Jak proces IVF skutečně vypadá podle jedné ženy

By | September 15, 2023

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí je umělé oplodnění (IVF) nejběžnějším lékařským postupem neplodnosti, který postihuje jednu z 12 žen v plodném věku. I když jste provedli svůj výzkum a víte, co to znamená – sérii procedur, při kterých jsou vajíčka odstraněna z těla člověka, oplodněna spermiemi za účelem vytvoření embryí a implantována zpět do dělohy – může Informační list napoví pouze ty tolik.

Zde Diane (příjmení nebylo uvedeno) sdílí své zkušenosti s IVF. Od fyzického a emocionálního dopadu až po cenu, kterou to stálo, nic ji nedrží zpátky.

Velké rozhodnutí

Bylo mi 19, když jsme se s manželem vzali – velmi mladá nevěsta. Přestože jsme nikdy aktivně nepodnikali kroky k zabránění otěhotnění, až ve 24 letech jsme se oficiálně začali snažit otěhotnět. Snažili jsme se asi dva roky. Těhotenské testy bych si doslova koupila hromadně na Amazonu, ale pokaždé, když jsem si test udělala, byl výsledek negativní. Konečně mi vyšel pozitivní test.

Byla jsem tak nadšená, že po dvou letech snažení jsem byla konečně těhotná. Viděl jsem několik mých dalších přátel otěhotnět tak rychle; Nevěděl jsem, proč to pro ni bylo o tolik jednodušší než pro mě. Šla jsem na kliniku, aby mi potvrdili, že jsem opravdu těhotná, ale test tam byl negativní. Ten den mi na klinice diagnostikovali syndrom polycystických ovarií (PCOS), jednu z nejčastějších příčin neplodnosti.

Vzhledem k tomu, že jsme se s manželem i přes relativně nízký věk několik let snažili otěhotnět, lékař na klinice navrhl návštěvu specialisty na plodnost. Zpočátku nám lékařka na plodnost navrhla, abychom zkusili brát léky na plodnost, které mi pomohou častěji ovulovat (lidé s PCOS mají často nepravidelné cykly) a zvýšit tak šance na otěhotnění. Když léky po roce nezabraly, navrhl umělé oplodnění. Ale proces se zdál tak matoucí a obtížný. Tolik z toho, o čem mluvil – čerstvé cykly (kdy jsou nejlepší embrya přenesena do dělohy tři až pět dní po odběru), zmrazené cykly (kdy jsou zmrazená embrya z předchozího čerstvého cyklu IVF rozmražena a poté vložena zpět do transferu do děloha). ), kryokonzervace (zmrazení vajec pro pozdější použití) – prostě jsem to nepochopil. Bylo to ohromující.

“Všechno to bylo tak ohromující, že jsme s manželem čekali rok, abychom se rozhodli, co dělat.”

Pak tu byla cena, která se může pohybovat od 20 000 do 30 000 USD v závislosti na různých faktorech, jako jsou injekční léky potřebné k nastartování procesu získávání vajíček. A ani to zaručeně nefungovalo. Všechno to bylo tak ohromující, že jsme s manželem čekali rok, než jsme se rozhodli, co dělat. Během této doby jsme se stále snažili otěhotnět přirozeně, ale bez úspěchu.

Během této doby jsem zkoumal, zda existují organizace, které by mohly pomoci s náklady, ale žádnou z nich naše pojištění nekrylo. Můj manžel je aktivní armádou a četla jsem, že Reproductive Medicine Associates of New Jersey, kde žijeme, pomáhá financovat IVF pro vojenské páry. Souhlasili, že uhradí většinu našich nákladů, kromě léků, které činily 5 000 USD, a dalšího skladování zmrazených embryí, které činilo 1 200 USD ročně. Byla to pro nás velká úleva a rozhodli jsme se pokračovat v IVF. První schůzku jsem měl v září 2016, když mi bylo 28 let.

Injekce a spousta (hodně) návštěv u lékaře

Doktor nejprve provedl testy, aby se ujistil, že těhotenství nijak neohrozí můj organismus, protože PCOS již zvyšuje riziko potratu, preeklampsie a těhotenské cukrovky. Zjistili jsme, že mám nevysvětlitelný rychlý srdeční tep zvaný tachykardie. Musela jsem podstoupit rozsáhlé vyšetření srdce a tři dny si nechat udělat EKG, abych se ujistila, že stres z těhotenství nezpůsobuje mému srdci problémy. Kardiolog mi dal vše jasné, abych mohl pokračovat v postupu.

Nyní jsem byla oficiálně připravena zahájit IVF. Prvním krokem bylo dát si denně několik injekčních léků, abych připravil své tělo na proces získávání vajíček. Jedním z nich byl folikuly stimulující hormon (FSH), který stimuluje růst vajíček. Druhý, lidský menopauzální gonadotropin (hMG), také stimuluje růst vajíček a je často podáván ženám s PCOS. A třetí lék, Cetrotide, zabránil přirozené ovulaci, který jsem brala navíc k dalším dvěma asi čtyři dny.

Musel jsem si ho píchat do žaludku každý den po dobu dvou týdnů, což je stejně zábavné, jak to zní. Když jsem to udělal poprvé, byl jsem trochu vyděšený, ale prostě jsem to musel překonat. Chtěla jsem si dát panáka sama, protože můj manžel měl nepravidelný pracovní režim a nebyl vždy doma, aby mi pomohl. Dvě noci jsem musel udělat jeden z panáků ve 23:30, takže jsem musel zůstat vzhůru, abych si ho dopřál, i když jsem byl vyčerpaný.

Během těch dvou týdnů jsem téměř každý den chodila k lékaři, abych se ujistil, že folikuly vajíček rostou správně, což se dělalo pomocí ultrazvuku. Doktor při každé schůzce počítal vajíčka, aby věděl, kdy je čas je přestat vyrábět, což mi trvalo asi dva týdny. Poté jsem dostal další injekční lék na zastavení ovulace, aby mohlo dojít k odebrání vajíček.

Pokud to všechno zní jako časově náročné, bylo to tak. Natolik, že jsem vlastně opustil svou práci veterinární techniky, abych se mohl soustředit pouze na IVF. Mnoho žen to neumí, takže jsem moc ráda, že jsem to dokázala.

Získejte vejce

Po dvou týdnech injekcí jsem měl schůzku se svým lékařem na odběr vajíček, během kterého se odebírají životaschopná vajíčka. Seděl jsem tam v nemocničním plášti a čekal na doktora a všechny emoce z toho, co jsem prožíval, mě prostě přemohly. Cítil jsem se ohromen a tak zoufalý – a stále daleko od nějakých konkrétních výsledků. Naštěstí byl se mnou manžel a pomáhal mi zůstat klidná a soustředěná při každé důležité návštěvě lékaře, včetně této důležité. Během této doby jsem se cítil tak emocionálně, že mi klesl krevní tlak a málem jsem omdlel.

Dostal jsem sedativy kvůli odběru vajíček, ale v zásadě doktor propíchne jehlu přes vaginální stěnu a odsaje vajíčka z ovariálních folikulů. Když jsem se probudil, řekli mi počet vajíček, která se jim podařilo získat: 16. Cítil jsem úlevu, ale stále jsem měl obavy. Stále existovala šance, že se z žádného z nich nestanou embrya. Celý proces IVF mi připadal jako přechod od jedné starosti k druhé.

Po týdnu čekání mi doktor zavolal a řekl mi, že z 16 vajíček čtyři embrya (oplodněná spermiemi mého manžela) dosáhla stadia blastocysty, což je vývojová fáze doporučená pro úspěšnou implantaci. Zbývající embrya se buď přestala vyvíjet, nebyla nikdy úspěšně oplodněna nebo nebyla dostatečně zralá, aby se stala embryi. Znovu jsem pocítil směs úlevy a strachu. Embrya byla odeslána na genetické testování, aby se zajistilo, že jsou vhodná pro přenos, a všechna čtyři se vrátila normální.

“Celý proces IVF mi připadal jako přechod od jedné starosti k druhé.”

Pak přišla hra na vyčkávání. Před zahájením progesteronu jsem musela počkat na další menstruační cyklus, který jsem musela užívat v prvním trimestru, abych těhotenství udržela. Ten můj samozřejmě nedorazil včas. (Díky, PCOS.) Ale o pár týdnů později se to konečně stalo a já jsem mohla začít brát léky a naplánovat si schůzku k implantaci embrya do dělohy.

Volání, které všechno změnilo

Na embryotransfer jsem byla u lékaře objednána 5.2.2017. Jedno z embryí mi přenesli do dělohy v naději, že se implantuje do děložní stěny a vyvine se v plod. Použili k tomu velký katétr, který mi prostrčili děložním čípkem a následně embryo přenesli z katétru do dělohy. Celou dobu jsem byl vzhůru; Připadalo mi to podobné jako potřísnění, jen bolestivější. Zbylá tři embrya jsme s manželem zamrazili.

O devět dní později, na Valentýna, jsem zjistila, že jsem těhotná. Když mi zavolali, byla jsem tak nervózní, že jsem vlastně dala manželovi svůj telefon, aby si promluvil s lékařem sám. Byla jsem těhotná s malým chlapcem – něco, co jsme věděli brzy díky genetickému testování. S manželem jsme se jen objímali a plakali. Všechno to bylo tak emotivní. byl jsem Konečně těhotná.

Poté bylo mé těhotenství jako sen; Kromě malých ranních nevolností ve druhém trimestru jde všechno hladce. Po celé těhotenství jsem byla tak vděčná a nemohla jsem uvěřit, že se to děje. Pořád jsem se samozřejmě bála, že se něco pokazí a trápila jsem se, dokud jsem miminko nedržela v náručí, když se 31.10.2017 narodilo.

Můj manžel a já využíváme rodičovství na maximum a vlastně děláme znovu IVF s použitím jiného embrya. Tentokrát byla cena 10 000 $. Uspořádali jsme sbírku s mnoha našimi přáteli a rodinou, které přispěly, abychom mohli pokrýt náklady. Opravdu doufám, že to zase vyjde, ale i kdyby ne, jsem tak vděčná, že mám svého syna.

Když se podívám zpět na celý zážitek, přál bych si, abych tolik nepřemýšlel o celkovém obrazu, jakkoli to může znít překvapivě. Celý proces je tak ohromující, že je snadné se obávat, zda bude fungovat nebo ne. Tentokrát se soustředím na jeden krok za druhým. Je také důležité mít ve svém životě lidi, kteří vás mohou během procesu emocionálně podpořit, ať už je to podpůrná skupina, online podpůrná skupina, váš manžel, rodina nebo přátelé.

IVF není snadné fyzicky ani emocionálně. Ale nakonec jsem tak rád, že jsem to udělal. Proto to dělám znovu.

Jak řekl Emily Laurence.

Toto jsou mýty o plodnosti, kterým si lékaři přejí, aby jim ženy přestaly věřit. Navíc verdikt o tom, jak genetika ovlivňuje vaše šance na otěhotnění.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *