Jak ošetřit suché ruce způsobené nadměrným mytím

By | October 5, 2023

Vypěstoval jsem si určitou fascinaci krásnými rukama. Ve chvílích nudy si často prohlížím prsty a ujišťuji se, že moje kůžička není neposlušná. I přes veškerou snahu je to však nevděčný úkol. Stejně jako Sisyfos a jeho balvan se bojím, že se mi nepodaří dosáhnout dokonale pěstěných rukou mých snů.

Moje fixace rukama přesahuje jednoduchou estetiku – má svůj původ v mé obsedantně-kompulzivní poruše (OCD), duševní poruše, kterou DSM-5 popisuje jako „opakující se a přetrvávající myšlenky, nutkání nebo představy prožívané v určitou dobu. “charakterizované jako vnímané jako rušivé a nežádoucí během poruchy a způsobující značnou úzkost nebo úzkost u většiny lidí.”

U některých lidí, včetně mě, se tato porucha projevuje jako posedlost bacily nebo nemocí. V důsledku toho jsem strávil nepřiměřeně mnoho času drhnutím rukou ve snaze cítit se čistě. Pořád si pamatuji, jak jsem jednou v zimě, když mi bylo 15 let, vzal do ruky tužku, abych si dělal poznámky na hodinách angličtiny, a cítil jsem, jak se mi na všech kloubech tvoří praskliny. Bolest mi tančila přes ruce, zbavená nadměrného mytí a byla tak intenzivní, že jsem se nemohl soustředit na text, který jsem měl studovat.

To se v posledních letech stalo známým vzorem, kdy se sucho znatelně zhoršuje v chladnějších měsících, kdy je ve vzduchu méně vlhkosti, aby tomu čelilo. Kromě bolesti je velmi viditelné znamení, že něco není v pořádku, esteticky nepřitažlivé a tlumí mi náladu. Pokud někdy budu muset někomu v práci podat ruku (což je výzva sama o sobě – hrůzy přenosu bakterií!), snažím se vyhnout tomu, aby jeho oči zabloudily k mým prstům s kuřecími drápy, když si všimnou nepříjemného šupinatění. Navíc díky suchosti mám ruce jasně červené, díky čemuž ještě více vynikají, a vedlo to k (velmi otravné) nevyžádané radě, že bych se měl „jen snažit víc hydratovat“.

Netřeba dodávat, že roky používání dezinfekčních prostředků na ruce, mýdel, agresivních chemikálií a – příležitostně – čisticích polštářků zanechaly trvalé stopy. Vzhledem k tomu, že mýdlo má vyšší hodnotu pH než kůže (9 až 10 pro mýdlo oproti 5 až 6 pro pokožku), zpočátku narušuje kyselý plášť a poškozuje pokožku. Přidejte k tomu drsné, vysušující účinky alkoholu a chemikálií a poškození, které ničí bariéru, které může způsobit drhnutí, a moje ruce zoufale potřebovaly pomoc.

Vyzkoušel jsem nespočet řešení této záležitosti – testoval jsem různé krémy na ruce, přes noc jsem si intenzivně hydratoval ruce, v zimě jsem nosil odolné rukavice, měnil mýdla, která používám – to vše s malým nebo žádným úspěchem. Nejlepší, v co mohu doufat, je dočasný odklad, protože v určitém okamžiku každá z těchto metod ztratila svou účinnost.

Po letech těchto experimentů jsem téměř ztratil veškerou naději. Ale podle Katherine Armour, MD, kosmetické dermatoložky v Austrálii a zakladatelky Bespoke Skin Technology, bych se ještě neměla vzdávat.

„Poškození rukou způsobené nadměrným mytím je téměř vždy zcela reverzibilní,“ říká. Ačkoli to vyžaduje tvrdou práci a odhodlání, „výhled na tuto nemoc je velmi pozitivní“.

Když jsem to věděl, nedávno jsem se rozhodl některé z nich vyzkoušet Nový Experimentování s péčí o ruce – tentokrát s radami dermatologů a odborníků na péči o pleť, abych podpořil své experimenty. Nejprve jsem chtěla najít krém na ruce Opravdu pracoval, aby vyhovoval mým potřebám, a po otestování několika různých možností jsem konečně objevil jednu, která vyhovovala: Kiehl’s Ultimate Strength Hand Salve (22 $).

Kiehl’s, Ultimate Strength Hand Salve hydratační krém – $ 32,00

Vzhledem k rychlosti, jakou používám krémy na ruce, obvykle váhám, zda investovat do dražších variant, ale tento vzorec za ty peníze rozhodně stojí. Klíčovými složkami jsou bambucké máslo (které je bohaté na antioxidanty a vitamín E a pomáhá zadržovat vlhkost tím, že vytváří ochrannou pečeť na povrchu pokožky); avokádový olej (který je plný mastných kyselin, které vyživují pokožku a pomáhají posilovat kožní bariéru); a sezamový olej (který má vlastnosti změkčující pokožku)

Mast se rychle vstřebává a zanechává jen náznak zbytku. Konzistence je dostatečně hustá, že je cítit, že skutečně něco dělá – kvalita, kterou mnoho levnějších produktů postrádá. Účinek je poměrně dlouhodobý a vzhledem k tomu, že vůně je příjemně neutrální, nemá produkt žádné bezprostřední nevýhody.

Navíc, něco z toho jde daleko – což je rozhodně bonus vzhledem k ceně 32 $. Ihned po lehké aplikaci mám ruce jemnější a hladší. A po pravidelném používání přes noc mi suchá místa mezi prsty téměř zmizela.

Abych maximalizoval své hydratační úsilí, začlenil jsem také široce doporučovanou techniku ​​nanášení krémů na ruce přes noc v rukavicích. V minulosti jsem k tomu používal bavlněné ponožky, ale profesionálové říkají, že investice do bavlněných nebo speciálních rukavic (které stojí asi 10 dolarů) se zcela vyplatí. Nejen, že mi brání, abych se cítil jako amatérský ponožkový loutkář, ale také zamykají formuli na všech správných místech, aby mi zajistili docela Ruka sklízí své ovoce.

“Šikovným domácím tipem je použít pár vlhkých bílých bavlněných rukavic a potom suchý pár přes husté zvlhčovače a předepsané léčivé prostředky,” říká Dr. Brnění. “Tato okluze zvyšuje pronikání vašeho hydratačního krému a léčivých přípravků, což pomáhá pupínkům rychleji se vyčistit. Navíc je opravdu uklidňující na popraskaná místa na rukou.“

Na konci dne jsem tento rituál shledal obzvláště uvolňujícím a začal jsem své každodenní aplikace (a opakované aplikace) Kiehl’s krému na ruce večer doplňovat pořádnou dávkou v rukavicích. Postupem času jsem si všiml skutečného zlepšení pleti a kvality nehtů a kůžičky.

Hydratační rukavice Zentoes s gelovou podšívkou – 13,00 $

Tyto speciální rukavice odstraňují dohady z procesu „mokrý/suchý“, který Dr. Zmíněná zbroj. Potažené jojobovým olejem a gelem obohaceným o vitamín E zamykají vlhkost a zároveň poskytují dodatečnou hloubkovou péči vašim rukám.

  • Podložené gelem
  • Znovu použitelný
  • Obsahuje patentované hydratační složky
  • Dostupné ve více barvách

Bavlněné rukavice (30 kusů) – 10,00 USD

V tomto případě by stačily jen základy, a to je místo, kde přicházejí na řadu tyto jednoduché bavlněné rukavice. Použijte dva najednou (jeden vlhký, jeden suchý), abyste dosáhli maximálních výsledků s hydratačními přípravky na ruce.

  • Cenově dostupné
  • Snadno omyvatelné a znovu použitelné
  • Vyžaduje malou přípravnou práci k dokonalosti metody „mokrý/suchý“.

V těchto dnech jsem se naučil řídit své OCD tak, aby mi daleko méně zasahovalo do života. Stále tam je, ale většinou je to spíše mírně dráždivá pohoda než vysilující stav. A s pomocí správného produktu a odborníky schválené techniky se mé ruce zahojily do bodu, kdy se je učím milovat.


Články Well+Good odkazují na vědecké, spolehlivé, aktuální a robustní studie na podporu informací, které sdílíme. Na své cestě za wellness nám můžete věřit.

  1. Správa služeb pro zneužívání návykových látek a duševní zdraví. Dopad změn DSM-IV na DSM-5 na národní přehled užívání drog a zdraví [Internet]. Rockville (MD): Substance Abuse and Mental Health Services Administration (USA); Červen 2016 Tabulka 3.13, Srovnání OCD mezi DSM-IV a DSM-5. Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK519704/table/ch3.t13/


Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *