vody může pomoci rehydratovat tělo a usnadnit regeneraci střevní výstelky.
  2. Vplížit se do probiotik: Probiotika mohou pomoci obnovit střevní flóru, která může být narušena alkoholem. Mezi potraviny bohaté na probiotika patří jogurt, kefír, kysané zelí a fermentované potraviny jako kimchi. Probiotické doplňky jsou také k dispozici, ale měly by být užívány pod vedením odborníka na výživu nebo lékaře.
  3. Berte prebiotika: Prebiotika jsou vláknina a přírodní cukry, které stimulují prospěšné bakterie ve střevech. Potraviny jako chřest, česnek a banány jsou dobrým zdrojem prebiotik. Potraviny bohaté na vlákninu mohou pomoci regulovat pohyby střev a mají obecně pozitivní vliv na zdraví střev. Potraviny bohaté na rozpustnou vlákninu mohou napomoci vstřebávání vody ve střevech a zmírnit průjem nebo řídkou stolici po těžké konzumaci alkoholu.
  4. Jezte potraviny bohaté na vlákninu: Strava s vysokým obsahem vlákniny může pomoci regulovat pohyby střev a zlepšit zdraví střev. Celozrnné výrobky, ovoce a zelenina jsou vynikajícím zdrojem vlákniny.
  5. Omezte příjem cukru a zpracovaných potravin: Vysoká spotřeba cukru a zpracované potraviny mohou narušit střevní mikrobiom. Snížení těchto úrovní může pomoci obnovit zdraví střev.
  6. Zaměřte se na spánek a zvládání stresu: Spánek i stres mohou ovlivnit zdraví střev. Spánek dává tělu čas na opravu a obnovu, zatímco techniky zvládání stresu, jako je meditace, mohou zlepšit funkci střev.
  7. Ujistěte se, že máte dostatek fyzického cvičení: Bylo prokázáno, že pravidelné mírné fyzické cvičení pozitivně ovlivňuje složení střevní mikroflóry, což by mohlo potenciálně pomoci obnovit střeva.
  8. Získejte lékařskou pomoc: Pokud příznaky přetrvávají nebo máte již existující zdravotní stav, kontaktujte lékaře a požádejte o radu přizpůsobenou vašim individuálním zdravotním potřebám.

Jak dlouho trvá, než se vaše střeva po pití zotaví?

Při analýze toho, jak dlouho alkohol ovlivňuje mikrobiom, je třeba vzít v úvahu několik věcí. „Obnova střev a vyrovnání hladiny endotoxinů po konzumaci alkoholu se může značně lišit v závislosti na různých faktorech, jako je množství zkonzumovaného alkoholu, frekvence nebo chronicita konzumace alkoholu, individuální fyziologie a další souběžné zdravotní stavy,“ říká Dr. Robbins. Poukazuje také na to, že některé studie ukazují, že ženy mohou být k účinkům alkoholu náchylnější než muži.

Ale obecně, Dr. Robbins řekl, že některé výzkumy naznačují, že zvýšení střevní propustnosti způsobené alkoholem může trvat dny až týdny, než se normalizuje, zatímco chronická konzumace alkoholu může vést k trvalejším změnám a dlouhodobým účinkům na střeva. “Změny ve funkci jater související s alkoholem, které souvisejí se zdravím střev a hladinami endotoxinů, může trvat týdny až měsíce, než se vrátí na výchozí hodnoty, zejména v souvislosti s chronickou konzumací alkoholu,” říká.

Takže… piješ méně, více pro střeva?

Ano. Ačkoli nízká až střední konzumace alkoholu může změnit složení střevní mikroflóry, změny mohou být méně dramatické než u těžké konzumace alkoholu, říká Dr. Robbins. Mějte na paměti, že jakákoli konzumace alkoholu může narušit vstřebávání živin, včetně důležitých vitamínů a minerálů, a může vést ke zvýšené produkci žaludeční kyseliny, což může vést k žaludečním potížím nebo zánětům. Jako u většiny věcí v životě je klíčem umírněnost, rodina.

RD přirovnává víno k šampaňskému:
Články Well+Good odkazují na vědecké, spolehlivé, aktuální a robustní studie na podporu informací, které sdílíme. Na své cestě za wellness nám můžete věřit.

  1. Bala, Shashi a kol. “Akutní záchvatovité pití zvyšuje hladinu endotoxinu v séru a hladiny bakteriální DNA u zdravých jedinců.” Plus jedna Vol. 9.5 e96864. 14. května. 2014, doi:10.1371/journal.pone.0096864


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *