Jak se vypořádat s migrenózní kocovinou

By | September 11, 2023

Pokud jste někdy měli migrénu, pravděpodobně je na vrcholu vašeho seznamu věcí, které už nikdy nechcete zažít. Ale vypořádat se s migrénou – s její pulzující bolestí, citlivostí na světlo, nevolností a dalšími – a s migrénovou kocovinou, která následuje, znamená udělat vše pro to, abyste se od začátku do konce cítili co nejpohodlněji.

Nejprve krátký úvod do tématu migrenózní kocoviny

Migrénová kocovina je v lékařské komunitě známá jako postdrom migrény. Podle National Institute of Neurological Disorders and Stroke (NINDS) existují čtyři různé fáze migrény, z nichž každá má své vlastní příznaky:

  • Prodrome: Toto je rané stádium migrény a může se objevit až 24 hodin před výskytem bolesti hlavy. Může způsobit příznaky, jako je chuť k jídlu, změny nálady, nekontrolovatelné zívání, zadržování tekutin a močení častěji než obvykle.
  • aura: Během této fáze můžete vidět blikající nebo jasná světla nebo to, co vypadá jako vlny veder. Můžete mít také svalovou slabost nebo pocit, že se vás někdo dotýká nebo chytá.
  • Bolest hlavy: Také známý jako „útok“, je to část migrény, která přitahuje největší pozornost. Obvykle to začíná postupně a zvyšuje se. Pozoruhodné: Ne každý trpící migrénou má bolesti hlavy.
  • Postdrome: Toto je část o kocovině s migrénou. Během této fáze se můžete cítit zmatení nebo vyčerpaní až na jeden den.

Jaký je pocit při kocovině s migrénou?

Každý prožívá kocovinu s migrénou jinak, říká Dr. Medhat Mikhael, specialista na léčbu bolesti a lékařský ředitel nechirurgického programu ve Spine Health Center v MemorialCare Orange Coast Medical Center ve Fountain Valley v Kalifornii. “Lidé se mohou cítit trochu unavení nebo jako by chtěli spát,” říká. „Někteří lidé to cítí opačně – jsou vzrušenější, protože jsou rádi, že je migréna pryč. Ale většina zažije únavu.“


Odborníci v tomto článku

  • Kiran Rajneesh, MD, neurolog z Ohio State Wexner Medical Center
  • Medhat Mikhael, MD, Medhat Mikhael, MD, je specialista na léčbu bolesti a lékařský ředitel nechirurgického programu v MemorialCare Orange Coast Medical Center’s Spine Health Center.
  • Pengfei Zhang, MD, Pengfei Zhang, MD, je odborným asistentem neurologie na Rutgers Robert Wood Johnson Medical School.

Jak o sebe pečovat při kocovině s migrénou

To je trochu ošemetné. “Většina léků, které používáme na migrény, není zvláště účinná u příznaků bolesti po bolesti hlavy nebo bez bolesti hlavy,” říká Pengfei Zhang, MD, odborný asistent neurologie na Rutgers Robert Wood Johnson Medical School. Léčba migrénové bolesti „je naším koncovým bodem v klinickém prostředí,“ říká Zhang. To znamená, že jakmile vaše bolest hlavy zmizí, lékaři považují léčbu za úspěšnou.

To však neznamená, že s konečnými fázemi migrény nemůžete nic dělat. Kiran F. Rajneesh, MD, ředitel divize neurologické bolesti ve Wexner Medical Center The Ohio State University, říká, že existuje několik způsobů, jak se během této doby co nejvíce cítit pohodlně.

Dostatečně pijte

“Pijte hodně vody a elektrolytů,” říká Dr. Rajneesh. Kromě toho Dr. Mikhael dodal, že to může pomoci mozku obnovit funkci rychleji.

Pohybujte se opatrně

“Jóga, biofeedback a lehké cvičení mohou pomoci uvolněním endogenních endorfinů,” říká Dr. Rajneesh.

protáhnout se

Podle Dr. Mikhael často zažívá napětí, když má kocovinu na migrénu. “Lehké protažení a hydratace jsou důležité pro zmírnění bolesti těla,” říká.

Jezte malá jídla

To může pomoci obnovit energii a snížit riziko nevolnosti, říká Dr. Michaele.

Vyhněte se jasným světlům

To, spolu s vyhýbáním se hlasitým zvukům, vám může pomoci uvolnit se, když se již cítíte příliš stimulováni, říká Dr. Rajneesh.

Pokud můžete, zdřímněte si

Dr. Mikhael připouští, že zdřímnutí nemusí být možné, pokud musíte jít do práce nebo máte nabitý program. „Pokud si můžete odpočinout, 20- nebo 30minutový spánek bude mít velký vliv na vaši pohodu,“ říká.

Nakonec, pokud jde o kocovinu s migrénou – a migrény celkově – je nejlepší dělat to, co je pro vás dobré. “Někteří lidé nemají postdrome,” říká Dr. Zhang. „U jiných to trvá den. Každý je jiný.” Pokud spadáte do druhé kategorie, doktor Rajneesh říká: “Je důležité, abyste se přizpůsobili svému tempu a podle toho plánovali své aktivity.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *