Jak se vypořádat s letním smutkem

By | September 11, 2023

Když vás slunečné letní dny nutí schovat se pod peřinu, vypít Lanu Del Rey a nadávat na každého, kdo vás obtěžuje, nemusíte se cítit sami. Letní blues nebo v extrémnějších případech sezónní afektivní porucha (SAD) v létě je velmi reálná věc.

„Hippokratés řekl před dlouhou, dlouhou dobou: Jsou někteří lidé, kteří jsou dobře nebo špatně přizpůsobení zimě, a jiní, kteří jsou dobře nebo špatně přizpůsobení létu, a starý muž měl pravdu,“ říká psychiatr Norman E. .Rosenthal. MD, profesor psychiatrie na Georgetownské univerzitě a hlavní řešitel první publikované vědecké literatury o SAD v 80. letech 20. století. “U lidí s letním SAD nevíme, co přesně ta abnormalita je, ale z nějakého důvodu se v horkých, dlouhých letních dnech cítí hůř než většina ostatních lidí.”

“Hippokratés řekl kdysi dávno: Jsou někteří lidé, kteří jsou dobře nebo špatně přizpůsobeni zimě, a jiní, kteří jsou dobře nebo špatně přizpůsobeni létu, a starý muž měl pravdu.” Norman E. Rosenthal, MD

Zatímco Dr. Rosenthal poznamenává, že ačkoliv není tolik výzkumu o letním SAD jako o zimním SAD, on a další mají některé teorie, které rozvádí v kapitole o letním SAD ve své nové knize: Porážka SAD (sezónní afektivní porucha): Průvodce zdravím a štěstím v každém ročním období.


Odborníci v tomto článku

  • Norman Rosenthal, MD, profesor psychiatrie na Georgetown University a přední odborník na sezónní afektivní poruchu (SAD)

Stejně jako nedostatek světla v zimě může vést k depresivní náladě, nadměrné vystavování se světlu v létě může u některých lidí způsobit úzkost. Přirovnává to k pocitu, že vypijete příliš mnoho kávy: stimulant (light nebo káva) vám do určité míry udělá dobře, ale pak se to může obrátit proti. Vedro – a ve třetině země v současnosti extrémní vedra způsobená klimatickými změnami – mohou vaše tělo ještě více zatížit a způsobit, že se nebudete cítit dobře.

Kombinace fyzického přehřátí a přílišného vystavení světlu vede podle Dr. Rosenthal na letní SAD.

“Co se stane, je, že se vaše tělo cítí velmi vyčerpané a unavené, ale váš mozek se nevypne,” říká Dr. Rosenthal. „Lidé trpí kombinací vyčerpání z horka, nedostatkem energie, nedostatkem elánu a nedostatkem hybnosti, zároveň prožívají tento druh nepříliš příjemné aktivace z dlouhých, velmi jasných světelných dnů. . Takže máte to, čemu říkáme neklidná deprese.”

Agitovaná deprese je zvláště znepokojivá pro odborníky na duševní zdraví, protože na rozdíl od více letargického stavu může tento depresivní stav způsobit, že lidé budou jednat na základě impulsu k tomu, aby si ublížili.

To je další důvod, proč brát letní SAD vážně, kromě lidského poznání, že ne všichni lidé prospívají nebo netrpí za stejných podmínek.

Naštěstí existuje několik kroků, které můžete podniknout, abyste tuto depresi zmírnili. Prvním a nejdůležitějším krokem je uznat, že vaše pocity jsou skutečné a že za to může vaše biologie. “Jakmile pochopíte, co se děje, můžete alespoň manipulovat se svým prostředím, abyste bojovali proti věcem, které způsobují, že jste v depresi, pomalí nebo rozrušení,” říká Dr. Rosenthal.

Jak bojovat s letním SAD

1. Vychladnout

Prvním krokem je porazit teplo. Nebojte se používat klimatizaci. A pokuste se získat přístup ke studené vodě na koupání, např. B. ve vaně, řece, jezeře, oceánu nebo bazénu.

“Nikdo neprovedl systematickou studii, která by řekla, co jim dělá lépe, ale měl jsem nyní mnoho, mnoho pacientů, kteří říkají, jestli zůstanou v pohodě, jestli si dají studenou koupel, jestli si dají studenou sprchu” studená jezera a plavání, to je pro ně opravdu, opravdu dobré,“ říká Dr. Rosenthal.

2. Snižte vystavení světlu

Buďte jako celebrita na předávání cen a noste tyto sluneční brýle uvnitř. Dobře, to fakt neděláš mít udělat to. Ale nošení slunečních brýlí venku (a dokonce i uvnitř, když jste venku), nošení modrých brýlí blokujících světlo a zatahování žaluzií ve vašem domě může snížit tuto vzrušující dávku světla navíc.

3. Změňte své prostředí

Místa jako Evropa a tropické pláže jsou oblíbenými destinacemi pro letní dovolenou. Pokud však víte, že v létě máte deprese, zvažte místo toho plánování dovolené v chladnějším podnebí, abyste si trochu ulevili. Ještě extrémnější verzí je volba žít spíše v severnějším, mírnějším prostředí než v jižnějším, teplejším prostředí.

4. Vyhledejte odbornou pomoc

Spolupracujte s terapeutem, abyste zlepšili své duševní zdraví. Dr. Rosenthal poukazuje na to, že kognitivně behaviorální terapie může být účinná při léčbě SAD. Můžete také použít léky ke zvládnutí a přípravě na příznaky. Pokud jsou pro vás například antidepresiva vhodná, měli byste si o nich promluvit se svým lékařem na jaře, aby mohla zabrat ještě před létem.

„Uvědomte si, že je to entita a že to není vaše chyba a že to má něco společného s vaší biologií,“ říká Dr. Rosenthal. “A také, že existují způsoby, jak to léčit.”

Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *